Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 30.04.2017
Örn., 30.04.2017
Programda Paganini’den Stefan Zweig’a, oradan da totaliter rejimlere ve günümüze uzanan, zaman algısı çerçevesinde bir referandum-sonrası değerlendirmesi yapıldı.
Programda Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Zeynep Gambetti’yle, Hannah Arendt'in görüşleri ışığında diktatörlük, totalitarizm, ve alternatif eylem biçimlerinden söz edildi.
14. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını kapsamında özel bir Açık Bilinç programı: Konumuz dayanışma, özveri ve barış.
Programda Doç. Dr. Murat Sevinç'le Türkiye'nin Anayasa geleneği ve referanduma sunulan değişiklikler ele alındı.
Programda eski AİHM Yargıcı ve 24. Dönem CHP İzmir Milletvekili Dr. Rıza Türmen ile üç konu ele alında: 1. Barış için Akademisyenler bildirisi ve fade özgürlüğü, 2. Uluslararası komisyonların yeni Türkiye raporları, 3. Yeni Anayasa'nın getireceği değişiklikler.
Programda Dünya Kadınlar Günü özel programı yapıyoruz. Boğaziçi Üniversitesi’nden, Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanlığı ve Araştırmadan Sorumlu Rektör Yardımlığı görevlerinde de bulunmuş olan Prof. Lale Akarun ile bilim ve akademide kadınların yeri ve önemi konuşuldu.
Programda Türkiye'de nöropsikoloji alanını kuran, bilim emekçisi Prof. Öget Öktem Tanör konuk oldu.
Programın konuğu: Dijital dünyada kişisel bilgilerimizin kullanımı, cebimizde taşıdığımız gözetleme cihazları (cep telefonları), ve veri madenciliği.
Programın konusu: Dijital dünyada fark etmeden bıraktığımız ayak izlerimiz, psikometri, ve veri madenciliğiyle düzenlenen seçim kampanyaları.
İnsanların siyasi görüşü nasıl değişir? Programda seçmen psikolojisi, dış koşullar, içsel dinamikler, “geri tepme etkisi”  ve "devrilme anı" bulguları ışığında tartışıldı.
Referandum sürecinde önümüze sorumsuzca sürülen ve aslında bir bilgi değeri içermeyen tahminlerin etkisinde kalmamayı nasıl becerebiliriz?
Programda ortak paydalarda buluşmayı başaran ümitli bir gelecek tahayyülü ışığında 1988'de Şili'den bir referandum hikayesi aktarıldı.
Programda son iki haftadır izlenen öğrenilmiş çaresizlik, toplumsal ayrışma, ve otoriteye itaat teması sürdürülerek, liderlerin peşine takılan kitleler ve güruh psikolojisinin bireysel yapı taşlarından söz edildi.
Programda Dr. Murat Paker’le öğrenilmiş çaresizlik konusuna devam edilerek, toplumsal ayrışma ve bölünmeden ve telafi ihtimallerinden söz edildi.
Programda "öğrenilmiş çaresizlik" durumunun, direnme yollarnını, edim ve eylemin, ve "oyunbozan etkisi"nin önemi konuşuldu.
Programda Koç Üniversitesi’nden Prof. Sami Gülgöz’le PISA sonuçlarını ve ülkemizdeki eğitim sistemi konuşuldu.
Programda Türkiye'de akademinin kanayan yarası "intihal" konusunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BEPAM) araştırmacısı Dr. Ziya Toprak’la ele alındı.
Köpeklerimizle konuşmayı seviyoruz. Peki, onlar bizim ne dediğimizi anlıyorlar mı? 

Sayfalar