Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 16.12.2017
Örn., 16.12.2017
Programda "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 4. bölümünde, Dr. Işıl Arıcan’la homeopati’yi ele alındı.
Programda biyolojik dünyada yanıltanlar, aldatanlar, ve kendini kandıranlardan konuşuldu ve beynimizdeki "sahtekar yakalama modülü" hipotezinden, algı operasyonları psikolojisine uzanan bir gezinti yapıldı.
Programda "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 2. bölümünde, Helsinki Üniversitesi’nden Dr. Çağrı Yalgın'la beklenti ve inancın fizyolojiye etkisi, ve plasebo etkisinin gerçekliği üzerine konuşuldu.
Programda Harvard Üniversitesi’nde çalışan genç bilimcilerimizden Dr. Didem Göz Aytürk'le, 2017 Nobel Tıp ödülü konusu olan gece/gündüz ritmleri çerçevesinde, ışık algısının fizyoloji ve davranış üzerindeki etkileri ve retina dokusu üzerinde yürütülen öncü yeni araştırmalardan söz edildi.
Programda Harvard Üniversitesi’nden genç bilimcimiz, Dr. Betül Kacar’ı ağırladık. Astrobiyoloji bilimini ve evrende yaşamın başlangıcı konuşuldu.
Programda Prof. Hakan Gürvit'le hafıza ve benlik ilişkisinden, ve nöropsikolojide çok tartışmalı bedbaht bir vak'a olan hasta H.M.'nin hikayesinden söz edildi.
Programda Turgay Aytaç'la bilgiye özgür erişim ve internet'in geleceğine dair çok önemli bir konu ele alındı: Ağ Tarafsızlığı (“Net Neutrality”).  
Programda bilgisayar bilimci Chris Stephenson ile bilgisayarların kuramsal tarihçesi, evrensel hesaplama nitelikleri, yazılım-kapitalizm ilişkisi, özgür yazılım hareketi ve gelecek üzerine konuşuldu.
Serinin son programında, Yapay Zeka'nın Rönesansı konuşuldu: Yeni paradigmanın hesaplama mimarisi, büyük veri, otonom sistemler, akıllı yardımcılar, ve Yapay Zeka’nın geleceğine dair etik sorunlar.  
Programda Yapay Zeka serisine devam edilerek, konuğumuz Prof. Cem Say’la Mayıs 2017’de dünya GO şampiyonluğunu ele geçiren AlphaGo programı, ve Yapay Zeka'nın geleceği çerçevesinde ırkçı bir söylem geliştiren Microsoft programı TAY’la, kendi aralarında bir iletişim sistemi icat eden Facebook ’bot'ları konuşuldu.
Programda geçen hafta başlanan Yapay Zeka serisine devam edilerek, şu soru ele alındı:  Bir bilgisayar programı nasıl olur da dünyanın en büyük satranç ustasını yenebilir?    
Programda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’den Prof. Hakan Gürvit’le 2017 Dünya Alzheimer Kongresi sonrası Alzheimer araştırmalarında yeni bulgulardan söz edildi ve sıkça sorulan pratik sorulara değinildi.
Programda Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi, Bol Bilim sitesi ve BirGün Gazetesi yazarı Dr. İlker Birbil’le, üniversitede unvanlar ve (yardımcı) doçentlik meselesi ile TÜBITAK’ın durumu üzerine konuşuldu.
Programın konusu sanat!  Dr. Serap Erincin’le insan hakları ve aktivizm olarak performans ve sanat hakkında konuşuldu.
Bilim felsefesinin temel kavramları, evrim kuramı tartışmaları ve "kifayetsizlik bihaberlik".

Sayfalar