Ömer Madra

-
Aa
+
a
a
a
Pandora Papers illüstrasyon
31 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın üçüncü ve son bölümü. 

Greta Climat4Change konferansında
30 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın ikinci bölümü. 

Boğaziçi Üniversitesi öğretmen eylemi
29 Aralık 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programın ilk bölümü. 

Ömer Madra ve Noam Chomsky
07 Aralık 2021

Ömer Madra, 2013'te Noam Chomsky ile bir söyleşi yapmış ve kendisine oldukça kısa ve temel bir soru sormuştu: "Dünya nereye gidiyor?" Söyleşiye bugün baktığımızda filozofun sekiz yılın ardından 93. yaşına bastığını fakat dünyanın pek de farklı bir yol almadığını söyleyebiliriz. 

Cansu Çamlıbel ve Ömer Madra - IPI Press Freedom Podcast
24 Kasım 2021

Genel Yayın Yönetmenimiz Ömer Madra, IPI Freedom Podcasts'in 8 Kasım 2021 tarihli programında Cansu Çamlıbel'in konuğu oldu. 

10 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan Yeşiller Partisi ve Yeryüzü Derneği üyesi Devin Bahçeci'nin izlenimleriyle zirvede yaşananları, söylenenleri, vaatleri takip ediyoruz. 

09 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan Esmiyor Podcast'ten Derin Altan'ın izlenimleriyle, zirve ve kulislerde yaşananları, söylenenleri takip ediyoruz. 

04 Kasım 2021

Glasgow'da bulunan programcımız Ümit Şahin'in tanıklığında COP26 görüşmelerini konuştuk. CAN International'ın 2007’den beri COP’larda her sene yaptığı, müzakereler sırasında günün en kötü ülkesine verdiği "günün fosili" ödülünü ilk gün Birleşik Krallık aldı. 

02 Kasım 2021

COP26 zirvesi için Glasgow'da bulunan 350.org Türkiye'den Cansın Leylim'in izlenimleri ve yorumlarıyla zirvede ve Glasgow sokaklarında yaşananları takip ediyoruz. 

Ugandalı iklim adaleti aktivisti ve Rise Up Hareketi'nin kurucusu Nakate ve İsveçli iklim aktivisti ve Fridays for Future hareketinin kurucularından Greta Thunberg, dünya üzerindeki medya mensuplarına seslendi.
31 Ekim 2021

Ugandalı iklim adaleti aktivisti ve Rise Up Hareketi'nin kurucusu Nakate ve İsveçli iklim aktivisti ve Fridays for Future hareketinin kurucularından Greta Thunberg, dünya üzerindeki medya mensuplarına seslendi.

26 Ekim 2021

Kazıların yakında başlayacağı açıklamasının ardından Kanal İstanbul Haber Bülteni programımızı genel bir değerlendirmeyle sonlandırdık.

12 Ekim 2021

87. doğum gününde Oğuz Atay'ı Açık Kitap'ta Ömer Madra'nın kaleme almış olduğu Oğuz Atay yazısıyla anıyor ve Günün ve Güncelin Edebiyatı'nın Atay'ın ölümünün 40. yılı nedeniyle 2017'nin Aralık ayı boyunca yaptığı programların podcast'lerini paylaşıyoruz. 

13 Eylül 2021

Farklı disiplinlerden ve 81 ülkeden, 2000’den fazla akademisyen, bilim insanı, ve araştırmacı, yarınki BM Genel Kurulu’nda toplanacak dünya liderlerine, kömür, petrol ve gazdan küresel bir çıkışı düzenlemek ve denetlemek için Fosil Yakıtların Yayılmasını Önleme Anlaşması talep eden bir mektup yayınladı.

Over 2185 academics across disciplines and from 81 countries have delivered a letter demanding a Fossil Fuel Non-Proliferation Treaty to manage a global phase out of coal, oil and gas to governments gathering at tomorrow’s UN General Assembly.

Boğaziçi Üniversitesi öğretmen eylemi
10 Eylül 2021

İnsanlar tarafından üç kelimeyle, "yorucu", "yitik", "kaotik" olarak tarif edilen 2021 yılının sonunda, Türkiye ve dünya gündeminden siyasi, ekonomik, iklim-çevre ve COVID-19'a dair haberleri derlediğimiz programı dinleyicilerimize sunuyoruz.

08 Eylül 2021

Kamuoyunda “Büyükada Davası” olarak bilinen ve aralarında kendisinin de bulunduğu 11 insan hakları savunucusunun dava sürecini Uluslararası Af Örgütü Türkiye şubesinin onursal başkanı Taner Kılıç’la konuştuk. 

06 Eylül 2021

6-7 Eylül olaylarının 50.yılında Akademisyen Dilek Güven’le birlikte hazırlanan radyo belgesini Fahri Çoker’in arşivinden fotoğraflarla birlikte sizlerle paylaşıyoruz.

04 Eylül 2021

Afganistan’da Taliban’ın yönetimi ele geçirmesinin ardından ülkede neler olduğu ve neler olabileceğini konuşmak üzere, İstanbul Üniversitesi’nden siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümünden ve özellikle de orta Asya ülkeleri üzerindeki çalışmalarıyla bilinen akademisyen Hakan Güneş, Açık Gazete’de Ömer Madra ve Özdeş Özbay’a konuk oldu.

30 Ağustos 2021

Açık Yeşil'de IPCC'nin yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu konuşmaya kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu bölümde iyi ve kötü senaryolar, krizin su rejimlerine etkisi ve bölgesel adaptasyon verilerini inceliyoruz. Rapor üzerine yaptığımız değerlendirmelerin ilk bölümüne buradan ulaşabilirsiniz. 

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu incelemeye devam ediyoruz.
23 Ağustos 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu incelemeye devam ediyoruz. Bir önceki bölüm için buraya tıklayabilirsiniz.

23 Ağustos 2021

1999 Marmara depreminin 22.yılı haftasında, Altın Saatler programının yapımcılarından, afet gönüllülüğü eğitimcisi Elvan Cantekin ile konuşuyoruz.

17 Ağustos 2021

2000 yılında depremin 1. yılında radyomuzda yayınlanan "Yer Yarıldı İçine Girdik: Bir Felaketin Ardından" kaydını 21 yıl sonra tekrar sizlerle paylaşıyoruz.

16 Ağustos 2021

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) yeni yayınlanan altıncı değerlendirme raporunu inceliyoruz. 

02 Ağustos 2021

Açık Gazete’ye konuk olan aktivisti ve analist Eren Can İleri, Avrupa Birliği’nin karbon salımlarını yüzde 55 azaltmayı hedefleyen planının ayrıntılarını paylaştı. 

28 Temmuz 2021

Melih Bulu’nun rektörlük görevinden alınmasının ardından yerine vekaleten gelen Prof. Dr. Naci İnci tarafından, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine son verilen akademisyen Can Candan, Açık Gazete’de Ömer Madra ve Özdeş Özbay’a konuk oldu. 

12 Haziran 2021

Açık Gazete’nin 9 Haziran 2021 tarihli nüshasına konuk olan rehber dalgıç Seyit Ali Aral’la Marmara Denizi’ni saran müsilajı konuştu.

04 Haziran 2021

Açık Gazete’ye konuk olan Nobel ödüllü yazarımız Orhan Pamuk, yeni kitabı Veba Geceleri’ni anlattı.

22 Mayıs 2021

22 Mayıs Cumartesi sabahından başlayarak 9 Gün boyunca Dinleyici Destek Günleri düzenleyeceğiz. Böyle bir dayanışma ve birliktelik “gösterisi”nin hepimize ek bir güç ve güven duygusu vereceği kanısındayız. Sizlerin de her zamanki gibi eksilmeyen bir coşku ve özveri ile bizi desteklemeye devam edeceğinizden şüphemiz yok.

20 Mayıs 2021

22 Eylül 2009’da Açık Radyo’ya konuk olan Amira Hass röportajını yaklaşık 12 yıl sonra tekrar yayınlıyoruz.

04 Mayıs 2021

Ülkemizin ilk çağdaş ressamlarından Mihri Müşfik Hanım kimdi, neler yaptı, dünyada hangi eserleriyle tanındı? Vakayiname’de, bilimde ve sanatta kadınlar serisinin üçüncü programında, Nur Güzeldere anlattı.

21 Nisan 2021

Ülkemizin ilk doktoralı akademisyenlerinden kimyacı Remziye Hisar kimdi, nasıl yaşadı, neler başardı? Bilimde ve sanatta öncü kadınlar serisinin ikinci programında, Prof. Ali Alpar anlatıyor.