Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 70

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yeni raporu, 2030 yılına kadar yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretimini üç katına çıkarma hedefinin tutturulamayacağını ortaya koyuyor.

The Guardian gazetesinin iklim adaleti muhabiri Nina Lakhani, Internews’ Earth Journalism Network (EJN) ve Deakin Universitesi’nin 102 ülkeden 740'tan fazla iklim ve çevre gazetecisiyle yaptıkları anket çalışmasının sonuçlarını anlatıyor.

The Guardian’dan Oliver Milman, hayatın kaynağı olan dünya okyanuslarının üçte birinin aşırı sıcak, oksijen kaybı ve asitlenme üçlüsünün ürkünç tehdidi altında olduğunu ortaya koyan araştırmayı anlatıyor.

Yine The Guardian’dan Patrick Greenfeld, Avrupa, ABD ve Kanada’nın kadim dev kuzey ormanlarının sıcaklarda çoğalan minik böceklerin kurbanı olarak hızla yokoluşa sürüklendiğini anlatıyor

Dünya

Aşırı sağın oy oranlarını önemli miktarda artıracağı beklenen AB Parlamentosu seçimleri hakkında yazan Ajit Niranjan, seçmenlerin iklim politikalarına olan ilgilerinin azalmadığını ama enflasyon ve Ukrayna savaşı gibi 'daha acil görülen' sorunların öne çıkmış olduğunu tartışıyor.

Aşırı sağın yükselmesinin beklendiği AB Parlamentosu seçimlerini değerlendiren Matthijs Rooduijn, bu sonucun nedeni olarak aşırı sağ politikalara yönelen merkez partileri suçlamak gerektiğini örnekleriyle açıklıyor.

Filistin

Social Science Research Network’te yayınlanan yeni bir araştırma, Gazze’nin yeniden inşasının yaklaşık 60 milyon ton CO2 salımına neden olacağını ve bu miktarın 135 ülkenin teker teker yıllık emisyonlarının üzerinde olduğunu gösteriyor.

Common Dreams’den Edward Carver, İsrail’in dehşetengiz Gazze saldırılarının, iklimi de tahribe ettiğini ortaya koyan 'dehşetengiz' yeni araştırmayı anlatıyor.  

Cenevre Demokrasi ve İnsan Hakları Merkezi, Anouar El-Gharbi, 6-8 Haziran tarihlerinde 45 ülkeden katılımcılarla gerçekleşecek Filistin Küresel Mahkemesi’ni (Global Tribunal on Palestine) anlatıyor.

2005 yılında Filistin için Boycott, Divest, Sanctions (BDS) hareketini kuran Omar Barghouti, 7 Ekim sonrası gelişmeleri değerlendiriyor.

Haaretz Gazetesi, İsrail hükümetinin ABD ve Kanada’da Filistin yanlısı grupların etkisini kırmak için gizli bir etki kampanyası sürdürdüğünü ortaya çıkarıyor.

Türkiye

Baskın Oran, Hakkari Belediye Eşbaşkanı seçilen Mehmet Sıddık Akış’ın yerine kayyum atanmasını yorumluyor.

Rober Koptaş, 1910 yılında ve 2010 yılında iki Ermeni sanatçının İstanbul’un sokak köpeklerini anlattıkları çalışmaları üzerinden iktidarların sokak köpeklerine yönelik tavırlarını değerlendiriyor.