Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 35

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Çernobil faciasının ardından

İklim ve Çevre

Yeşil Gazete, Çernobil nükleer felaketi ve nükleer silah denemelerinin hayvanları hâlen etkilediğini anlatıyor.

Independent yazarı Ahmed Mustafa, ABD ve Çin arasında yükselen yeni bir mücadele alanı olarak nükleer reaktör yarışını anlatıyor.

ABD’nin sosyalist temsilcilerinden Alexandria Ocasio-Cortez, The Guardian gazetesine verdiği mülakatta ABD 2024 başkanlık seçimlerinde neden Joe Biden’ın adaylığına destek verdiğini ve Senato’ya sunduğu iklim acil durumu yasa taslağını anlatıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayımlanan yeni bir rapora göre insan faaliyetleri nedeniyle dünya çapında yayılan 37 binden fazla istilacı türün küresel ekonomiye maliyeti yıllık 300 milyar doları geçiyor.

Copernicus İklim Değişikliği Servisi, Temmuz ve Ağustos aylarının tarihin en sıcak ayları olarak kaydedilmesinin ardından 2023 yazının da kaydedilen en sıcak yaz (Haziran, Temmuz, Ağustos) olduğunu ilan etti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres açıklama üzerine “iklim çöküşü başladı” dedi.

Kanada’nın Batı Ontario Üniversitesi’nin yeni araştırmasına göre küresel ısınma 2100 yılına kadar ortalama  2 dereceyi bulur ya da aşarsa, petrol ve gaz endüstrileri gibi en zengin kesimler, dünyanın daha yoksul kesimlerinden 1 milyar insanın ölmesinden sorumlu olacak

Chicago Üniversitesi’nin son araştırmasının  verilerine göre fosil yakıt yakılmasından dolayı Güney Asya’daki insanların hava kirlenmesinden dolayı ömürleri ortalama 5 yıl kısalıyor! Hindistan başkenti Delhi’de bu sayı 11.9 yıl!! Aldıkları her nefes bu insanları öldürüyor

Antarktika’da buz örtüsünün ve buzulların, daha önceki iklim modellerinde öngörülenden çok daha hızlı ısınarak erimekte olduğu, bunun da dünyadaki deniz seviyelerinin yükselmesi konusunda “derin endişe” yarattığı yeni bir araştırmada belirtiliyor

Dünya

The Guardian muhabiri Pjotr Sauer, Rusya’da vizyona giren ve Ukrayna savaşını Belçikalı Yahudi bir müzisyenin gözünden anlatan savaş propagandası filmini ve neden ilgi görmediğini anlatıyor.

Independent yazarı Haşim Ali Hamid Muhammed, Afrika’da son birkaç yılda gerçekleşen sekizinci darbe olan Gabon darbesini ve Afrika bölgesindeki diğer darbeleri analiz ediyor.

BBC muhabirleri Jeo Inwood ve Nkechi Ogbonna, One Campaign adlı sivil toplum kuruluşunun yayımladığı yeni rapor üzerinden Afrika ülkelerinin zengin dünyaya olan borcunun son 10 yılda üçe katlanarak dış borç ödemelerinin kalkınmayı nasıl engellediğini inceliyor.

Julia Conley, Cluster Munition Monitor 2023 reporu üzerinden Ukrayna savaşında kullanılan misket bombaları sonucu yaşanan ölümlerin tüm dünyada misket bombalarının neden olduğu ölümlerin zirvesine çıktığını anlatıyor.

Democracy Now! Radyosu’na konuk olan Norveç Mülteci Konseyi genel sekreteri Jan Egeland, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde yeryüzünün en büyük şiddet, açlık, hastalık ve ihmal krizinin yaşandığını, çocukların çoğunun hayatlarının tehlikede olduğunu birinci elden gözlemlerle anlatıyor

Türkiye

New York Times gazetesi, Türkiye Kadın Voleybol Mili Takımı’nın başarıları ve Türkiye kamuoyundaki görünürlükleri sonrası yaşanan “bölünmeyi” kaleme alan bir makale yayımladı. Makalenin orijinal linki burada.

Kemal Kurkut’un vurulma anının fotoğraflarını çeken gazeteci Abdurrahman Gök, cezaevinden verdiği söyleşide kendisi hakkında üst üste açılan soruşturmaları ve cezaevindeki mevcut durumu anlatıyor

T24 yazarı Sibel Yükler, Türkiye tarihinin “azınlık” halklara yönelik en büyük pogromlarından biri olan 6-7 Eylül pogromu üzerinden Türkleştirme politikalarının tarihini anlatıyor

Bianet muhabiri Evrim Kepenek, tarihçi Emre Can Dağlıoğlu ile 6-7 Eylül pogromu sırasında İstanbul dışında yaşananları konuşuyor.

Gazeteci Murat Yetkin, yeni ilan edilen Orta Vadeli Ekonomik Program’ın (OVP) içeriğini ve önemli noktalarını analiz ediyor.

Ekonomist Ümit Akçay, Çoklu kriz döneminde küresel kapitalizmin yeni eğilimleri ve Türkiye kapitalizminin yapısal krizini anlatıyor.