Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 57

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Yeni bir araştırma, Atlas Okyanusu’ndaki akıntının iklim değişimi nedeniyle 100 yıldan az bir sürede devrilme noktasına ulaşabileceğini ortaya koyuyor.

Bir başka araştırma, Amazon ormanlarının 2050 yılına kadar devrilme noktasına ulaşarak karbon yutağı olma durumunu kaybedeceğini gözler önüne seriyor.

The Guardian gazetesinin yeni bir araştırmasında, 2019'dan beri dünyada bin 200 ayrı dev metan gazı sızıntısı yaşandığını ortaya çıkarıyor.

BBC, gezegen genelinde kaydedilen en büyük metan gazı sızıntısının geçen yıl Kazakistan’da tam dokuz ay boyunca sürdüğünü açıklıyor.

İliç maden faciası

Pelin Cengiz Erzincan, İliç’te meydana gelen altın madeni 'kazasını' nekrokapitalizm üzerinden tartışıyor.

Artı Gerçek yazarı Abidin Yağmur, İliç faciasını ve faciadan 69 gün önce yapılan ancak hala çıkmayan bilirkişi raporunu avukat İsmail Hakkı Atal ile konuşuyor.

Filistin

Chris Hedges, İsrail’in yok ettiği el-İsraa Üniversitesi'nin Başkan Yardımcısı Dr. Ahmed Alhussaina ile İsrail'in Filistin eğitim ve kültür kurumlarını sistematik olarak hedef almasını konuşuyor.

Budist akademisyen ve kronik açlıkla mücadele aktivisti Bhikkhu Bodhi, İsrail’in Gazze saldırılarının neden çağımızın en büyük ahlakî ve manevi krizi olduğunu irdeliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) eski direktörü Kenneth Roth, İsrail’in olası Refah istilası ile ortaya çıkacak devasa katliamı önleyecek güce bir tek ABD Başkanı Biden’ın sahip olduğunu açıklıyor.