Berkol Bilim Kurgu Günleri Yeniden

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Türkiye’de ilk ve tek olan Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi’nin düzenlediği 2. Berkol Bilimkurgu Günleri'ni Nazlı Bülay Doğan ile konuşuyoruz.

""
Berkol Bilim Kurgu Günleri Yeniden
 

Berkol Bilim Kurgu Günleri Yeniden

podcast servisi: iTunes / RSS

Geçtiğimiz yıl ilkiyle bilimkurgu dünyasında geniş yankı uyandıran Berkol Bilimkurgu Günleri, bu yıl ikinci kez 1-7 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Etkinlik, Türkiye’nin ilk ve tek bilimkurgu kütüphanesi olan Özgen Doğan Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi tarafından düzenleniyor. Kadıköy Sineması, Barış Manço Kültür Merkezi ve kütüphane binasının ev sahipliği yapacağı 2. Berkol Bilimkurgu Günleri’nde çok sayıda film gösteriminin yanı sıra paneller, söyleşiler ve atölyeler de yer alacak.

Özgen Doğan Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi kurucularından Nazlı Bülay Doğan, Berkol Bilimkurgu Günleri’nin henüz ikinci yılında beklentilerinin ötesinde bir yol katettiğini görmekten mutluluk duyduklarını belirterek şunları söyledi:

“2. Berkol Bilimkurgu Günleri’nde bir kez daha Türkiye’nin bilimkurgu alanındaki kültür üreticilerini, bilimkurgu severleri ve tüm ilgilileri buluşturmaya hazırlanıyoruz. Özgen Doğan Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi, 2007 yılında aramızdan ayrılan genç bilim insanı Özgen Berkol Doğan’ın anısını yaşatmak üzere 2012 yılında kuruldu. Bilimkurgu Günleri, kütüphanemizde bugüne kadar edindiğimiz bilgi birikimini ve faaliyetlerimizi bilimkurgu camiası ile paylaşmamız için verimli zemin sunuyor. Geçen yıl etkinliğimizin gördüğü büyük ilgi, bize bu yıl daha zengin bir içerik ve kapsam ile hazırlanma gücü verdi. Etkinlikte bir hafta süresince bilimkurgu dünyasının çok önemli isimlerini ve bu alanda üretimde bulunan uzmanları ağırlayacağız. Tüm bilimkurgu severleri bu heyecan verici paylaşıma ortak olmak üzere 2. Berkol Bilimkurgu Günleri’ne davet ediyoruz.”

Bir haftaya yayılan atölyeler, söyleşiler, film gösterimleri bilimkurgu severleri bekliyor

2. Berkol Bilimkurgu Günleri 1 Aralık Cuma günü Özgen Berkol Bilimkurgu Kütüphanesi’nde düzenlenecek “Yaratılanı Yeniden Yaratmak: Bilimkurguda Çeviri” konulu açılış söyleşisi ile başlayacak. Devam eden bir hafta süresince katılımcıları üç atölye, beş söyleşi ve sekiz film gösterimi bekliyor.

Müfit Özdeş, Mehmet Açar, Alin Taşçıyan, Can Kantarcı, Devrim Kunter, Doğu Yücel ve Cem Kaya  etkinlikte yer alan isimlerden bazıları.

“Ayrılsak da Beraberiz: Bilimkurgu ve Fantazya”, “Sinemada Yapay Zeka”, “Edebiyatta Bilimkurgunun Yükselişi”, “Bilimkurgu Animelerinde Kadın Temsilleri”, “Polisiyede Bilimkurgu, Bilimkurguda Polisiye” başlıklı söyleşilerin yanı sıra Fehmi Öztürk ve Cem Kaya gibi yönetmenlerle yapılacak söyleşiler, 2. Berkol Bilimkurgu Günleri’nin ilgi çeken etkinlikleri arasında yer alıyor. Yönetmen ve yaratıcılarının katılımı ile yapılacak kısa ve uzun metrajlı film gösterimleri de özellikle bilimkurgu film severlerin ilgisini bekliyor.

Bu yılki etkinliğin öne çıkan bir diğer özelliği, teknoloji destekli yaratıcı atölyelerin programa dahil edilmesi. Katılımcılara VR deneyimi sunacak “SenseArt” atölyesinin dışında “Stop-Motion Atölyesi” ve “Yapay Zeka ile Çizim Atölyesi” de, bilimkurguda yaratıcılık potansiyelini ortaya çıkaracak etkinlikler olarak programda yerlerini aldı. 

2. Berkol Bilimkurgu Günleri’nin detaylı programına www.ozgenberkoldogan.com adresinden ve kütüphanenin sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.