Sezin Öney

10 Şubat 2017

Bu referandumda da yüzde 50’lerden birine eklemlenecek yüzde 1’lerin bile etkisi ve belirleyiciliği büyük olacak.

22 Temmuz 2016

Açık Gazete'de Seyyare köşesinde Sezin Öney'le, 15 Temmuz darbe girişimi ardından ilan edilen ve yürürlüğe giren Olağanüstü Hal durumuna, Türkiye'nin eğitim, yargı ve devletin bütün krumları, üniversiteler, siyasi ve toplumsal muhalefet, ifade özgürlüğü, demokratik özgürlükler ve insan hakları açısından uğradığı tahribata ve tarih boyunca bir türlü normalleşemeyen asker sivil ilişkisine dair konuştuk.

06 Temmuz 2014
Sadece hukuku özgürlükler çerçevesinde yorumlayanlar, yorumlanması için çaba gösterenler, buna kafa yoranlar, hakların kapsamının genişletilmesine "tarihî" sayılacak katkıda bulunuyor.
06 Temmuz 2014
Gerçekten militarizm karşıtı olmak zor zanaat; bu iş de öyle "ucundan azıcık" olmuyor.
06 Temmuz 2014
Mesele adalet olunca, konunun odağı da ne yazık ki Türkiye olamıyor. Başka yerler, başka hayatlarda olan biten, biraz daha "adil"; Türkiye'deki hâllerle karşılaştırılınca.
06 Temmuz 2014
Son zamanlarda, Tunus'ta siyaseten aktif insanların çalışmalarına, konuşmalarına her denk geldiğimde, Türkiye'de demokratikleşme meselesini neden bu kadar ıskaladık diye düşünmeden edemiyorum.
06 Temmuz 2014
Tapeler, Türkiye siyasetinde, hem her şeyi değiştirdi; hem de hiçbir şeyi değiştirmedi. AKP'nin oyları yerel seçimlerde tepetaklak olmadı ama, bazı algılar da belli ki altüst oldu.
06 Temmuz 2014
İhsanoğlu'nun, kendini ve çizgisini anlatmasına izin bile verilmeden, "İslamcı", hatta "IŞİD'ci" diye damgalanması, "eleştirilmek" yerine "karalanmaya" başlanması da, Türkiye'nin neden bu hâlde olduğu konusunda ipuçları veriyor.
20 Haziran 2014
Gayet insani bir konu Türkiye gündemine düşmeye görsün... Kısa zamanda, özellikle siyaset işin içine karışınca, konu tamamen çarpık çurpuk, eğri büğrü bir hâl alıyor.
20 Haziran 2014
Bir dönem, "onurlu barış" kavramıyla yola çıkılmıştı, Kürt Sorunu'na kalıcı ve adil bir çözüm bulma yolculuğuna... Şimdi, her tarafta "kibir" var. Ve üstüne üstlük, coğrafya genelinde cepheler kapanacağına yenileri açılıyor.
20 Haziran 2014
Komplo teorilerini ciddiye almıyorum; ancak, 11 Eylül'ün gerçekleşmesinde, El Kaide'ye yönelik Amerikan politikalarındaki yanlışların ve ihmallerin de ciddi bir rol oynadığı bugün artık bilinen bir gerçek.
31 Mayıs 2014
Avrupa Parlamentosu seçimlerinde, bir sürpriz yaşandı. İspanya'da, henüz 100 gün önce kurulmuş bir parti, 1 milyon 250 bin oyla, AP'ye beş temsilci gönderme hakkını kazandı. 2009
31 Mayıs 2014
Avrupa Parlamentosu seçimleri giderek aşırı sağın başarı çizgisini tırmandırdığı bir siyasi merdivene dönüşüyor. Aşırı sağ partiler, çok hırslı ve sıkı şekilde örgütlenmeye gidiyorlar. En büyük ortak noktaları bu.
31 Mayıs 2014
Kutuplaşma, Türkiye siyaseti için her zaman ciddi bir sorundu. Ancak, günümüzde, artık kutuplaşma, siyasetle ilgisi olmayanları içine çeken "ya bizdensin, ya onlardan" hâli.
31 Mayıs 2014
"Darbelerden, son derece sert politik şiddet yaşamış bir ülkeden bahsediyoruz; gerçekten sizce, hiç bu kadar kötü olmadı mı?"
31 Mayıs 2014
Soma... "Yeni Türkiye"nin tüm çarpık çurpukluğunun, eğretiliğinin, tüm eşitsizliğinin ve adaletsizliğinin yüzümüze çarpıldığı yer.
31 Mayıs 2014
Soma'daki faciada yaşamını, yakınlarını kaybedenler... Her birinin kaybı, acısı... Ateş sadece düştüğü yeri değil, her yeri yakıyor. Faciaya yol açan ihmaller şu veya bu; ama varlar. Kaza önlenebilir miydi; evet.
31 Mayıs 2014
Türkiye'de son dönemde fena hâlde eksikliğini çektiğimiz nedir?
31 Mayıs 2014
Demokrasiye geçişte, pekiştirmede, derinleştirmede, kurumların rolü mü önemli, ekonomik refah düzeyinin artması mı; diğer bir deyişle, ekonomik gelişim değil de mesele, sosyal adaletsizliği azaltan kurumsallaşma mı?
31 Mayıs 2014
Kuzey İrlanda'da 1990'ların başında başlayan ve 1998'de varılan anlaşmayla bölgeye sükûnu getiren barış sürecinin mimarlarından Sinn Féin lideri Gerry Adams, "cinayetle" suçlandı. Ve bu konuda sorgulandı.