Açık Bilinç Kayıt Arşivi

Buradan programın geçmiş bölümlerine ait kayıtları doğrudan site üzerinden dinleyebilirsiniz. Ancak bu kayıtlar sitemizin altyapısının güncellendiği Ocak 2016’dan itibaren başlıyor. 

Programın podcast olarak yayınlanmış tüm bölümlerini dinlemek için podcast kanalına üye olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 21.01.2017
Örn., 21.01.2017
Programda son iki haftadır izlenen öğrenilmiş çaresizlik, toplumsal ayrışma, ve otoriteye itaat teması sürdürülerek, liderlerin peşine takılan kitleler ve güruh psikolojisinin bireysel yapı taşlarından söz edildi.
Programda Dr. Murat Paker’le öğrenilmiş çaresizlik konusuna devam edilerek, toplumsal ayrışma ve bölünmeden ve telafi ihtimallerinden söz edildi.
Programda "öğrenilmiş çaresizlik" durumunun, direnme yollarnını, edim ve eylemin, ve "oyunbozan etkisi"nin önemi konuşuldu.
Programda Koç Üniversitesi’nden Prof. Sami Gülgöz’le PISA sonuçlarını ve ülkemizdeki eğitim sistemi konuşuldu.
Programda Türkiye'de akademinin kanayan yarası "intihal" konusunu Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (BEPAM) araştırmacısı Dr. Ziya Toprak’la ele alındı.
Köpeklerimizle konuşmayı seviyoruz. Peki, onlar bizim ne dediğimizi anlıyorlar mı? 
Açık Bilinç 15 Ocak 2013: TÜBİTAK'ın basımını ve satışını durduğu bazı kitaplar hakkında bir haber üzerine: "Evrim Meselesini Kökünden Halletti"
25 Mart 2014: Açık Bilinç'te bu hafta, Harvard Üniversitesi'nden biyolog Aysu Uygur ile Evrim Teorisi hakkında konuştuk. http://bilimkazani.org
11 Mart 2014: Açık Bilinç'te bu hafta, iki biyolog bilim insanını konuk ettik: Harvard Üniversitesi'nden Aysu Uygur ve İlker Öztop. Hep birlikte evrim kuramının temel önermelerini, evrimsel yaklaşımın biyolojideki yerini ve önemini konuştuk. Aysu Uygur ve İlker Öztop'un birlikte hazirladiklari "Bilim Kazani" isimli cep yayinina da şuradan ulasabilirsiniz: http://bilimkazani.org
28 Ocak 2014: Frans de Waal ve Robert Sapolsky'nin primatoloji araştırmaları ışığında, Biyoloji-Sosyoloji ilişkisini ve primat kuzenlerimiz olan Bonobolar, Şempanzeler, ve Babunlarda iktidar, cinsiyet, anaerkillik, ve eşcinsellik konularını ele aldık.
21 Ocak 2014: Birkaç haftadır yaptığımız gibi, din felsefesinden ahlak felsefesine doğru giden bir sohbete devam ediyoruz. Metis tarafından yayımlanan Frans De WaalBonobo ve Ateist adlı kitabını konuşmaya devam ettik.
14 Ocak 2014: Birkaç haftadır yaptığımız gibi, din felsefesinden ahlak felsefesine doğru giden bir sohbete devam ediyoruz. Metis tarafından yayımlanan Frans De WaalBonobo ve Ateist adlı kitabını da ele aldık.
Açık Bilinç 26 Mayıs 2015 Açık Bilinç'te bu hafta evrim serisinin 3. programında, Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Ergi Deniz Özsoy konuğumuz. Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında evrim kuramına en az inanılan ülke. Bu evrim karşıtlığının 1980 darbesine giden şaşırtıcı bir sebebi var. Ülkemizdeki evrim karşıtı ideoloji büyük ölçüde A.B.D.'deki "Akıllı Tasarım" fikrini savunan köktendinci Hristiyan gruplardan kopyalanmış ve eğitim sistemimizdeki ideolojik dönüşüm, 1980'den sonra darbe rejimi tarafından bilinçli bir şekilde gerçekleştirilmiş. Kendisi ölse de eserleri baki kalan Kenan Evren'den bizlere bir armağan. Programda Dr. Özsoy'la evrim kuramının temel ilkelerinin yanısıra memleketin bu garip halini de konuşuyoruz.
Açık Bilinç 12 Mayıs 2015 Açık Bilinç'te bu hafta önce evrim kuramının temel unsurlarından, sonra da evrimci biyolojinin bilim tarihi içinde karşılaştığı engellerden bahsediyoruz. Evrim kuramını savunan "seküler modernler" ile, Eski Ahit'te yer alan Yaradılış Hikayesinin bugün özellikle A.B.D.'de savunulan "literalist" yorumunu benimseyen köktendinci Hristiyanları kamu önünde ve hukuksal alanda karşı karşıya getiren ünlü "Scopes Maymun Davası'na da (Tennessee, 1925) değiniyoruz.
23 Eylül 2014: Açık Bilinç'te "beynimizin yalnızca %10'unu mu kullaniyoruz?" iddiasını evrimsel biyoloji verileri isiginda incelemeyi sürdürüyoruz.
16 Eylül 2014: Açık Bilinç'te beyin boyutu ile zihin/akıl arasındaki ilişkiyi konuşmaya devam ederek, şu sorunun üzerinde duruyoruz: Beyin boyutu ile zihin/akıl arasındaki ilişkiyi konuşmaya devam ederek, "beynimizin yalnızca %10'unu mu kullaniyoruz?" iddiasının yanlışlığı çerçevesinde yeni birkaç ilginç çalışmaya bakıyoruz. Ayrıca, uyku sırasında beynin aktif halinin sürdüğü ve hatta semantik bazlı dilbilimsel bazı aktivitelerin uykuda bile devam ettiği üzerine çok yeni yayımlanmış bir çalışmaya da değiniyoruz.
9 Eylül 2014: Açık Bilinç'te beyin boyutu ile zihin/akıl arasındaki ilişkiyi konuşmaya devam ederek, şu sorunun üzerinde duruyoruz: Beynimizin yalnızca %10'unu mu kullaniyoruz? Konuklarımız: Profesör Morgan Freeman, ajan Scarlett Johansson, ve romancı Bradley Cooper.
2 Eylül 2014: Açık Bilinç'te beyin bilimleri tartismalarina devam ederek bilişsel canlılarda beyin boyu ile akıl (zihni kapasite) arasındaki ilişkiye değiniyoruz.
Açık Bilinç 23 Haziran 2015 Evrim serimizin bu bölümünde konuğumuz Boğaziçi Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nden öğretim görevlisi Dr. Arzu Çelik'ti. Evrim Teorisi'nin genel kavramları ve genetik bilimler hakkında konuştuk.
Açık Bilinç 16 Haziran 2015 Bu hafta Açık Bilinç'te devam eden evrim serimizde Dr. Özlem Çevik meyve sinekleriyle yapılan araştırmaları anlatıyor. Dr. Çevik'in duyuların evrimini anlattığı TEDxTunalı konuşmasını izlemeyi de ihmal etmeyin: Duyuların ve Dikkatin Evrimi: Munire Ozlem Cevik at TEDxTunali

Sayfalar