Ayın 13'ü Kayıt Arşivi

 

Programın kayıtlarını buradan dinleyebileceğiniz gibi, podcast kanalına üye olarak farklı podcast uygulamaları aracılığıyla mobil cihazlarınızdan da dinleyebilir, yeni bölümler yayınlandıkça haberdar olabilirsiniz:iTunes / RSS

Podcast kanalları ve üyeliği hakkında daha detaylı bilgi almak içintıklayın.

Örn., 26.02.2018
Örn., 26.02.2018
Soma Nöbeti'nde bu ay, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi'nden Helil Kinay ile Soma'daki yüksek derecede hava kirliliğini konuştuk
Soma Emekçi Kadınlar Kooperatifi'nden Aysun Gökçe ile Soma'daki bu değerli gelişmeyi konuştuk 
Soma Nöbeti'nde Avukat Can Atalay ile konuştuk. Ailelerin avukatlarından redd-i hakim talebi var.
Ayrıntı Yayınları'ndan çıkan "Çizmelerimi Çıkarayım mı?" isimli detaylı araştırma kitabının yazarları Uğur Şahin Umman ve Onur Yıldırım konuğumuzdu.
Soma Davasinda yaklasik 7 aydir beklenen savci mutalasi ve oyalama sonrasi Haziran'da degisen savcıdan sonra simdi de karar durusmasi yaklasirken mahkeme heyeti degisti. Nisan 2015'te baslayan dava oldukca kalin ve detayli bir dosyadan olusuyor, mahkeme heyeti ise butun bu detaylara hakim.  İste bu asamada, yeni gelen hakimin 3 yillik bir surecin adaletli karar vericisi olmasi mumkun mu? Aileler ve ailelerin avukatlar mahkemenin dogal hakiminden yana ama 2017 Yaz Kararnamesi bu 'umuda' bir son verdi. Soma'da bir bakima beklenen gerceklesti.
Dr. Alper Öktem konuğumuz oldu  
Mahkeme heyeti üzerinde soruşturma baskısı kurulan Soma Davası'nın karar duruşması 16 Nisan Anayasa Değişikliği Referandumu'ndan 2 gün sonraya ertelenmişken, taraflı davrandığı gerekçesiyle şikayet edilen fakat hakkında soruşturma izni verilmeyen "Hayata Dönüş Operasyonu" avukatlarından İhsan Sartık müdahil oldu. Davanın miladını oluşturan bu gelişmeler ışığında Avukat Can Atalay ile birlikte Soma'yı değerlendirdik.
Soma Çocuk ve Gençlik Gelişim Merkezi'nden Selami Özdemir ile konuştuk. Soma'daki kaynaklarımıza göre Belediye, Kaymakamlık ve Valilik, AFAD'ta toplanan, halkın gönderdiği yardımlarla kurulan merkeze yaptıkları desteği kesmiş durumda.
Soma katliamı davasında Can Gürkan’ın avukatları hakimler hakkında soruşturma açıldığını iddia etti. Soruşturma açıldığına dair hakimlere herhangi bir bilgi ulaşmazken, Adalet Bakanlığı konuyla ilgili bilgi vermeyi reddetti. Somalı ailelerin avukatları karar duruşmaları yaklaşırken, bunun yargıyı etkileme hamlesi olduğu görüşünde.
17 Kasım 2016’da 16 kişinin hayatını kaybettiği Siirt Şirvan yaşanan bakır madenindeki kaymayı konuştuk. Madenin sahasının sahibi Ciner Grubu, Soma'da en az 301 kişinin öldüğü madenin de eski işletmecisiydi.
Soma'nın Son Tarım Arazilerine Organize Sanayi Bölgesi