Seyyare

-
Aa
+
a
a
a

Türkiye ve dünya olayları arasında paralellikler, karşılarştırmalar.

 
Cuma sabahları Açık Gazete'nin içinde.
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Sezin Öney
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024
Aydın Engin
26 Mart 2022

Sezin Öney'le Seyyare'de, Aydın Engin'i ondan öğrendiklerimiz ve gazetecilik mesleğine kattıklarını konuşarak son kez andık. 

Putin'in olduğu bir kolaj
06 Mart 2022

Seyyare'de Sezin Öney, Ukrayna'daki savaş üzerine konuşuyor ve siyaset bilimci Ivan Krastev'in sözleriyle savaşın yol açtığı yeni dünya paradigması, "Putin dünyası" perspektifinden gelişmeleri yorumluyor.

Dünya devletleri bayrakları arka planı
28 Aralık 2021

Seyyare'de Sezin Öney, küresel siyasi konjonktüre dair 2021'e damgasını vuran konuları ele aldı ve 2. Dünya Savaşı sonrası küresel sistem üzerine yorumlarda bulundu. 

karikatür: uçurumun bir kenarında insanlar bir kenarında "haklar" yazısı
15 Aralık 2021

Seyyare'de Sezin Öney Konda’nın İnsan Hakları Günü dolayısıyla Uluslararası İnsan Hakları Örgütü "Civil Rights Defenders" için gerçekleştirdiği araştırması üzerine konuştu. 

31 Ağustos 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde Sezin Öney'le, İspnaya'nın Valencia kentinde Franco döneminde 1939 yılında kurşuna dizilerek öldürülen 100 kişinin gömüldüğü bir toplu mezarın bulunması haberinin üzerine, tüm dünyada ülkelerin kendi tarihlerindeki insan hakları ihlallleri ile nasıl yüzleştikleri konusunu ele alırken, söz İstanbul'da yıllardır her hafta Galatasaray Meydanı'nda barışçıl bir şekilde oturarak gözaltında kayıp olan yakınlarının akıbetini soran Cumartesi Anneleri'nin 700. buluşmasının polsi tarafından engellenmesi, kayıp yakınlarının şiddet uygulanarak gözaltına alınmaları ve Osman Kavala'nın haksız tutukluluğunun devamı gibi kendi ülkemizdeki hak ihlallerine geldi.

18 Mayıs 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde Sezin Öney'le, seçimlere doğru dünyadan muhalefet örgütlenmeleri örneklerini üzerinden Türkiye'yi de konuştuk ve genel bir değerlendirme yaptık.

04 Mayıs 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde Sezin Öney'le 24 Haziran baskın seçimi öncesinde Türkiye'nin içinde bulunduğu hale dair sohbet ettik.

27 Nisan 2018

Açık Gazete'nin Seyyare köşsesinde Sezin Öney'le, 24 Haziran erken seçimlerine haftalar kala muhalefet kanadının adayları konusunda süren tartışmalara ve Türkiye'nin demokrasi açısından geldiği duruma değindik.

10 Kasım 2017

Açık Gazete'nin Seyyare köşesinde bu hafta 10 Kasım'a denk gelen programımızda Sezin Öney ile laiklik kavramının son yansımalarını konuştuk. Seyyare'den önce Açık Gazete programının başında da Atatürk'ün kendi sesinden "demokrasi"nin önemini vurguladığı o kısa ve önemli konuşmasını dinledik.