Hikâyenin Her Hâli

-
Aa
+
a
a
a

Hayata dair cinsiyet-aşırı sohbetler.

 
Cuma günleri 11:00'de...
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Ayşe Gül Altınay, Aylin Vartanyan Dilaver, Aslı Odman, Burcu Meltem Arık, Didem Gençtürk, Esin Düzel, Özlem Yalçınkaya, Meral Akkent
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Hayatın 'olağan akışında' normalleşen, olağan gözüken, 'eşyanın tabiatı gereği' akıp gidenleri, cinsiyet-aşırı sohbet masamıza koyuyoruz. Gündemi kentte, kırda, sokakta, fabrikada, evde, mahkemede, sinemada, müzikte takip ederken, gündeme gömülen hafızayı da hikâyelerle kazıyoruz. Bugünü kadim zamanlarda arayabiliyoruz, başımızın çaresine tarihsiz antik hikâyelerin penceresinden de bakıyoruz. Program, misafirleriyle olağanda olağanüstüyü, düzende darmadağını, dertte dermanı, yasta gücü, birlikte farkı aşındırıp, kamplara bölünmüşlerin peşinden gidiyor. Masamız kalabalık, masamız renkli. Masa da, masaymış ha!

18 Ocak 2024

Hrant Dink'in katledilmesinin on yedinci yılında, Aylin Vartanyan, Hale Tenger ile Sebat Apartmanı'nın cephesine yansıtılmak üzere tasarladığı projeksiyon çalışmasını konuşuyor.

""
24 Kasım 2023

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için hazırlanan özel bir seçkiyle, hikayelerin birbirinden çok da başka olmadığını ve şiddet hikayelerinde tahakküm kadar mücadelenin de ortak olduğunu dinledik.

31 Temmuz 2023

Akbelen'den kadınlara bağlanıyoruz; Deniz Gümüşel, İlkay Demir, Melahat Çulha, Ayşe Sezer, Havana Abla ve Güler Abla'yla konuşuyoruz.

04 Mayıs 2023

Geççi ile Hatay'da deprem sonrası kurdukları çöpsüz mutfak deneyimini, afet sonrası dayanışma şekillerini ve umutlarını konuştuk.

Fotoğraf: Reuters
24 Şubat 2023

Afet için Feminist Dayanışma'dan Irmak ve Ezgi'yle, depremin ardından sahadaki deneyimleri üzerine konuşuyoruz.

REUTERS/Benoit Tessier
23 Şubat 2023

Van depreminde de aktif olarak çalışmış, KAMER'den Nebahat Akkoç'la deprem sonrası gözlemlerini, yardımlaşma ve dayanışmayı konuşuyoruz.

Reuters
23 Şubat 2023

Bahar Bayhan’la kamusal denetimin taşeronlaşması, risk algısı ve hukuksallaştırlmış hak kaybı üzerine konuşuyoruz.

07 Kasım 2022

12 Ağustos 2022 tarihinde Sıfır Ayrımcılık Derneği kurucusu Elmas Arus ve dernek üyesi Ekin Çuhadar’la bir söyleşi gerçekleştirdik.

03 Kasım 2022

Hikâyenin Her Hâli'nde bu hafta, Moero Fanzin’in mutfak ekibini ağırlıyoruz. Ece Eldek, Fatma Nur Türk, Selcan Peksan ve Sevinç Çalhanoğlu ile yaptığımız söyleşide fanzinin ortaya çıkış hikâyesini ve çok daha fazlasını konuştuk.

23 Eylül 2022

Hikâyenin Her Hâli’nde Ayşe Gül Altınay, 14. Uluslararası Hrant Dink ödülünü alan insan hakları aktivisti Shaharzad Akbar’la söyleşi yapıyor.

Fotoğraf: Uluslararası Kadın Yazarlar Forumu
29 Ağustos 2022

Sosi Antikacıoğlu ile Ermeni edebiyatının en önemli yazarlarından Zabel Yesayan hakkında kaleme aldığı "Zabel Yesayan: Yaşamı ve Eserleri" başlıklı monografisi hakkında konuştuk.

Aliağa Gemi Söküm tesislerinde çalışan işçiler
11 Ağustos 2022

Hikâyenin Her Hâli’nde İzmir Aliağa’da sökülmesi istenen gelen Sao Paulo isimli geminin Türkiye’nin gündemine taşıdığı asbest mevzusunu ve bu konuda yürütülen mücadeleleri konuşmak üzere Türkiye Asbest Mağdurları Grubu’nun kurucusu Çiğdem Yıldız’la konuştuk.

"museums for equality diversity and inclusion" afişi
26 Mayıs 2022

Ayşe Gül Altınay Hikâyenin Her Hali'nin yeni programcılarından feminist sosyolog Meral Akkent ile kadın müzeleri, İstanbul Kadın Müzesi ve İstanbul Toplumsal Cinsiyet Müzesi üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi.

26 Kasım 2021

Hikayenin Her Hali'nde Özlem Yalçınkaya, Hacer Foggo ile Derin Yoksulluk Ağı'nı, derin yoksulluğu konuştu.

19 Kasım 2021

Konuklarımız yeryüzü aktivistleri Yasemin Sayıbaş Akyüz ve Cansın Leylim Ilgaz ile iklim hareketinin yaratıcı hallerini ve genç kadınların açtıkları dönüştürücü yolları konuştuk.

29 Eylül 2021

Hikâyenin Her Hali'nde “Ne Minnet Ne Şiddet” Toplumsal Cinsiyet Perspektifinden Pandemide Kadın Sağlık Çalışanları Raporu üzerine konuştuk.

18 Mayıs 2021

Hikâyenin Her Hali'nde 7 Mayıs 2021 Cuma günü, Aslı Odman, çalışma ve ruhsallık, çalışmanın ruhsal etkileri hakkında çalışmaları ile tanıdığımız psikolog ve psikoterapist Eser Sandıkçı'yı konuk etti.

07 Şubat 2021

Hikâyenin Her Hali'nde Aslı Odman, Hayvan Hakları ve Ekoloji Aktivisti, Yaşam için Yasa inisiyatifinden, İstanbul Planlama Ajansı Vizyon 2050'de Ekoloji ve iklim krizi alanlarında uzman Mine Yıldırım ile söyleşti.

25 Ocak 2021

Hikayenin Her Hali’nin 22 Ocak 2021 tarihli nüshasının konukları Sibel Asna, Nayat Karaköse ve Zeynep Sungur idi.

22 Ekim 2020

Hikayenin Her Hali’nin bu nüshasında Didem Gençtürk; İletişim Yayınları tarafından basılan “Kimdir Bu Lazlar?” kitabının yazarı Özlem Şendeniz ve müzisyen, hikâye anlatıcısı Refika Kadıoğlu ile Lazlık üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.