İyi olmaya çalışıyoruz ama gölümüz gitti, köyümüz öldü...*

-
Aa
+
a
a
a
""

İklim meselesi özellikle Orta Doğu'da iklim göçleriyle birleşiyor ve bunun Türkiye'yi yeni bir mülteci krizine sürükleyip sürükleyemeyeceği tartışılıyor. İklim göçlerinin ana sebebi, felaketler ve bu felaketlerin %99’u da hava olaylarına bağlı olarak yani ya kuraklık, ya aşırı sıcaklık ya da seller gibi durumlardan kaynaklanıyor.

Türkiye'de hava olaylarıyla bağlantılı felaketler yüzünden ülke içinde yerinden olanların sayısı da artmış durumda. Bu konuyu Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de değerlendiriyor.

Web sitesinden…

 • Ekonomi Politik’te Ali Bilge, Türkiye'de devam etmekte olan hukuksuz gelişmelerin sebeplerini değerlendirdi.
   
 • Açık Yeşil’de Ömer Madra ve Ümit Şahin, Akkuyu Nükleer Santrali'nin CEO'sunun yapmış olduğu açıklamadan yola çıkarak Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini gündeme getirdi.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor'da Atlas Sarrafoğlu, her ay sonunda ortaya çıkan rekor sıcaklıkları gündeme taşıdı.
   
 • Ufuk Turu’nun gündeminde Yunanistan'daki yasa değişikliği ve Slovakya’daki seçimler sonrası yaşananlar vardı.
   
 • Dünya Mirası Adalar’da Nevin Sungur ve Derya Tolgay, Prof. Dr. Mustafa Yücel ile Marmara Denizi'ndeki bulanıklığın nedenleri hakkında konuştu.
   
 • Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde, Aydan Çelik ile 58. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'ndan yola çıkarak bisikletli hayat tarzının yaşamsal önemini konuştuk.
   
 • Geçtiğimiz günlerde ilk basılı yayınını yapan bağımsız ve çok sesli güncel sanat e-yayını Argonotlar'dan Kültigin Kaan Akbulut, Seçil Epik ve Esra Ece Kuleci Almanak 2022 vesilesiyle Açık Dergi’ye konuk oldu.  

Bozcaada'nın Ekolojik Film Festivali'nde 10'uncu yıl: BIFED11-15 Ekim tarihleri arasında Bozcaada’da düzenlenecek Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) bu sene 10’uncu yılına giriyor. Festivalin yönetmeni Petra Holzer ve koordinatör Ethem Özgüven ile Açık Gazete'de bir araya geldik.

Uç siyah kırlangıç, bana ağabeyimden bir haber getirHikâyenin Her Hâli'nde Didem Gençtürk’ün hazırladığı savaş, sürgün ve göç müzikleriyle iklim göçlerini bir kez daha hissediyoruz.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü


Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Hayati Boyacıoğlu'nun çalışması haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya'sının durumuna bir kadının bakış açısından yaklaşan Fumiko Hayashi'nin Savrulan Bulutlar kitabı üzerine konuştu.

Haftanın sözü 

Bizi ağırlayan dünya çöküşte, ve belki de bir kırılma noktasına yaklaşıyor!

Katolik Kilisesi lideri Francesco, 'tüm iyi niyetli insanlara' hitaben yayımladığı papalık mektubunda, ne kadar inkâr etmeye, saklamaya, gizlemeye veya göreceleştirilmeye çalışılsa da iklim değişikliği işaretlerinin giderek belirginleştiğini, iklim krizi etkilerinin artık yalnızca bir nesil içinde görülebildiğini, iklim eylemcilerinin de toplumda bir boşluk doldurduğunu belirtiyor. (BBC Türkçe)

*Manisa'da Marmara Gölü kıyısındaki Tekelioğlu Köyü'nün eski balıkçılardan Mehmet Erefe’nin, gölün tamamen kurumasının ardından yaptığı açıklama.

Açık Radyo podcast