İki gemi yan yana; birisi barış, diğeri iklim için

-
Aa
+
a
a
a
""

Bir yandan Gazze’deki insanlık dışı şiddet devam ediyor; diğer yandan dünyanın dört bir tarafında iklim krizi için eylemler sürüyor.

Japonya’dan yola çıkan 'Peace Boat' (Barış Gemisi) birçok limana uğradıktan sonra İstanbul’a yanaştı. “Gazze’de ölümleri durdurun” pankartı bulunan dev gemide yolculuk eden barış aktivisti Sumiko Hatakeyama ile Özdeş Özbay kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.Öte yandan, küresel eylem ayının İstanbul ayağında yaklaşık 500 İstanbullu yurttaş tarihi Paşabahçe Vapuru ile iklim seferi gerçekleştirdi. Etkinliğin ortaklarından İklim için 350 Derneği’nden Efe Baysal, İklim İçin’de konuğumuz oldu.

Barış Bandı Yeniden

 • Filistinli şair Zeina Azzam, 'Write My Name' (Adımı Yaz) adlı şiiriyle 'Biz Böyle Yaşıyoruz İşte' diyor.
   
 • Ünlü yazar ve psikiyatr doktor Gabor Maté, İsrail'in kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki korkunç askeri operasyonunu 'Bu bir soykırımdır' diye tarif ediyor.
   
 • İsrailli tarihçi Ilan Pappé, tüm Gazze nüfusunun sürgün edilmesinin önerildiği mektup hakkında konuşuyor.
   
 • Deneyimli gazeteci Chris Hedges ise, 'Letter to the Children of Gaza' (Gazze’nin Çocuklarına Mektup) isimli makalesinde bir kez daha Gazze’deki şiddete dikkat çekiyor.

Web sitesinden…

 • Ekonomi Politik'te, CHP'nin 38. Olağan Kurultayı hakkında konuştuk.
   
 • Ufuk Turu’nda, dünyanın yaşamakta olduğu iktisadi, siyasi ve ekolojik çerçevedeki çoklu krizi Filistin - İsrail ekseninde değerlendirdik.
   
 • Antroposen Sohbetler'de, biyoçeşitlilik ve karşı karşıya olduğu tehditlere göz attık
   
 • Sakat Muhabbet'te, ‘Feminizm ve Eleştirel Sakatlık’ üzerine doktora çalışması yürüten Ekin Aydın’ı konuk ettik.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor’da, gençlerin iklim aktivizmine ilişkin çağdaş akademik literatürdeki metodolojik eğilimlerini ve ana temalarını inceleyen araştırma hakkında bilgi vermeye devam ettik.
   
 • Açık Dergi'de, müzik üretiminde cinsiyet eşitsizliğine dair farkındalık yaratmak için gerçekleştirilen 'Jazz Camp for Girls' projesinden Çağıl Özdemir ile bir araya geldik.
   
 • Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Atinalı Ksenophones'un eşsiz eseri 'Anabasis' hakkında konuştuk.
   
 • Spor Gündemi'nde, spor ile müzik endüstrisinin ilişkisine değindik.

58. yayın döneminin yeni programları ve ilk bölümleri

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Masumlar içinGonca Açıkalın ve Sina Hakman, Sosyal Müzik’te Filistin topraklarında uygulanan şiddete sessiz kalamayarak tüm acıyı yaşayan masum sivil halk için bir program hazırladı.

Haftanın karikatürü


Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Sudem Duran'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı, Beliz Güçbilmez'in kurmaca-gerçeklik ilişkisi üzerinde durduğu yeni kitabı Anne Ben Düştüm mü? isimli araştırması.

Haftanın sözü

"Çocuklar olarak haykırmaya geldik, hepinizi bizi korumaya çağırıyoruz. Ölümü durdurun. Biz bir hayat istiyoruz. Barış istiyoruz. Katillerin yargılanmasını istiyoruz. İlaç istiyoruz. Yiyecek istiyoruz. Eğitim istiyoruz. Diğer çocuklar gibi yaşamak istiyoruz." — Gazze'deki Filistinli çocuklar El Şifa hastanesinin önünde bir basın toplantısı düzenleyerek dünyanın kendilerini anlamamış gibi davranamaması için yaşadıklarını İngilizce olarak bu sözlerle anlattılar. (Palestine Chronicle)

Açık Radyo podcast