Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 52

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

Filistin

T24, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda İsrail’e karşı açtığı soykırım davasının tüm ayrıntılarını ve merak edilen soruların yanıtlarını açıklıyor.

Amy Goodman ve Nermeen Shaikh, Lahey’de başlayan soykırım davasının ilk gününde yaşananları anlatıyor.

Berrin Sönmez, Uluslararası Adalet Divanı’nın soykırım kararı vermesi ve engelleyici hükümler getirmesi halinde binlerce yıllık din çatışmasının insancıl bir barışa dönüşebilme ihtimalini tartışıyor.

Naomi Klein, bir kez daha İsrail’i durdurmanın tek yolunun BDS (Boycott, Divestment, Sanctions) olduğunu anlatıyor.

Ödüllü gazeteci ve düşünür Chris Hedges Gazze’deki Filistinlilerle soykırım arasında artık tek engel olarak Uluslararası Adalet Divanı’nın kalmış olabileceğini yazıyor.

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Gazze‘deki Filistinli gazetecilerin, cephedeki askerlerden daha yüksek bir ölüm riski ile karşı karşıya olduğunu açıklıyor.

İsrailli vicdani retçiler anlatıyor: 'Siyasi bir sorunun askeri bir çözümü yoktur'

Eli Haligua, 14 Ocak’ta Kadıköy’de düzenlenecek Filistin’e Özgürlük Konseri’ni Filistin’e Özgürlük Platformu’nun üyesi Viki Çiprut ile konuşuyor

Independent yazarı Rağde Atme, İsrail’de yaşayan Falaşa (Etiyopyalı) siyah Yahudilerin yaşadığı sistematik ırkçılığı anlatıyor

İklim ve Çevre

Gazeteci ve yazar Joshua Frank, bizleri bekleyen iki büyük felaketin sentezini yapıyor: Gazze Şeridi’nde çevre ve iklimin İsrail saldırısı ve savaşıyla nasıl yok edilmekte olduğunu anlatıyor.

Nina Lakhani, türünün ilk örneği olan bir araştırmaya göre Hamas’ın 7 Ekim saldırısını takip eden 60 gün boyunca İsrail saldırıları sonucu salınan CO2 miktarının 281 bin metrik ton olduğunu yani 150 bin ton kömür yakılmasına eşdeğer olduğunu açıklıyor.

2023’ün en sıcak yıl olduğu kesinleşti. Şubat 2024 itibarıyla, dünya 1,5 dereceyi aşıyor.

Sağlık

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Tuğhan Utku, viral enfeksiyonlar nedeniyle yoğun bakımlardaki doluluk oranının yüzde 100'e ulaştığını söylüyor.