Açık Bilinç Kayıt Arşivi

Buradan programın geçmiş bölümlerine ait kayıtları doğrudan site üzerinden dinleyebilirsiniz. Ancak bu kayıtlar sitemizin altyapısının güncellendiği Ocak 2016’dan itibaren başlıyor. 

Programın podcast olarak yayınlanmış tüm bölümlerini dinlemek için podcast kanalına üye olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 21.02.2017
Örn., 21.02.2017
Programın konusu: Dijital dünyada fark etmeden bıraktığımız ayak izlerimiz, psikometri, ve veri madenciliğiyle düzenlenen seçim kampanyaları.
İnsanların siyasi görüşü nasıl değişir? Programda seçmen psikolojisi, dış koşullar, içsel dinamikler, “geri tepme etkisi”  ve "devrilme anı" bulguları ışığında tartışıldı.
Referandum sürecinde önümüze sorumsuzca sürülen ve aslında bir bilgi değeri içermeyen tahminlerin etkisinde kalmamayı nasıl becerebiliriz?
Programda ortak paydalarda buluşmayı başaran ümitli bir gelecek tahayyülü ışığında 1988'de Şili'den bir referandum hikayesi aktarıldı.
Programda son iki haftadır izlenen öğrenilmiş çaresizlik, toplumsal ayrışma, ve otoriteye itaat teması sürdürülerek, liderlerin peşine takılan kitleler ve güruh psikolojisinin bireysel yapı taşlarından söz edildi.
Programda Dr. Murat Paker’le öğrenilmiş çaresizlik konusuna devam edilerek, toplumsal ayrışma ve bölünmeden ve telafi ihtimallerinden söz edildi.
Programda "öğrenilmiş çaresizlik" durumunun, direnme yollarnını, edim ve eylemin, ve "oyunbozan etkisi"nin önemi konuşuldu.
Programda Koç Üniversitesi’nden Prof. Sami Gülgöz’le PISA sonuçlarını ve ülkemizdeki eğitim sistemi konuşuldu.
Programda Türkiye'de akademinin kanayan yarası "intihal" konusunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BEPAM) araştırmacısı Dr. Ziya Toprak’la ele alındı.
Köpeklerimizle konuşmayı seviyoruz. Peki, onlar bizim ne dediğimizi anlıyorlar mı? 
Açık Bilinç 26 Şubat 2013: Açık Gazete'de Güven Güzeldere ile ahlaki açmazlar içeren durumlarda karar verirken hangi mekanizmalar işe giriyor konusunu konuşmaya devam ediyoruz.
Açık Bilinç 19 Şubat 2013: Açık Gazete'de Güven Güzeldere ile ahlaki açmazlar içeren durumlarda karar verirken hangi mekanizmalar işe giriyor konusunu konuşmaya devam ediyoruz.
Açık Bilinç 29 Ocak 2013: Güven Güzeldere ile bu hafta da, geçen hafta kaldığımız yerden, sosyal psikoloji, dürtü kontrolü, aşinalık etkisi, 'kurabiye deneyleri' vb. ilginç konular hakkında konuşmaya devam ettik.
Açık Bilinç 22 Ocak 2013: Güven Güzeldere ile sosyal psikoloji, dürtü kontrolü, aşinalık etkisi, 'kurabiye deneyleri' vb. ilginç konular hakkında konuştuk.
Açık Bilinç 15 Ocak 2013: TÜBİTAK'ın basımını ve satışını durduğu bazı kitaplar hakkında bir haber üzerine: "Evrim Meselesini Kökünden Halletti"
Açık Bilinç 25 Aralık 2012: Maya takviminin sonu geldi, ama kıyamet kopmadı. Peki asıl kıyamet alemetlerini nasıl es geçiyoruz? Başbakan'ın geçen hafta ODTÜ'ye yaptığı ziyaret sırasında polisin öğrencilere müdahalesi, demokrasi ve akademik özgürlük hakkında konuştuk.
Açık Bilinç 11 Aralık 2012
16 Nisan 2013: Güven Güzeldere dijital teknolojiler ve dijital çağda özel hayat konusunu ele alıyor.
9 Nisan 2013: Güven Güzeldere, iklim değişikliği konusundaki ataletin sebeplerine ve psikolojide "zaman iskontosu" olarak bilinen duruma değindi.
Açık Bilinç 20 Kasım 2012

Sayfalar