Selim Badur

-
Aa
+
a
a
a
19 Ekim 2022
Selim Badur’la Korona Günleri programının son bölümünde Covid-19 pandemisinin ilan edildiği günden bu yana dünyada bıraktığı etki, ülkelerin ve kurumların pandemiye yönelik tutumları ve pandeminin ekosistemle ilişkisi vardı.
04 Ekim 2022
Selim Badur, dünyayı etkisi altına alan pandemi krizini dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleşen farklı tipte viral hastalıkların, enfeksiyonların ve hayli bulaşıcı virüslerin özelliklerini tahlil ederek ve bu tahlilleri Covid-19'la ilişkilendirerek tartışmaya açıyor.
Coronavirüs
21 Eylül 2022
Selim Badur’un gündeminde ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları, geleceğin pandemilerini tetikleyebilecek virüsler, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamaları ve sağlık alanında yapılan yeni çalışmalar vardı.
Fotoğraf: Edward Jenner
06 Eylül 2022
Selim Badur’la Korona Günleri’nin bu haftaki gündeminde dünya genelinde Covid-19 pandemisinin güncel tablosu, küreselleşmeyle artan enfeksiyon hastalıklarının durumu ve tıp dünyasından yeni çalışmalar vardı.
Dünya küresine takılmış tıbbı maske
23 Ağustos 2022
Korona Günleri’nde bugün Selim Badur’un gündeminde Covid-19 vakalarındaki artış, iklim krizi ve enfeksiyon hastalıkları arasındaki ilişki, Hindistan’da ortaya çıkan ve “centaurus” adı verilen omicron varyantı ve koronavirüs alanında yapılan yeni çalışmalar vardı. 
Aşılar
12 Ağustos 2022
Korona Günleri'nde Selim Badur, omikron ve alt varyantlarına dair yapılan aşı çalışmalarından ve "long Covid" olarak bilinen uzun süreli Covid üzerine gerçekleştirilen araştırmalardan konuştu.
Maskeli insanlar illüstrasyonu
27 Temmuz 2022
Selim Badur, Korona Günleri'nde DSÖ raporlarında ortaya çıkan genel aşılama aksaklıkları üzerine konuştu, rapel dozlar ve varyant aşıları hakkında araştırmalardan bahsetti.
PCR testi illüstrasyonu
02 Temmuz 2022
Korona Günleri'nde Selim Badur, yoğun bir şekilde artan olgu sayılarına dikkat çekti ve yaz aylarındaki rahatlama nedeniyle yeni bir dalga ihtimaline karşı uyarılarda bulundu.
% işaretinin önünde bir aşı
16 Haziran 2022
Korona Günleri'nde Selim Badur dünya genelinde artan Covid vakalarından bahsetti ve aşılar ile aşı karşıtlığına dair güncel bilgiler paylaştı.
hastalığa yönelik illüstrasyon
30 Mayıs 2022
Korona Günleri'nde Selim Badur kısıtlamaların kaldırılmasına rağmen artan vaka ve ölüm sayılarından, kamuoyunda "maymun çiçeği hastalığı" olarak geçen yeni hastalıktan bahsetti ve hükümetlerin güncel pandemi ve aşı politikaları üzerine konuştu.
virüs varyantları illüstrasyonu
11 Mayıs 2022

Selim Badur, pandemiye dair açıklanan son rakamları ve spekülasyonları değerlendirdi, Çin'deki sıkı önlemleri ve batı basınına yansımalarını yorumladı ve diğer enfeksiyon hastalıklarının seyri üzerine açıklamalarda bulundu.

Aşı olan her yaştan insan illüstrasyonları
27 Nisan 2022

Korona Günleri'nde Selim Badur'un gündeminde Dünya Aşı Haftası, küresel ölçekte Covid dışında seyreden diğer salgın enfeksiyon hastalıkları, Çin'in "Sıfır Covid" politikası ve pandemiye dair yapılan son araştırmalar yer aldı. 

farklı renklerde iki virüs illüstrasyonu
22 Nisan 2022

Selim Badur, Korona Günleri'nde TTB'nin 'Covid-19 Pandemisi İkinci Yılı Değerlendirme Raporu'ndan bahsetti ve Türkiye ile dünyadan örneklerle kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin durumun gerçekçiliğini tartıştı. 

Fake mi Fact mi? Sahte mi gerçek olgu mu?
13 Nisan 2022

Güven Güzeldere, programcımız Prof. Dr. Selim Badur’u konuk aldığı 19. Radyo Günleri Özel Yayını'nda “Bilimde yapılan yanlışlar, hatta sahtekârlıklar bilimsel çalışmanın güvenilir bir bilgi kaynağı olmadığını gösterir mi?” sorusuna yanıt arıyor ve Prof. Badur'la Açık Radyo ve gerçekleri anlatmak üzerine tartışıyor. 

İngiltere'deki Covid Memorial Wall
29 Mart 2022

Selim Badur, pandemiye dair güncel rakamların resmi rakamların üç katı kadar değerlendirilmesi gerektiğini aktardı ve pandeminin yanı sıra, diğer enfeksiyon hastalıklarına karşı dikkat edilmesi gerektiği uyarısında bulundu.

aşı fırlatan beyaz güvercin, sokak sanatı
23 Mart 2022

Selim Badur, DSÖ'nün koronavirüs harici enfeksiyon riski barındıran virüslere dair açıklaması ve aşı patentlerinin bazı ülkelerde kaldırılmasına dair güncel haberleri paylaştı, Covid-19 aşısı dozajları hakkında yorumda bulundu. 

maske altında burnu uzayan insan illüstrasyonu
16 Mart 2022

Washington Üniversitesi'nde yapılan bir araştırmaya göre pandemide 18.2 milyon kişi yaşamını yitirdi. Türkiye'deki rakamlar ise İstanbul Tabip Odası'nın açıklamaları doğrultusunda 250 binin üzerinde ölümle resmi verilerin yaklaşık üç katını gösteriyor. 

rusya karşıtı protesto illüstrasyon
09 Mart 2022

Selim Badur, Korona Günleri'nde Ukrayna krizi nedeniyle Rus vatandaşlarına getirilen boykotun tıp dünyasına yansımalarını anlattı ve dünya çapında tedbirlerin kaldırılmasının neden ve sonuçlarını tartıştı.  

ukrayna'da metro durağına sığınmış insnalar
04 Mart 2022

Selim Badur, Korona Günleri'nde Ukrayna'nın aşı karşıtlığının en çok rağbet gördüğü ülkelerden biri olduğunu ve nüfusunun yalnızca %1,7'sinin rapel doz aldığını hatırlatarak savaş şartlarının yanı sıra pandeminin de ülkeyi vurduğunu açıkladı. 

aşıların iğnelerinin ucunda varyant isimleri
23 Şubat 2022

Selim Badur, Korona Günleri'nde iş dünyası, maddi zenginlik ve pandemi arasındaki ilişkiyi değerlendirerek başladığı programda virüsün reenfeksiyon riskleri üzerinde uyarılarda bulundu, aşılar üzerine son yapılan toplumsal ve tıbbi araştırmaları açıkladı.

pandemi mi endemi mi? Corrigan'ın karikatürü
12 Şubat 2022

Aşılanma oranları ve hastalığı geçirenlerin sayıları düşünülerek toplumsal bağışıklık konusu gündemde. Avrupa'da hükümetler ve uluslararası kuruluşlar pandeminin endemiye doğru evrildiğini söylüyor. Fakat pandeminin yanında endemi daha mı masum? 

maske değişimi
09 Şubat 2022

Değişik coğrafyalardaki farklı yeme-içme alışkanlıkları Covid-19'un seyrinde nasıl bir etki yaratıyor? 'Long Covid' nedir? Covid-19'un insan fizyolojisine uzun süreli etkileri neler? Viroloji uzmanı Selim Badur en güncel araştırmalar ışığında açıklıyor. 

Değişik virüs formları, dijital illüstrasyon
01 Şubat 2022

Son yapılan bir araştırmaya göre memeli ve kanatlılarda henüz saptanmamış 1.67 milyon virüsten 700 ile 820 bin kadarının insanı enfekte edebileceği hesaplandı. Buna göre insanda pandemi etkeni olasılığı bulunan bu virüslerin %99,96’sını tanımıyoruz. 

 

26 Ocak 2022

Küresel bir salgınla mücadelede önlem ve hazırlıklarımızın ne kadar eksik olduğu ortadayken siyasiler pandemiye dair tehditlerin ortadan kalktığına ilişkin demeçlerde bulunmaya başladı. 

Covid'le yaşamak, illüstrasyon
21 Ocak 2022

Pandeminin ilk zamanlarına göre vaka sayıları katlanmış durumdayken artık Covid'le yaşamayı öğrenmemiz mi gerekiyor? Viroloji uzmanı programcımız Prof. Selim Badur, güncel istatistikleri ve konuya dair araştırmaları paylaştı.

Güneşli günleri virüslü karanlığın üzerine çeken kadın illüstrasyonu
07 Ocak 2022

Yeni yılın ilk günlerinde küresel olgu sayısı 1,5 milyonu aşarak rekor kırdı. Avrupa son bir haftada 4,9 milyon olguya ulaştı ve Avrupa'da 11 ülke, pandeminin başından beri en fazla olguyu bu hafta bildirdi.

Omikron'un bulaşıcılığına dair illüstrasyon
23 Aralık 2021

Matematik modellemeler ışığında, yeni varyantın öldürücülüğü daha az olsa da bulaşıcılığı çok yüksek olduğundan dolayı çok daha fazla risk barındırıyor. Bu varyantın hastalığı geçirenlere tekrar bulaşma riski de bulunuyor.

virüs illustrasyonlarına bakan kız
13 Aralık 2021

İlk bulgular ışığında omikron varyantına maruz kalanların hastalığı daha hafif atlatması iyimser bir hava yaratıyor. Selim Badur, pandeminin seyrini değerlendirip yapılan son araştırmaları yorumluyor.  

sürü bağışıklığı illüstration
07 Aralık 2021

Selim Badur, omikron gibi varyantların gitgide artması üzerine pandeminin seyrini yorumluyor ve dünyada salgın üzerine yapılmış son araştırmalardan bilgiler aktarıyor.

laboratuvar'da omikron varyantı örneği
02 Aralık 2021

Selim Badur, salgının seyrinde yeni çıkan omikron varyantı üzerine konuşuyor ve yeni varyantlarla birlikte vaka sayılarının da artmasıyla dünya üzerinde alınan önlemler üzerine bilgiler aktarıyor.