Özdeş Özbay

-
Aa
+
a
a
a
""
20 Şubat 2024
İklim İçin'de Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, Türkiye ve dünyadaki iklim haberlerine göz atarken, özellikle İliç'teki maden faciasına değinmeye devam ediyorlar.
""
26 Ocak 2024
Soykırım davasında Uluslararası Adalet Divanı, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasında ihtiyati tedbir kararı aldı, dava esastan görüşülecek.
""
10 Ocak 2024
İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, geçtiğimiz senenin iklim değerlendirmesini gerçekleştiriyorlar.
""
08 Ocak 2024
Hüsnükabul’de Hannah Arendt’ten yola çıkarak, devlet ve şiddet bağlamında yalanla gerçek, doğruyla yanlış, suçlu ile suçsuz, iyilik ile kötülük üzerindeki farklı eylem biçimleri tartışıyoruz.
29 Aralık 2023
Ekim

Ayın Sözü

"Ben bunu bugün yazarken, artık buradan canlı çıkacağımıza inanmıyorum."

20 Aralık 2023
Ocak

Ayın Sözü:

"Mevcut ekonomik gerçeklik temel insani değerlere hakarettir. Aşırı yoksulluk son 25 yıldır ilk kez artıyor ve bir milyara yakın insan açlık çekiyor ama milyarderler her gün kazanıyor."

""
30 Kasım 2023
İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, COP28 öncesinde ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin ortaya çıkan petrol ve doğalgaz anlaşmalarına dair belgeleri üzerine tartışıyorlar.
""
17 Kasım 2023
Waseem Ahmad Siddiqui ve Taha Elgazi, İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2022 'Göçmen/Mülteci' İş Cinayetleri Raporu’nu 'EN AZ' şerhi ile hatırlatıyor.
""
08 Kasım 2023
Japonya’dan yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) birçok limana uğradıktan sonra 3-5 Kasım tarihlerinde de İstanbul Galataport’a yanaştı. “Gazze’de ölümleri durdurun” pankartı bulunan dev gemide yolculuk eden barış aktivisti Sumiko Hatakeyama ile Açık Radyo’dan Özdeş Özbay kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.
""
31 Ekim 2023
Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de dünyadaki ve Türkiye'deki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
11 Ekim 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de Türkiye'deki ve dünyadaki iklim haberlerini değerlendiriyor.
""
03 Ekim 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de iklim göçlerinin Türkiye'yi yeni bir mülteci krizine sürükleyip sürüklemeyeceği üzerine konuşuyor.
""
26 Eylül 2023
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de iklim değişikliğiyle ilgili dünyadaki ve ülkemizdeki son gelişmeleri paylaşıyorlar.
""
20 Eylül 2023
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, İklim İçin'de geçtiğimiz hafta tüm dünyada 15 Eylül'de başlayan iklim grevi ve özellikle New York'taki dev katılım hakkında konuşuyorlar.
""
15 Eylül 2023
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, 15 Eylül tarihinde başlayıp 17 Eylül'e dek devam edecek olan 'Fosil yakıtlar çağına son vermeliyiz' adlı uluslararası iklim grevinin detaylarını belirtiyorlar.
12 Eylül 2023
İklim İçin programının gündeminde Akbelen’de devam eden direniş ve bölgedeki arkeolojik inceleme çalışmaları ile Libya’da 2 binden fazla kişinin ölümü ve 7 bin kişinin kaybolması ile sonuçlanan kasırga vardı.
""
05 Eylül 2023
Ömer Madra, Yücel Sönmez ve Özdeş Özbay, İklim İçin'de Steven Donziger’ın 'Ekvador'da halk, iklim adaletinin tarihini yazdı ve dünya bunu izleyebilir' başlıklı yazısı üzerine konuşuyorlar.
04 Eylül 2023
Ömer Madra ile Özdeş Özbay, Democracy Now!'dan Amy Goodman ve Nermeen Shaikh'in bilim insanı ve iklim aktivisti Peter Kalmus ile gerçekleştirdiği mülakatı Açık Gazete'de değerlendirdi.
17 Mayıs 2023
Entropi'de Ömer Madra ve Özdeş Özbay, 14 Mayıs'ta gerçekleşen seçimi değerlendiriyor.
28 Nisan 2023
Ahmet İnsel’in gündeminde Ermeni Soykırımı’nın 106. yıldönümü, Avrupa Birliği’nin genişleme doktrini, Kuzey Makedonya'da kurulan Cytrox firması tarafından geliştirilen casus yazılımı Predator ve Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin (Rojava) 9 maddelik deklarasyonu yer aldı.
10 Ocak 2023
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Bekir Ağırdır’la birlikte yeni kitabı Bize Yeni Bir Söz Lazım’ı konuşuyor.
24 Kasım 2022
Nereye doğru? köşesinde bu hafta Cengiz Aktar, Türkiye’nin bulunduğu Suriye, Irak ve Libya “cepheleri”ni, Mısır’la yakınlaşma iddialarını, Yunanistan’a yönelik tehditleri, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay vermeyişini, Avrupa’da Rusya yanlısı aşırı sağ partilerin radikal gerileyişi hakkındaki araştırma raporunu yorumladı.
17 Kasım 2022
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Depo İstanbul’un program koordinatörü Asena Günal’la Anadolu Kültür’ün geçmiş projeleri, geleceğe dönük hedefleri ve Anadolu Kültür’ün 20. yaşı vesilesiyle yapılacak söyleşi dizisi üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.
15 Kasım 2022
Ömer Madra ve Özdeş Özbay, Açık Radyo’nun 28. yaşgününde radyonun en sıkı takipçilerinden Alper Tolga Akkuş’u konuk ederek Akkuş’un Açık Radyo Günlüğü’nden radyoyla ilişkisine uzanan bir sohbet gerçekleştiriyor.
Görsel: Greenpeace Türkiye
09 Kasım 2022
11- 12 Kasım tarihlerinde Müze Gazhane’de gerçekleşecek “Greenpeace İklim Buluşması”nı konuşmak üzere Greenpeace Proje Geliştirme Sorumlusu Gözde Sevinç ve Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü Ersin Tek konuğumuz oldu.
04 Kasım 2022
Bu hafta Cengiz Aktar’la Nereye Doğru? gündeminde Ukrayna savaşından, Venezuela’daki ekonomik krizden, açlıktan ve felaketlerden kaçan göçmenler yer aldı. Brezilya’da gerçekleşen seçimlere dair kısa bir değerlendirmenin ardından Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına onay vermeyen tek ülke Türkiye’nin durumu değerlendirildi.
26 Ekim 2022
Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Cengiz Aktar, bugünkü Nereye Doğru programında Osman Kavala'nın 1+1'de yayımlanan "Kök-faşizmle yüzleşmek" başlıklı söyleşisini ele aldı. Sizlerle bu söyleşiyi paylaşıyoruz.
18 Ekim 2022
Ahmet İnsel’in gündeminde Çin Komünist Partisi'nin 20. kongresinde duyurulan kararlar ve Çin’in 21. yüzyılın ilk yarısında gerçekleştirmeyi planladığı uygulamalar vardı.
16 Ekim 2022
Osman Elbek ve Kayıhan Pala’nın gündeminde pandemi, salgın ve sağlık hizmetleri çerçevesinde Türkiye’deki göçmenlerin durumuna dair araştırmalar vardı.
Özgür Üniversite
13 Ekim 2022
Özgür Üniversite’nin kurucularından Fikret Başkaya’yı ve günümüz eğitmenlerinden Doğan Çetinkaya’yı Açık Gazete’de konuk ediyor, 30. yaşını kutlayan Özgür Üniversite’nin kuruluş hikâyesini ve 15 Ekim’de gerçekleşecek “Dünyada ve Türkiye’de Sol Hareketin Durumu ve Ekososyalist Alternatif” sempozyumunu konuşuyoruz.