Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 17.10.2017
Örn., 17.10.2017
Programda bilgisayar bilimci Chris Stephenson ile bilgisayarların kuramsal tarihçesi, evrensel hesaplama nitelikleri, yazılım-kapitalizm ilişkisi, özgür yazılım hareketi ve gelecek üzerine konuşuldu.
Serinin son programında, Yapay Zeka'nın Rönesansı konuşuldu: Yeni paradigmanın hesaplama mimarisi, büyük veri, otonom sistemler, akıllı yardımcılar, ve Yapay Zeka’nın geleceğine dair etik sorunlar.  
Programda Yapay Zeka serisine devam edilerek, konuğumuz Prof. Cem Say’la Mayıs 2017’de dünya GO şampiyonluğunu ele geçiren AlphaGo programı, ve Yapay Zeka'nın geleceği çerçevesinde ırkçı bir söylem geliştiren Microsoft programı TAY’la, kendi aralarında bir iletişim sistemi icat eden Facebook ’bot'ları konuşuldu.
Programda geçen hafta başlanan Yapay Zeka serisine devam edilerek, şu soru ele alındı:  Bir bilgisayar programı nasıl olur da dünyanın en büyük satranç ustasını yenebilir?    
Programda İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’den Prof. Hakan Gürvit’le 2017 Dünya Alzheimer Kongresi sonrası Alzheimer araştırmalarında yeni bulgulardan söz edildi ve sıkça sorulan pratik sorulara değinildi.
Programda Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi, Bol Bilim sitesi ve BirGün Gazetesi yazarı Dr. İlker Birbil’le, üniversitede unvanlar ve (yardımcı) doçentlik meselesi ile TÜBITAK’ın durumu üzerine konuşuldu.
Programın konusu sanat!  Dr. Serap Erincin’le insan hakları ve aktivizm olarak performans ve sanat hakkında konuşuldu.
Bilim felsefesinin temel kavramları, evrim kuramı tartışmaları ve "kifayetsizlik bihaberlik".
Program konuğu Ulusal Singapur Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamlamakta olan F. Gözde Çilingir. Biyoloji, ekoloji, doğal hayatın korunması, boz ayılar, tatlı su kaplumbağalar ve evrim kuramından konuşuldu.
Programda evrim kuramı ve müfredat değişikliği ele alındı: Evrimci yaklaşım,Tanrı inancına aykırı mı? Aziz Sancar evrim konusunda ne demek istemiş olabilir?
Programda Dr. İlke Boran’la müzik algısının evrimi serisinin "postlüd" programını yaptı ve insanlık tarihinde müziğin gelişimi konuşuldu.
Dr. Esra Mungan’la, ritm duygusunun insan evrimindeki rolünü ve müziğin sosyal yaşamdaki önemini konuştuk.  
Programda müzik algısının evrimi serisine Dr. Muzaffer Çorlu’yla müzik kognisyonu hakkında konuşarak devam edildi.
Açık Bilinç'te Koç Üniversitesi’nden Dr. Fuat Balcı ile müzik algısının evrimi serisine canlılarda zamanlama mekanizmalarını ele alarak devam ettik: Zaman, diğer algı modalitelerinde olduğu gibi somut bir uyaran, gözle görülen, elle dokunulan bir nesne değil. Peki o zaman nasıl algılanabilir?
Programda müzik algısı ve zamanlama mekanizmalarının evrimi serisine TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden  Dr. Özlem Çevik'le devam edildi.

Sayfalar