Açık Bilinç Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 17.07.2018
Örn., 17.07.2018
Programda Boğaziçi Üniversitesi Fizik Dörtlüsü ağırlandı.
Koç Üniversitesi'nden siyaset bilimci Doç. Dr. Murat Somer ile Türkiye siyasi tarihi ışığında, seçimler sonrası bir değerlendirme yapmaya çalışıldı: Neredeyiz, nereye gidiyoruz? 
Programda Türkiye tarihinin en önemli seçimlerinden birinin arifesinde, son dönemin siyasi göstergelerine göz atmaya ve genel bir seçim değerlendirmesi yapmaya çalışıldı.
Programda sosyolog Sevinç Doğan'la siyasette taban mobilizasyonu, mahalle düzeyinde örgütlenme, gençler ve kadınların siyasete katılımı, ve AKP & CHP seçmen profilleri üzerine konuşuldu.
Bilişsel bilimler ışığında, ABD'den Türkiye'ye, siyasi inancın doğası ve seçmen kararlarının altında yatan nedenler. 
Başkalarının cefasını, kendimiz deneyimlemeden, ne kadar anlayabiliriz?
Her adımı önceden belirlenmiş bir dünyada, ipleri başkasının elinde olan kuklalar mıyız?
Programda nörobilim ve felsefe açısından özgür irade tartışıldı.
Programda nörobilimcilerle hukukçuları karşı karşıya getiren bir vak'a ele alındı: Beyin arızaları iradeyi nasıl etkiler, cezai sorumluluk nasıl belirlenmeli? 
Programda nöro-hukuk tartışmasına devam edildi.
Programda beyin bilimleri ile hukukun kesiştiği, heyecan verici yeni bir alan konu edildi: Nöro-Hukuk! 
Destek Günleri özel programında: George Monbiot'nun yeni kitabı “Out of the Wreckage” (2017) [Enkazdan Çıkmak] ışığında, 'insan doğası', müşterekler, dayanışma, ve "insanlığımızı diriltecek yeni bir aidiyet siyasetinin ipuçları" konuşuldu.
Programın konusu, Stephen Hawking. Kimdi, evren anlayışımızı nasıl değiştirdi, nasıl bir insandı? Bilime ve insanlığa katkıları nelerdir? Hawking'i şahsen tanımış olan ve aynı alanda araştırmalar yürüten, Bilim Akademisi kurucu üyesi Prof. Rahmi Güven ile konuşuldu.
Çocuklar felsefe öğrenebilir mi, ilgilerini çeker mi, ne işe yarar?
Programın konusu depresyon. Türkiye Psikiyatri Derneği başkanı Prof. Timuçin Oral ve Maastricht Üniversitesi'nden Dr. Sinan Gülöksüz ile şu sorular ele alındı:  • Depresyon nedir, türleri nelerdir?  • Depresyonun teşhisi, tedavisi?  • Psikiyatri bir bilim midir?  • Beyin kimyası depresyonda ne rol oynar?  • Psikoterapi mi, ilaç tedavisi mi?   
Dijital para, cesur yeni dünyanın öncüsü mü, patlamak üzere olan bir balon mu?

Sayfalar