COVID-19

-
Aa
+
a
a
a

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle ilgili yazı ve podcastler.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkmasının ardından dünyaya yayılan koronavirüs hakkında son durum, bilimsel yazılar ve uzmanların konuk olduğu podcast yayınları. Açık Gazete içinde hafta içi her gün 08.30'da yayınlanan Selim Badur'la Korona Günleri'nin kayıt arşivine buradan ulaşabilirsiniz.

26 Ocak 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

(24 Ocak 2022 tarihinde Açık Radyo’da Korona Günleri programında yayınlanmıştır.)

Ömer Madra: Günaydın Selim Badur, merhabalar!

Selim Badur: Günaydın, günaydın Özdeş!

Özdeş Özbay: Günaydın!

21 Ocak 2022
,
Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık

Güncel omikron varyantının etkisi daha fazla hissediliyor olsa da delta varyantı da bir yandan yayılımını sürdürüyor. Öte yandan siyasi otoritelerin pandemiye bakışlarında sağlığı değil, ekonomiyi öne çıkardıklarını konuğumuz Cavit Işık Yavuz’la konuşuyoruz. 

Ekonomik tabloda virüs
21 Ocak 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Pandeminin ilk zamanlarına göre vaka sayıları katlanmış durumdayken artık Covid'le yaşamayı öğrenmemiz mi gerekiyor? Viroloji uzmanı programcımız Prof. Selim Badur, güncel istatistikleri ve konuya dair araştırmaları paylaştı.

Covid'le yaşamak, illüstrasyon
07 Ocak 2022
Selim Badur'la Korona Günleri

Yeni yılın ilk günlerinde küresel olgu sayısı 1,5 milyonu aşarak rekor kırdı. Avrupa son bir haftada 4,9 milyon olguya ulaştı ve Avrupa'da 11 ülke, pandeminin başından beri en fazla olguyu bu hafta bildirdi.

Güneşli günleri virüslü karanlığın üzerine çeken kadın illüstrasyonu
23 Aralık 2021

Matematik modellemeler ışığında, yeni varyantın öldürücülüğü daha az olsa da bulaşıcılığı çok yüksek olduğundan dolayı çok daha fazla risk barındırıyor. Bu varyantın hastalığı geçirenlere tekrar bulaşma riski de bulunuyor.

Omikron'un bulaşıcılığına dair illüstrasyon
20 Aralık 2021
,
Salgınlar Çağı: Pandemide Sağlık

Salgında dördüncü dalgayı Omikron'la yaşıyoruz. Türkiye'de üçüncü doz aşılama risk grubu dışındakiler için de başlatıldı. Uzmanlarımız Türkiye'nin pandemi politikaları ve Omikron üzerine konuştu.

virüs grafitisi yoldan geçen kadını takip ediyor
13 Aralık 2021
Selim Badur'la Korona Günleri

İlk bulgular ışığında omikron varyantına maruz kalanların hastalığı daha hafif atlatması iyimser bir hava yaratıyor. Selim Badur, pandeminin seyrini değerlendirip yapılan son araştırmaları yorumluyor.  

virüs illustrasyonlarına bakan kız
07 Aralık 2021
Selim Badur'la Korona Günleri

Selim Badur, omikron gibi varyantların gitgide artması üzerine pandeminin seyrini yorumluyor ve dünyada salgın üzerine yapılmış son araştırmalardan bilgiler aktarıyor.

sürü bağışıklığı illüstration
25 Kasım 2021
Selim Badur'la Korona Günleri

Selim Badur, Avrupa'da salgının yayılmasının sonucu alınan önlemlere, yeni nesil aşılar üzerine yapılan çalışmalara değinip yeni varyantlara yönelik son gelişmeleri aktarıyor.

17 Kasım 2021
Selim Badur'la Korona Günleri

Selim Badur, güncel verileri değerlendiriyor ve Covid-19'un çeşitli etkilerini, özellikle çocuk ve gebelerdeki etkileri üzerine yapılan araştırmaları, aşılarla ilgili yeni gelişmeleri aktarıyor.