Soma Nöbeti: Mayıs 2018 - Maden sahaları özelleştiriliyor: Yeni Soma'lar kaçınılmaz

-
Aa
+
a
a
a
Açık radyo
 

Soma Nöbeti: Mayıs 2018 - Maden sahaları özelleştiriliyor: Yeni Soma'lar kaçınılmaz


Soma Nöbeti'nde bu ay katliamın 4. yılında davadaki son durumun değerlendirilmesi, olası gelişmeler- bir sonraki duruşma 19 Haziran'da- ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce'nin Soma'ya yıldönümünde "Soma için Adalet" mitingine katılmak üzere Soma'ya gitmesi ile yeniden açılan 'Pandora'nın Kutusu' yani eski müşavir Yusuf Yerkel'in tam da seçimden önce gelen özrü, bu özürle oyuncu Barış Atay'ın gözaltına alınmasına kadar giden garip sürece değindik. 


Ama  iyi şeyler de olmuyor değil. Soma için henüz 'kariyerinin başında' bir ressamın İzmir'de açtığı sergi değindiklerimizden biri. Sonrası yine kötü; Kolin'in Yırca'dan çok uzak olmayan Kozluören Köyü'nde inşa ettiği termik santraldan 2 bin işçiyi bir gecede işten çıkarması ve özelleştirmeler, Türkiye'nin kömür rezervleri tartışması. 


Soma'da 301 işçinin öldüğü sahadaki 139 milyon ton kömür rezervi için Türkiye Kömür İşletmeleri ihaleye çıktı. Bu ne manaya gelir? Maden Mühendisleri Odası Başkanı Ayhan Yüksel ile değerlendirdik. 


Soma'yı da yakından izlemiş ve izleyen Yüksel, "Orada ölümler olmadan 4 yıl önce Soma'nın kömürünün çok yanıcı olduğu, üretim hırsına odaklanılmaması gerektiğini raporlaştırmış bu felaketi haber vermiştik. Aynı uyarıyı şimdi de yapıyoruz. Havzanın bütüncül bir değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğinin altını çiziyoruz. Şimdiye kadar kömür çıkarılan yerin daha ilerisi daha da yanıcıdır" diyor. 
Bu ayın Soma Nöbeti, 4 yılın ardından ölümlerden elbette ders alınmadığını Ayhan Yüksel'in katkılarıyla kanıtlıyor.