Bu riyakârlık düzeni insanın küçük dilini yutmasına neden oluyor

-
Aa
+
a
a
a
""

İklim krizi tarihinde önemli bir atılım ve potansiyel bir dönüm noktası olarak görülen COP28, 30 Aralık’ta başladı. Ne var ki ev sahibi Birleşik Arap Emirlikleri'nin -ve onun dev petrol şirketi ADNOC’un baş yöneticisinin- zirveyi fosil yakıt yatırımları lehine dev bir fırsat olarak kullanmayı planladığı belgelerin ortaya çıkmasıyla yazar, akademisyen ve aktivist Bill McKibben’ın da deyimiyle ‘zirve daha başlamadan bitti’.

Bill McKibben'ın 'Yozlaşmış Bir COP' olarak değerlendirdiği COP28’i İklim İçin'de değerlendirdik. Öte yandan, Açık Gazete’de Bilim İnsanları Koalisyonu’ndan Sedat Gündoğdu ile bir araya gelerek geçen hafta sona eren Plastik Anlaşması'nın üçüncü tur toplantısının fosil yakıt bağımlısı ülkeler tarafından nasıl sabote edildiğine kulak verdik.

Web sitesinden…

 • Ekonomi Politik'te, ülkede son zamanlarda gündeme gelen dolandırıcılık olaylarının ekonomi ile olan ilişkisine değindik.
   
 • Nereye Doğru'da, Gazze’deki son durum ile Avrupa Parlamentosu seçimleri ve Avrupa Birliği genişleme kapsamına girmeyi bekleyen ülkelerdeki son gelişmeleri gündeme getirdik.
   
 • Antroposen Sohbetler'de, sosyolog ve akademisyen Doç. Dr. Ayça Gelgeç Bakacak ile toplumsal cinsiyet eşitliği ile iklim değişimi arasındaki ilişki üzerinde dururken, aynı zamanda Focus Vakfı'ndan Muhsin Doğan’dan da bilimsel yöntem ve bilimin tarihi üzerine fikir aldık.
   
 • Sakat Muhabbet'te, Açık Radyo programcılarından Rahmi Öğdül ile bu çağda tanımlanan norm, normal, sağlam ve sakat terimleri üzerine tartıştık.
   
 • Açık Bilinç'te, geçmiş ile genç kuşağın değerlerini Adam Mastroianni'nın Nature dergisinde yayınlanan makalesinden yola çıkarak ele aldık.
   
 • Dünya Mirası Adalar'da, Türk Mühendis ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Esin Köymen ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na açılan davayı ve süreci değerlendirdik.
   
 • Spor Gündemi'nde, akademi ve saha çalışmaları yürüten Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. İlknur Hacısoftaoğlu'nu konuk ederek sporda haklar ve adalet üzerine konuştuk.
   
 • Açık Dergi’de, Türkiye’de ilk ve tek olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin düzenlediği 2. Berkol Bilimkurgu Günleri'ni Nazlı Bülay Doğan ile konuştuk.

Okur ve yazar olarak Bilge Karasu

Türkçe edebiyatın köşe taşlarından Bilge Karasu’yu 2010 senesinde ölümünün 15. yılında dostlarıyla andığımız Bilge Karasu Aramızda köşesi ile yeniden dinleyicilerimizle buluşturmuştuk.

Bu ay gerçekleşen Bilge Karasu Günleri ve Aynalıgeçit'te devam eden Bilge Karasu Sergisi’ni ise Açık Dergi’de Müge Gürsoy ve Emine Bora ile bir araya gelerek konuşma fırsatı bulduk.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Algan Sezgintüredi ve Mesut Demirbilek'in Kavgaz: Pilot; Elçin Poyrazlar'ın Çıplak Kalp ve Melih Günaydın'ın Buzlar Çözülünce adlı polisiye kitapları hakkında konuştu.

Haftanın sözü

“Birleşik Arap Emirlikleri'nin tariflere sığmayan yolsuzlukları, COP28 iklim zirvesinin daha başlamadan bittiği anlamına geliyor.” — Yazar, akademisyen ve aktivist Bill McKibben, COP28 İklim Zirvesi Başkanı ve Birleşik Arap Emirlikleri petrol şirketi CEO'su ile Suudi yöneticilerinin dünyada fosil yakıt tüketimini artırmak, yoksul ülkeleri fosil bağımlısı hale getirmek üzere 'özel görüşme'lerinin ortaya çıkması üzerine, yeryüzünde bundan daha sistemli kötülük örnekleri hayal edilemeyeceğini yazdı. (Crucial Years, Substack)

Açık Radyo podcast