Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler

-
Aa
+
a
a
a

Anadolu'da doğmuş/yaşamış yazarların hayatı, dönemi, önemi ve eserleri hakkında bir radyo programı.

 
15 Günde 1 Pazartesi günleri 15.30’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Haluk Mimaroğlu, Gülnar Mimaroğlu
 
59. Yayın Dönemi: 29 Nisan 2024 - 27 Ekim 2024

Anadolu'da doğmuş/yaşamış yazarların hayatı, dönemi, önemi ve eserleri hakkında bir radyo programı. Kadim Anadolu Eserlerinden seçmeler;destandan şiire, edebiyattan tarihe, coğrafyadan tıbba, tabiattan hayvancılığa uzanan çok çeşitli konularda yazılmış eserler, yazarlar ve dönemin tarihine dair notlar yer alıyor...

""
06 Mayıs 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Syria Valisi ve geleceğin Roma İmparatoru Hadrianus'un hayatı ve Anadolu'da yaptırdığı eserlerle ilgili iki kitabı tanıtıyor.

""
22 Nisan 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Cilicia Valisi Cicero’nun Cilicia Mektupları'nı ve diğer eserlerini tanıtıyor.

""
08 Nisan 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Kapadokya valisi Arrianos’un "Karadeniz Seyahati" adlı kitabını tanıtıyor.

""
25 Mart 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Murat Arslan’ın "Galatlar" adlı kitabından yola çıkarak Anadolu'daki Galatları tanıtıyor.

""
11 Mart 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Roma’nın Bithynia valisi Genç Plinius’un "Anadolu Mektupları" adlı kitabını tanıtıyor.

""
26 Şubat 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Anadolu'da yıllarca hüküm süren ve Roma Cumhuriyeti'ne karşı savaşlarıyla bilinen Pontus Kralı VI. Mithridatis'in Part Kralı III. Phraates’e yazdığı mektubu anlatıyor.

""
12 Şubat 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Amasyalı coğrafyacı Strabon’un "Geographika" adlı eserini tanıtmaya devam ediyor.

""
01 Şubat 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Amasyalı coğrafyacı Strabon’un "Geographika" adlı eserini tanıtıyor.

""
15 Ocak 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Appianos'un "Roma Tarihi" adlı kitabının Anadolu ile ilgili bölümlerini tanıtıyor.

""
08 Ocak 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, İzmirli Hesiodos’un "Theogonia" ve "İşler ve Günler" adlı birbiriyle ilintili iki eserini tanıtıyor.

""
02 Ocak 2024

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, İskenderiyeli Appianos’un "Roma Tarihi" adlı kitabının Büyük İskender sonrası Anadolu ile ilgili bölümlerini tanıtıyor.

""
25 Aralık 2023

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Homeros'un Troya Savaşı'nı anlatan destan "İlyada"yı tanıtıyor.

19 Aralık 2023

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Arrianos'un İskender'in Seferi adlı kitabını tanıtmaya devam ederek eseri tamamlıyor.

05 Aralık 2023

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Arrianos'un "İskender'in Seferi" adlı kitabını tanıtmaya devam ediyor.

""
20 Kasım 2023

Haluk Mimaroğlu Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Arrianos'un "İskender'in Seferi" adlı kitabını tanıtıyor.

""
06 Kasım 2023

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Atinalı Ksenophones'un eşsiz eseri Anabasis hakkında bilgi veriyor.

""
23 Ekim 2023

Haluk Mimaroğlu, Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Karatepe’de bulunan Azatiwataya Kalesi’nin kitabesini ve Batı Anadolu’da kullanılan Frigya alfabesini tanıtıyor.

""
09 Ekim 2023

Haluk Mimaroğlu, Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Kos Tıp Okulu’nun kurucusu ünlü hekim Hippokrates’i tanıtıyor.

""
25 Eylül 2023

Haluk Mimaroğlu, Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Ephesoslu şairler Kallinos ve Hipponaks ile Ephesoslu ünlü düşünür Herakleitos’u tanıtıyor.

""
11 Eylül 2023

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler programında Haluk Mimaroğlu, Sisamlı filozof Pythagoras ile Frigyalı hikayeci Aesopos'un hayat hikayeleri ve eserleri hakkında bilgi veriyor.