Akbelen Ormanı’nın içindeki zeytinliklerde zeytinler söküldü

-
Aa
+
a
a
a

İkizköy Çevre Komitesi, Akbelen Ormanı’nın içindeki zeytinliklerde zeytin söküldüğü haberini aldılar.

Gezegenin Geleceği: 01 Mart 2023
 

Gezegenin Geleceği: 01 Mart 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

İkizköy Çevre Komitesi, Akbelen Ormanı’nın içindeki zeytinliklerde zeytin söküldüğü haberini aldıklarını ve bunun üzerine olay yerine gittiklerini açıkladı. Açıklamaya göre zeytinleri söken kişi zeytinliğin eski sahibiydi. “Şirketten izin aldım ve bu nedenle zeytinliğe söküm için geldim,” diyen kişiye Zeytin Kanunu’na göre yaptığının suç olduğu söylendi ve jandarmaya haber verildi. Olay yerine gelen jandarma ekipleri tutanak tuttu ve 29 zeytin ağacının söküldüğü tespit edildi. İkizköylüler şirketin Akbelen’deki arazileri, çalışanları ve anlaşmalı olduğu kişiler adına topladığını ve zeytinleri zeytinliğin eski sahibine söktürdüğünü söylerken, “Güya kendisi hiçbir suça bulaşmamış oluyor. Sökülen zeytin ağaçlarının derhal söküldükleri yere dikilmesini; zeytinliğin tapu sahibi, söküm işlemini yapanlar ve bu suçun işlenmesine teşvik eden şirket hakkında gerekli yasal işlemlerin yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca arazileri satın alan kişilerin enerji şirketinin ortakları ve yöneticileri ile ticari ilişkilerinin, satış işlemleri ile şirketin muhasebe kayıtlarının vergi hukuku açısından denetlenmesini talep ediyoruz. Bu konuda gerekli idari ve hukuki girişimlerde bulunacağız ve sürecin takipçisi olacağız.” dedi.

Rusya Almanya'nın en büyük kömür tedarikçisi olmaya devam ediyor

Rusya‘nın Ukrayna’yı işgali nedeniyle Avrupa’nın uyguladığı yaptırımlara rağmen, geçen yıl Almanya‘nın en büyük kömür tedarikçisi olmaya devam ettiği açıklandı. Alman Bild gazetesinin aktardığına göre, geçen yıl Almanya’nın toplam kömür ithalatı, önceki yıla göre %8 artarak 44,4 milyon tona ulaştı. Alman Kömür İthalatçıları Derneği’nin verilerine göre, Rusya’dan fosil yakıt ithalatını yasaklayan yaptırımlara rağmen ülke geçen yıl da Almanya’nın en büyük kömür tedarikçisi oldu. Almanya’nın Güney Afrika‘dan kömür ithalatı geçen yıl önceki yıla göre %279 artışla 3,9 milyon tona, Kolombiya‘dan %210 artışla 7,2 milyon tona, ABD‘den %32 artışla 9,4 milyon tona ve Avustralya‘dan %15 artışla 6,3 milyon tona ulaştı. Almanya’nın Rusya’dan kömür ithalatı ise geçen yıl 2021’e göre %37 azaldı ve 13 milyon ton olarak kayıtlara geçti. Rusya, savaşa ve yaptırımlara rağmen Almanya’nın toplam kömür ithalatının %29’unu karşılıyor ve böylece ülkenin en büyük kömür tedarikçisi olmaya devam ediyor. Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası arz yönlü belirsizlikler, ABD’nin ve Rusya’nın enerji ürünlerine uyguladığı ambargo Almanya’daki enerji piyasalarında dengesizliklere yol açmıştı. Ülke, Moskova‘nın Kuzey Akım bir doğal gaz boru hattı üzerinden gaz akışını durdurma kararının da tetiklediği bir enerji kriziyle karşı karşıya kalmış, hükümet buna rağmen AB yaptırımları kapsamında 2023’ten itibaren Rus ham petrolü alımını da tamamen durduracağını açıklamıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 Aralık ayına ilişkin katı yakıt istatistiklerini açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu, 2022 Aralık ayına ilişkin katı yakıt istatistiklerini açıkladı. Katı yakıtlar içinde çevre ve sağlık açısından en tehlikeli ve kirli katı fosil yakıt olarak bilinen linyit, geçen yıl Aralık ayında en fazla üretilen kömür türü oldu. Linyit, teslimatta da ilk sırada yer aldı. Linyit üretimi Aralık ayında 7 milyon 259 bin 375 ton olarak gerçekleşti. Bir önceki aya göre %7,9, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %15,7 arttı. Taşkömürü üretimi ise Aralık ayında 97 bin 307 ton olarak gerçekleşti. Taşkömürünün satılabilir üretimi Aralık ayında bir önceki aya göre %11,2, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %21 azaldı. Taşkömürü koku satılabilir üretimi ise Aralık ayında 420 bin 519 ton olarak gerçekleşti. Bu üretim bir önceki aya göre %4,3, bir önceki yılın aynı ayına göre ise %5,1 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %4,4 arttı. Öte yandan Çin’in kömür santrallerinde 2015’ten beri en büyük kapasite artışına gittiği bildirildi. Independent Turkish’in haberine göre raporda, ülkedeki 82 farklı tesiste gerçekleştirilen kapasite artırımının yaklaşık 100 kömür santralinin enerjisine denk geldiği ifade edildi.

Türkiye’de son 22 yılın en kurak Ocak ayı yaşandı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) verilerine göre, Türkiye’de son 22 yılın en kurak Ocak ayı yaşandı. Yağışlar normaline göre %52, geçen yıl Ocak ayı yağışlarına göre ise %62 azaldı. Muğla'ya yağan yağmur sonrasında su taşkınları meydana geldi. MGM tarafından yayımlanan istatistiklerde Ocak sonundaki yağışlarla ortalamanın üzerine çıkan Muğla, Şubat ayında yine kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. MGM tarafından yayımlanan altı aylık kuraklık haritasında Muğla'da bazı yerler olağanüstü kuraklık bölgesi olarak yer aldı. Üç aylık kuraklık haritasında ise Muğla'nın çevresindeki iller normal kuraklık seviyesinde yer alırken, Muğla'da kuraklık tehlikesinin ciddiyeti yine gözler önüne serildi.