Sinefil

-
Aa
+
a
a
a
""
29 Aralık 2023

Sinefil'de Melis Behlil ve Yeşim Burul, kendilerinin 2023 senesindeki seçkilerini açıklıyor.

Kurak Günler'den bir sahne
16 Aralık 2022

Melis Behlil ve Yeşim Burul, Kurak Günler filminin yönetmeni Emin Alper’le filmin ortaya çıkış sürecini ve Kültür Bakanlığı’nın gündemde yer alan kararını konuşuyor. 

Hafıza Yetersiz belgeselinin afişinde ipte duran bir cambaz
19 Ocak 2022

Sinefil'de Yeşim Burul ve Melis Behlil, Ümit Kıvanç'la Hrant Dink'i anlatan son belgeseli "Hafıza Yetersiz" üzerine konuştu.

02 Aralık 2019

Bu hafta Sinefil'de vizyona yeni giren filmi 'Küçük Şeyler' ile yönetmen-senarist Kıvanç Sezer'i ağırladık. Modern dünyada beyaz yakalılık, erkeklik ve kadınlığın yanı sıra filmin güzel afişi ve müzikleri üzerine de söyleştik. 
 

15 Kasım 2019

Bu hafta Sinefil'de yönetmen Pelin Esmer ile bugün vizyona giren yeni filmi 'Kraliçe Lear', ilk filmi 'Oyun'la Kraliçe Lear'in ilişkisi ve umut veren filmlerin önemine dair konuştuk.

02 Kasım 2019

Sinefil'in konukları 'Merhaba Güzel Vatanım' filmiyle yazar Ahmet Ümit ve yönetmen Cengiz Özkarabekir.
 

24 Eylül 2019

'Görülmüştür' filminin yönetmeni Serhat Karaaslan ile konuştuk.
 

15 Eylül 2019

Bu hafta Sinefil'de 'Kız Kardeşler' filminin ödüllü yönetmeni Emin Alper'i ağırladık.

15 Eylül 2019

Sinefil'in konukları 'Kolej Havası' belgeselinin yönetmeni Sertan Ünver ve yapımcısı Suzan Güverte.

18 Ağustos 2019

Sinema yazarları Murat Özer, Kaya Özkaracalar ve Uğur Vardan'ın konuk olduğu programımızda sevgili dostumuz Cüneyt Cebenoyan'ı diğer tüm meziyetlerinin yanı sıra sinema yazarlığını odağımıza alarak andık.
 

11 Haziran 2019

Sinefil'in konukları, Türkiye'deki kadın yönetmenleri ele alan 'Onun Filmi' adlı belgeselin yönetmenleri Su Baloğlu ve Merve Bozcu'ydu.

12 Mayıs 2019

'Yuva' filminin yönetmeni Emre Yeksan ile sinemada insan-ev-doğa ilişkisini konuştuk. 

 

25 Nisan 2019

Programda, 'Kardeşler' filminin yönetmeni Ömür Atay ve 'Saf' filminin yönetmeni Ali Vatansever ile sohbet ettik.

25 Nisan 2019

Programda, 'Kardeşler' filminin yönetmeni Ömür Atay ve 'Saf' filminin yönetmeni Ali Vatansever ile sohbet ettik.

25 Şubat 2019

Sinefil'de Melis Behlil ve Yeşim Burul'un konuğu 'Sibel' filminin yönetmenleri Çağla Zencirci ve Guillaume Giovanetti idi.

16 Aralık 2018

Sinefil'in konuğu Kundura Sinema'dan Buse Yıldırım.

03 Aralık 2018

Sinefil'in bu haftaki konuğu 23 Kasım'da vizyona giren 'Put Şeylere' filminin yönetmeni Onur Ünlü.

27 Ekim 2017

Son filmi "İşe Yarar Bir Şey" bu hafta vizyona giren Pelin Esmer Sinefil'in konuğu oldu. Senaryosunu Pelin Esmer ve Barış Bıçakçı'nın yazdığı filmde başrolleri Başak Köklükaya, Öykü Karayel ve Yiğit Özşener paylaşıyorlar. Türkiye prömiyerini İstanbul Film Festivali'nde yapan film, festival yolculuğuna yurt içi ve yurt dışında devam ediyor.

12 Mayıs 2017

Bu hafta Sinefil'de konuğumuz, bu hafta vizyonda olan "Kaygı"nın yönetmeni Ceylan Özgün Özçelik'ti. Sohbetimizde kaygılarımızdan bellek kayıplarımıza, alternatif gerçeklerden medyanın mevcut haline kadar pek çok konuya değindik. Dünya prömiyerini Berlin Film Festivali'nde yaptıktan sonra Amerika'da South by Southwest Festivali'nde Gamechanger Ödülü'nü alan "Kaygı"yı yönetmeninden dinledik.

21 Nisan 2017

"Blue" belgeselinin yönetmeni Sertan Ünver ile yapımcısı Suzan Güverte Sinefil'de konuğumuzdu. 90’ların efsanevi rock grubu Blue Blues Band ile Türkiye'de müzik dünyasının iki dâhi müzisyeni Yavuz Çetin ile Kerim Çaplı’nın hikâyelerini ölümsüzleştiren “Blue” belgeselinin macerasını, Çaplı ve Çetin'in müzikleri eşliğinde filmin yönetmeni ve yapımcısından dinledik.