Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 19.08.2017
Örn., 19.08.2017
Programda Sabancı Üniversitesi öğretim üyesi, Bol Bilim sitesi ve BirGün Gazetesi yazarı Dr. İlker Birbil’le, üniversitede unvanlar ve (yardımcı) doçentlik meselesi ile TÜBITAK’ın durumu üzerine konuşuldu.
Programın konusu sanat!  Dr. Serap Erincin’le insan hakları ve aktivizm olarak performans ve sanat hakkında konuşuldu.
Bilim felsefesinin temel kavramları, evrim kuramı tartışmaları ve "kifayetsizlik bihaberlik".
Program konuğu Ulusal Singapur Üniversitesi’nde doktora çalışmasını tamamlamakta olan F. Gözde Çilingir. Biyoloji, ekoloji, doğal hayatın korunması, boz ayılar, tatlı su kaplumbağalar ve evrim kuramından konuşuldu.
Programda evrim kuramı ve müfredat değişikliği ele alındı: Evrimci yaklaşım,Tanrı inancına aykırı mı? Aziz Sancar evrim konusunda ne demek istemiş olabilir?
Programda Dr. İlke Boran’la müzik algısının evrimi serisinin "postlüd" programını yaptı ve insanlık tarihinde müziğin gelişimi konuşuldu.
Dr. Esra Mungan’la, ritm duygusunun insan evrimindeki rolünü ve müziğin sosyal yaşamdaki önemini konuştuk.  
Programda müzik algısının evrimi serisine Dr. Muzaffer Çorlu’yla müzik kognisyonu hakkında konuşarak devam edildi.
Açık Bilinç'te Koç Üniversitesi’nden Dr. Fuat Balcı ile müzik algısının evrimi serisine canlılarda zamanlama mekanizmalarını ele alarak devam ettik: Zaman, diğer algı modalitelerinde olduğu gibi somut bir uyaran, gözle görülen, elle dokunulan bir nesne değil. Peki o zaman nasıl algılanabilir?
Programda müzik algısı ve zamanlama mekanizmalarının evrimi serisine TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden  Dr. Özlem Çevik'le devam edildi.
Programda meşru olanı savunmak için felsefi bir düşünce ve bir eylem biçimi olarak sivil itaatsizlik konusu tarihten örneklerle ele alındı.
Programda Hande Akkan’la müzik algısının evrimi serisinde müziğin temel unsurları olan ritm, melodi, tempo, ölçü, kültürel imzalar, ve prozodiden söz edildi..
Hayvanlar müzik dinler mi, tempo tutabilir mi? 6 haftalık yeni serinin konusu, biyolojik dünyada müzikal zamanlama kapasitesinin ve müziğin temel unsuru olan ritm algısını mümkün kılan sinir sistemi mekanizmalarının evrimi.
Programda Paganini’den Stefan Zweig’a, oradan da totaliter rejimlere ve günümüze uzanan, zaman algısı çerçevesinde bir referandum-sonrası değerlendirmesi yapıldı.
Programda Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğretim üyesi Dr. Zeynep Gambetti’yle, Hannah Arendt'in görüşleri ışığında diktatörlük, totalitarizm, ve alternatif eylem biçimlerinden söz edildi.
14. Açık Radyo Dinleyici Destek Projesi Özel Yayını kapsamında özel bir Açık Bilinç programı: Konumuz dayanışma, özveri ve barış.

Sayfalar