COVID-19

-
Aa
+
a
a
a

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili yazı ve podcastler.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından 118'den fazla ülkeye yayılan koronavirüs hakkında son durum, bilimsel yazılar ve uzmanların konuk olduğu podcast yayınları.

05 Nisan 2020

Bu mecburi tecrit günlerinde kapalı kapılar ardında kendimizle karşılaşıyoruz. Etkinliklerle dolup taşmasına alışık olduğumuz hayat donmuş durumda.

İşte bu ânı yakalamamızı, hayatla ilişkimiz üstüne düşünüp kafa yormamızı, nihayetinde bize faydası dokunacak bir can sıkıntısına batmamızı öneriyor Roger-Pol Droit.

03 Nisan 2020

1990'lardan bu yana, "piyasa" ya olan inanç hiç sorgulanmadan devam etti. Şimdi ise dışarıda alışveriş yapmak bile topluma karşı bir suç haline geldi

03 Nisan 2020
Açık Dergi

Etnomüzikolog akademisyen Evrim Hikmet Öğüt 1+1 Forum'da yayınlanan bu yazısında kovid-19 salgını boyunca ve sonrasında başta müzik sektörü olmak üzere esnek emek koşullarına mecbur edilen sektörler ve çalışanları için yeni dayanışma ve örgütlenme biçimleri üzerine bir tartışma başlatıyor. 

2017 - 2018 yılları arası Açık Dergi'de Göçmenin Müziği, Müziğin Göçü programını hazırlayıp sunan Öğüt'ün yazısını bu tartışmaya katkı sunmak adına sizlerle paylaşıyoruz. 

İtalya-Bergamo'dan balkonlar arası konser görüntüleri
01 Nisan 2020

Bilim insanları göz ardı edildi, devletin denetim kurumlarının içi boşaltıldı, kurumsal kârlara öncelik verildi. Tanıdık geldi mi?

30 Mart 2020

Eve hapis yaşamlarınızda kapılarınızı kendiniz açıyor kendiniz kapatabiliyorsunuz, bu insanca bir özgürlük sayılır, kıymetini bilin! Hapistekilerin bu özgürlüğü yok. Kapıları başkaları açıyor ve üzerlerine başkaları kilitliyor.

30 Mart 2020

Bir yanda kıtlık ihtimaline karşı şimdiden silahlanma oranı inanılmaz yükselen ABD diğer yanda Orwell mantığı ile eleştirilen Çin. Dünya pek çok yeni teoriye ve pratiğe gebe.

30 Mart 2020

Bu virüs ve getirdiği yıkım sonrasında bildiğimiz, alıştığımız dünya pek kalmayacak gibi...

29 Mart 2020

“Yıllardır ilk defa, evlerine tıkılı kalmış bir milyar insan, şu unutulmuş lüksü keşfetti: kendilerini sık sık, gereksiz yere oraya buraya çeken şeyi düşünme ve onu fark etme zamanı. Bu uzun, acı verici ve beklenmedik perhize saygı duyalım.”

27 Mart 2020
,
Önce Sağlık

Geçen hafta olduğu gibi bu hafta da korona günlükleri tutmayı sürdüren Önce Sağlık programının konuğu olan Hekimoğlu, korona pandemisinde birinci basamak hekimlerin durumunu aktardı.

27 Mart 2020

Covid-19 nedeniyle sağlık çalışanlarına korku ve çaresizlik hakim… Ailelerine virüs bulaştırma stresi ile ekipman yetersizliğinden can güvenliği endişesi yaşıyorlar. "Vatandaş cüzzamlıymışız gibi yaklaşıyor" diyorlar.