Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 25.06.2018
Örn., 25.06.2018
Başkalarının cefasını, kendimiz deneyimlemeden, ne kadar anlayabiliriz?
Her adımı önceden belirlenmiş bir dünyada, ipleri başkasının elinde olan kuklalar mıyız?
Programda nörobilim ve felsefe açısından özgür irade tartışıldı.
Programda nörobilimcilerle hukukçuları karşı karşıya getiren bir vak'a ele alındı: Beyin arızaları iradeyi nasıl etkiler, cezai sorumluluk nasıl belirlenmeli? 
Programda nöro-hukuk tartışmasına devam edildi.
Programda beyin bilimleri ile hukukun kesiştiği, heyecan verici yeni bir alan konu edildi: Nöro-Hukuk! 
Destek Günleri özel programında: George Monbiot'nun yeni kitabı “Out of the Wreckage” (2017) [Enkazdan Çıkmak] ışığında, 'insan doğası', müşterekler, dayanışma, ve "insanlığımızı diriltecek yeni bir aidiyet siyasetinin ipuçları" konuşuldu.
Programın konusu, Stephen Hawking. Kimdi, evren anlayışımızı nasıl değiştirdi, nasıl bir insandı? Bilime ve insanlığa katkıları nelerdir? Hawking'i şahsen tanımış olan ve aynı alanda araştırmalar yürüten, Bilim Akademisi kurucu üyesi Prof. Rahmi Güven ile konuşuldu.
Çocuklar felsefe öğrenebilir mi, ilgilerini çeker mi, ne işe yarar?
Programın konusu depresyon. Türkiye Psikiyatri Derneği başkanı Prof. Timuçin Oral ve Maastricht Üniversitesi'nden Dr. Sinan Gülöksüz ile şu sorular ele alındı:  • Depresyon nedir, türleri nelerdir?  • Depresyonun teşhisi, tedavisi?  • Psikiyatri bir bilim midir?  • Beyin kimyası depresyonda ne rol oynar?  • Psikoterapi mi, ilaç tedavisi mi?   
Dijital para, cesur yeni dünyanın öncüsü mü, patlamak üzere olan bir balon mu?
Programda Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Ferda Keskin'le siyaset felsefesi: Neoliberal sistemin açmazlarını ve yükselen sağ milliyetçi muhafazakar hareketlerle küresel kapitalizmin çelişkileri konuşuldu.
Programda 1 Aralık 2017'de kaybettiğimiz, Türkiye kökenli en önemli tarihçi ve eleştiri kuramcılarından Prof. Arif Dirlik'i, EK Dergi genel yayın yönetmeni Ali Şimşek’le birlikte andık.
Programda, yeni yıl niyetlerimizi tutabiliyor muyuz Dünyada ve Türkiye'de üniversite sıralamalarına bir bakış. "Alternatif Tıp" serisi üzerine dinleyici soru ve yorumları; “enerji” ve “quantum” ile 2018'de yeni Açık Bilinç programlarına değinildi.
Bu hafta Açık Bilinç’te "Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 6. ve son bölümünde Prof. Dr. Meliha Korkmaz'la Hacamat uygulamaları, tıp tarihinden ilginç vak'alar, alternatif tedavilerde güvenilirlik, etik ve hekim sorumluluğu üzerine konuştuk.
Bu hafta Açık Bilinç’te, "Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 5. bölümünde Prof. Dr. Meliha Korkmaz ile Tıp tarihi, geleneksel ve alternatif tedaviler, dünyada ve Türkiye'de hekim yaklaşımı ve etik sorular üzerine konuştuk.

Sayfalar