ABD Başkanlık Seçimi

Diğer Program: 
Açık Gazete

ABD Başkanlık Seçimi

08 Kasım 2016

Açık Bilinç'te bu hafta, bugün yapılmakta olan ABD başkanlık seçimlerini konuştuk: Seçmen demografisi, iki partili sistem, ilerici genç seçmenlerin içinde bulunduğu açmaz ele aldığımız konulardandı.

08 Kasım 2016 tarihinde Açık Radyo'da yayınlanmıştır.
Açık Bilinç podcast servisi: iTunes / RSS

Bu yıl ABD'de kayıtlı seçmen sayısı 200 milyonu geçmiş. Oy vermesi beklenen (yaklaşık %60) 120 milyon seçmenden 40 milyonu erken oy kullanmış durumda.

50 eyaletin her birinin nüfusları oranında oy hakkı var. Toplam 538 oyun 270'ini alan partinin adayı başkan seçilecek.

Başkanlık seçim sonucunu ülke çapında mutlak oy çokluğu değil, eyaletlere dağıtılan oyların çoğunluğu belirliyor.

Mutlak oy dağılımı bakımından ortada olan "salıncak eyaletler", örneğin Florida gibi, 29 eyalet oyuna sahip bölgeler belirleyici olacak.

ABD'de seçmen demografisi yakın gelecekte beyazları azınlık konumuna düşürecek şekilde hızla değişmekte.

2012 seçiminden bu yana geçen 4 yılda ABD'de seçmen sayısı toplamda %5, ama beyazlarda %2, Asya kökenlilerde %16, Hispaniklerde %17 artmış.

2016 seçimlerinde demografik değişimin yanısıra belirleyici olacak ögelerden biri de cinsiyet; kadın/erkek seçmen tercihleri arasındaki büyük fark. FiveThirtyEight şirketinin anketine göre, 2016 ABD seçiminde yalnız kadınlar ya da yalnız erkekler oy verse, sonuç çok farklı olacaktı. Şöyle ki:

. Yalnız kadın seçmenler oy verseydi oran şöyle olacaktı: Clinton:458, Trump: 80 

. Yalnızca erkek seçmenler oy verseydi Clinton:188, Trump: 350 


7 Kasım gecesi itibarıyla;

NewYork Times'ın haberine göre  seçimi %84 ihtimalle Clinton'ın kazanacak.

Washington Post'a göre ise oy dağılımı %47 Clinton,  %43 Trump şeklinde olacak.

2016 ABD seçimlerinde çoğu zaman yalnızca 2 adayın adını duysak da başkanlık için aslında 2 aday daha yarışıyor. Liberteryan Parti adayı: Gary Johnson ve Yeşiller Partisi adayı: Dr. Jill Stein.

Yeşiller Partisi'nin öncelikleri şöyle sıralanmış: Çevrecilik, sosyal adalet, tabandan gelen dayanışmacı demokrasi, cinsiyet eşitliği, LGBTİ hakları, savaş ve ırkçılık karşıtlığı.

Liberteryan Parti'nin %4-6, Yeşiller Partisi'nin %1-2 oy alması bekleniyor. Başkanlık yarışının uzağındalar. Yine de onlara oy vermeli mi?

ABD'de Demokrat Parti içinde Clinton'a karşı sosyalist Bernie Sanders'ın adaylığını desteklemiş olan genç seçmenlerin önündeki zor soru ise şu: Stein mı? Yetmez, ama-Clinton mu?

Açık Bilinç’in ilk programını 6 Kasım 2012 Salı günü yine ABD seçimleri konusunda yapmıştık. Dinlemek için tıklayın. 

Kategori: