Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 39

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Pew Charitable Trust‘ın raporu, okyanuslardaki mikroplastiklerin %78’inin araç lastiklerinden geldiğini, her yıl üretilen iki milyar lastiğin yan yana dizilseler aya ulaşmaya yettiğini ortaya koyuyor.

Eylül ayının birçok ülkede sıcaklık rekorlarını büyük farklarla kırmasını iklim bilimci Zeke Hausfather, 'akıl almaz derecede çılgınca' sözleri ile değerlendiriyor.

Marxist sosyolog ve felsefeci Michael Löwy, kapitalizmin yarattığı en büyük kriz olan ekolojik krize karşı eko-sosyalist bir büyümeme ekonomisinin dokuz tezini anlatıyor.

Ünlü iklim bilimci Michael E. Mann, son kitabı üzerine kendisiyle röportaj yapan The Guardian muhabiri Damian Carrington’a, kıyamete dört nala gidişe rağmen, iklim krizini durdurmanın hala mümkün olduğu konusunda konuşuyor.

BBC muhabiri Merve Kara-Kaşka, iklim krizinin Türkiye’yi yeni ve çok büyük bir “mülteci krizi” ile karşı karşıya bırakması ihtimalini tartışıyor.

Katolik alemin ruhani lideri Papa Françesko, iklim krizi yüzünden dünyanın çökme ve kırılma noktasına hızla yaklaştığını belirten papalık mektubunda zenginler âlemini acilen harekete geçmeye ve hızla muazzam değişiklikler yapmaya çağırıyor.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Deniz Şirin, sıcaklık artışına bağlı olarak bazı deniz canlılarının yaşam alanlarında önemli değişimlerin yaşandığını anlatıyor.

Bilim yazarı Tuna Emren, Türkiye’nin 'Yeni İklim Kanunu'nu ve kanuna karşı bir grup iklim inkârcısının başlattığı imza kampanyasını değerlendiriyor.

Nature Communications dergisinde yayınlanan bir makale, binlerce memeli türünün sosyal sorunları gidermede eşcinsel ilişkiyi kullandığını ortaya koyuyor.

Dünya

Amerikalı savaş karşıtları, çetelerin kontrolündeki Haiti’ye BM 'barış gücü' gönderilmesi kararını Haiti’nin ABD liderliğinde yeniden işgali olarak yorumluyor.

BBC yazarı Brennan Doherty, ABD’de bu yıl greve çıkan işçi sayısının 300 bini aşmasını 'ABD’de grev kültürü' başlığıyla analize ediyor ve anlatıyor.

Ünlü gazeteci, yazar ve düşünür Chris Hedges, son 10-15 yılda yükselen toplumsal hareketlerin başarısızlıklarını merkezi örgütlenme eksikliği üzerinden açıklayan yeni bir kitabın yazarı Vincent Bevins ile konuşuyor.

Ünlü gazeteci, yazar ve aktivist George Monbiot, dünyanın iyi beslenmiş zengin elit kesimlerinin yeryüzünde kitlesel ölümlere yol açan zalim fantezilerini anlatıyor.

Türkiye

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyım rektöre yönelik başlatılan direniş 1000'inci gününde mücadelenin bin gününü anlatıyorlar.

AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, Gezi davasının beş sanığı için İstanbul 13 Ağır Ceza mahkemesinin verdiği hapis kararını onayan Yargıtay’ın tutumunu analiz ediyor.

Kaos GL ve 17 Mayıs Dernekleri, yeni anayasa çağrılarını değerlendiriyor.

Barış savunucusu, feminist-aktivist Berrin Sönmez, 'kamu gücüyle, kamu kaynaklarıyla beslenenlerin çıkardığı yüksek sese kulak asmak yerine bir avuç kadının çıkardığı sesin iktidarı ne denli ürküttüğünü' EŞİK platformunun TBMM ziyareti üzerinden değerlendiriyor