COVID-19

-
Aa
+
a
a
a

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili yazı ve podcastler.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından dünyaya yayılan koronavirüs hakkında son durum, bilimsel yazılar ve uzmanların konuk olduğu podcast yayınları. Açık Gazete içinde hafta içi her gün 08.30'da yayınlanan Selim Badur'la Korona Günleri'nin kayıt arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

16 Haziran 2022
Selim Badur'la Korona Günleri
Korona Günleri'nde Selim Badur dünya genelinde artan Covid vakalarından bahsetti ve aşılar ile aşı karşıtlığına dair güncel bilgiler paylaştı.
% işaretinin önünde bir aşı
30 Mayıs 2022
Selim Badur'la Korona Günleri
Korona Günleri'nde Selim Badur kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen artan vaka ve ölüm sayılarından, kamuoyunda "maymun çiçeği hastalığı" olarak geçen yeni hastalıktan bahsetti ve hükümetlerin güncel pandemi ve aşı politikaları üzerine konuştu.
hastalığa yönelik illüstrasyon
23 Mayıs 2022
, ,
Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık
DSÖ'nün yeni epidemiyolojik modellemesiyle, dünya çapında ölümlerde gerçek rakamların, 5.4 milyon olan resmi ölüm rakamlarının üç katı olduğu saptandı.
birbirine ağlarla bağlı insanlar - illüstrasyon
22 Nisan 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Selim Badur, Korona Günleri'nde TTB'nin 'Covid-19 Pandemisi İkinci Yılı Değerlendirme Raporu'ndan bahsetti ve Türkiye ile dünyadan örneklerle kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin durumun gerçekçiliğini tartıştı. 

farklı renklerde iki virüs illüstrasyonu
16 Mart 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Washington Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre pandemide 18.2 milyon kişi yaşamını yitirdi. Türkiye'deki rakamlar ise İstanbul Tabip Odası'nın açıklamaları doğrultusunda 250 binin üzerinde ölümle resmi verilerin yaklaşık üç katını gösteriyor. 

maske altında burnu uzayan insan illüstrasyonu
09 Mart 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Selim Badur, Korona Günleri'nde Ukrayna krizi nedeniyle Rus vatandaşlarına getirilen boykotun tıp dünyasına yansımalarını anlattı ve dünya çapında tedbirlerin kaldırılmasının neden ve sonuçlarını tartıştı.  

rusya karşıtı protesto illüstrasyon
04 Mart 2022
,
Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık

Uzmanlarımız Bilim Kurulunun son açıklamasındaki maske takma, HES kodu zorunluluklarının kaldırılması üzerine yorumlarda bulunuyor.

çöpe atılan maske
23 Şubat 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Selim Badur, Korona Günleri'nde iş dünyası, maddi zenginlik ve pandemi arasındaki ilişkiyi değerlendirerek başladığı programda virüsün reenfeksiyon riskleri üzerinde uyarılarda bulundu, aşılar üzerine son yapılan toplumsal ve tıbbi araştırmaları açıkladı.

aşıların iğnelerinin ucunda varyant isimleri
22 Şubat 2022
,
Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık

Türkiye'nin güncel Covid-19 karnesini değerlendirdiğimiz bu programda CHP'nin Covid-19 raporu, aşılar hakkında yapılan yeni araştırmalar ve tedavi yöntemleri üzerine konuştuk.

virüsü yumruklayan aşı illüstrasyonu
12 Şubat 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Aşılanma oranları ve hastalığı geçirenlerin sayıları düşünülerek toplumsal bağışıklık konusu gündemde. Avrupa'da hükümetler ve uluslararası kuruluşlar pandeminin endemiye doğru evrildiğini söylüyor. Fakat pandeminin yanında endemi daha mı masum? 

pandemi mi endemi mi? Corrigan'ın karikatürü