Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 18.03.2018
Örn., 18.03.2018
Çocuklar felsefe öğrenebilir mi, ilgilerini çeker mi, ne işe yarar?
Programın konusu depresyon. Türkiye Psikiyatri Derneği başkanı Prof. Timuçin Oral ve Maastricht Üniversitesi'nden Dr. Sinan Gülöksüz ile şu sorular ele alındı:  • Depresyon nedir, türleri nelerdir?  • Depresyonun teşhisi, tedavisi?  • Psikiyatri bir bilim midir?  • Beyin kimyası depresyonda ne rol oynar?  • Psikoterapi mi, ilaç tedavisi mi?   
Dijital para, cesur yeni dünyanın öncüsü mü, patlamak üzere olan bir balon mu?
Programda Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Ferda Keskin'le siyaset felsefesi: Neoliberal sistemin açmazlarını ve yükselen sağ milliyetçi muhafazakar hareketlerle küresel kapitalizmin çelişkileri konuşuldu.
Programda 1 Aralık 2017'de kaybettiğimiz, Türkiye kökenli en önemli tarihçi ve eleştiri kuramcılarından Prof. Arif Dirlik'i, EK Dergi genel yayın yönetmeni Ali Şimşek’le birlikte andık.
Programda, yeni yıl niyetlerimizi tutabiliyor muyuz Dünyada ve Türkiye'de üniversite sıralamalarına bir bakış. "Alternatif Tıp" serisi üzerine dinleyici soru ve yorumları; “enerji” ve “quantum” ile 2018'de yeni Açık Bilinç programlarına değinildi.
Bu hafta Açık Bilinç’te "Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 6. ve son bölümünde Prof. Dr. Meliha Korkmaz'la Hacamat uygulamaları, tıp tarihinden ilginç vak'alar, alternatif tedavilerde güvenilirlik, etik ve hekim sorumluluğu üzerine konuştuk.
Bu hafta Açık Bilinç’te, "Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 5. bölümünde Prof. Dr. Meliha Korkmaz ile Tıp tarihi, geleneksel ve alternatif tedaviler, dünyada ve Türkiye'de hekim yaklaşımı ve etik sorular üzerine konuştuk.
Programda "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 4. bölümünde, Dr. Işıl Arıcan’la homeopati konusu ele alındı.
Programda biyolojik dünyada yanıltanlar, aldatanlar, ve kendini kandıranlardan konuşuldu ve beynimizdeki "sahtekar yakalama modülü" hipotezinden, algı operasyonları psikolojisine uzanan bir gezinti yapıldı.
Bu hafta Açık Bilinç’te "Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 3. bölümünde Dr. Işıl Arıcan’ı konuk ettik ve şu soruları ele aldık: Alternatif ve çağdaş tıp arasındaki sınırlar neler, alternatif tedaviler niçin revaçta?  
Programda "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" serisinin 2. bölümünde, Helsinki Üniversitesi’nden Dr. Çağrı Yalgın'la beklenti ve inancın fizyolojiye etkisi, ve plasebo etkisinin gerçekliği üzerine konuşuldu.
Bu hafta Açık Bilinç’te, 6 program boyunca sürecek yeni ve kapsamlı bir seriye başlıyoruz: Bilimsel Veriler Işığında Geleneksel, Alternatif ve Tamamlayıcı Tıp. Bu haftaki giriş programında, "Ana Akım Tıp" ve  "Geleneksel, Alternatif, ve Tamamlayıcı Tıp" kavramları üzerinden genel bir çerçeve çizerek, "plasebo" etkisinin işlevine değindik ve seri boyunca ele alacağımız ana soruları özetledik.
Programda Harvard Üniversitesi’nde çalışan genç bilimcilerimizden Dr. Didem Göz Aytürk'le, 2017 Nobel Tıp ödülü konusu olan gece/gündüz ritmleri çerçevesinde, ışık algısının fizyoloji ve davranış üzerindeki etkileri ve retina dokusu üzerinde yürütülen öncü yeni araştırmalardan söz edildi.
Programda Harvard Üniversitesi’nden genç bilimcimiz, Dr. Betül Kacar’ı ağırladık. Astrobiyoloji bilimini ve evrende yaşamın başlangıcı konuşuldu.
Programda Prof. Hakan Gürvit'le hafıza ve benlik ilişkisinden, ve nöropsikolojide çok tartışmalı bedbaht bir vak'a olan hasta H.M.'nin hikayesinden söz edildi.
Programda Turgay Aytaç'la bilgiye özgür erişim ve internet'in geleceğine dair çok önemli bir konu ele alındı: Ağ Tarafsızlığı (“Net Neutrality”).  

Sayfalar