Sina Hakman

-
Aa
+
a
a
a
23 Mayıs 2024

Sevdiğimiz bir sanatçının, eski bir ahbabın, bazen de hayattayken rastlamadığımız ancak kaybından sonra dünyadaki yerini öğrendiğimiz insanların ardından hissedilen kayıp duygusuna eşlik eden parçaları seçtik bu gece.

05 Ekim 2023
Bu gece Sosyal Müzik bir döneme ve gruba odaklanıyor.
24 Ağustos 2023
Sosyal Müzik'te bu gece plak çalıyoruz. Daha önce çaldığımız ve bayıldığımız albümlerin plaklarını da alıyoruz arasıra. O plaklar bugün çıtırtılarıyla sizlere ulaşıyor. Bu sefer albümlerle ilgili bilgileri plak kapaklarından, albüm notlarından okuyoruz. Eski usul bir program oldu...
17 Ağustos 2023
Sosyal Müzik'te hayvanlarla ilgili parçalar çalmayı pek seviyoruz. Tekinsiz mahlukatları irdelemiştik, şimdi şahane mahlukatlara geldi sıra.
13 Nisan 2023
Bu gece program yapımcılarınız ayrı tellerden çalıyor. Birimiz heyecanlı ve hızlı parçalar çalıyor, diğerimiz sakin ve yavaş parçalarla cevap veriyor. İnişli çıkışlı bir program olacak...
05 Nisan 2023
Avrupa cazı için hem tarihi hem de güncel önemi olan bir ülke Fransa. Son yıllarda neler olmuş, ilginç neler var diye baktık ve Fransa'dan caz müzisyenlerine ayırdık bu geceki programı.
02 Mart 2023
Breakbeat, çoklu ve karmaşık ritimler günümüz cazında çok kullanılıyor. Bu unsuru içeren yenilikçi caz kayıtlarını sunuyoruz bugünkü programımızda. Programı 6 Şubat öncesi kaydetmiştik...
23 Şubat 2023
Deprem felaketinin etkisinden hâlâ kurtulamadık ama bir yas programı daha yapmak istemedik. O yüzden gelecek günlerin neleri getireceğini bilmediğimiz zamanlarda, bu yılın hemen başında kaydettiğimiz, bir programı yayınlayamaya karar verdik. Caz müziğinin temel enstrümanlarından biri olan bas ve bas çalan müzisyenleri irdelediğimiz bir program...
08 Aralık 2022
Budizm, Samsara'yı insanın kaçınılmaz doğum, yaşam, ölüm ve tekrar doğum döngüsü olarak tanımlıyor. Bu bu hafta, bu yaşam döngüsünü konu alan bir parçadan yola çıktık. 
28 Nisan 2022

Açık Radyo'nun 54. Yayın Döneminin son programını yapıyoruz. İş-güçten dolayı 55. Yayın Döneminde Sosyal Müzik'e bir dönemlik ara vermeye karar verdik. Bu nedenle eski program anonslarından kolaj yaptığımız, daha önce çaldığımız ve çok sevdiğimiz parçalardan bir retrospektif hazırladık.

Bir sonraki yayın döneminde görüşmek üzere.

kaset illüstrasyonları
21 Nisan 2022

2022 caz albümleri açısından oldukça verimli başladı. Sene başından beri yeni albümler çıkıyor, çalmaya yetişemiyoruz! Bu hafta dikkatimizi çeken yeni albümlerden seçmeler çalıyoruz.

14 Nisan 2022

Sosyal Müzik enerjik ve eğlenceli parçalarla Dinleyici Destek Haftası’na dahil oluyor bu gece. May The Funk Be With You!

mikrofona bağıran çocuk
31 Mart 2022

80'lerden sonra caza yeni bir enstrüman girdi: İnsan sesi. Sözlü vokal ya da scat olarak insan sesi cazın içindeydi ama sözsüz, ritim ya da melodi gibi kullanılan insan sesi cazda görece yeni bir olgu. Bugün çalacağımız müziklerde insan sesinin enstrümantal caz içinde değişik kullanım biçimlerini irdeledik.

24 Mart 2022

Sohbetin ucunu kaçırıp seçtiğimiz tüm parçaları çalamadığımız programlar oluyor ara sıra. Geride bıraktığımız ama unutmadığımız o parçaları bir araya getirdiğimiz bir liste dinleteceğiz bu gece.

17 Mart 2022

Piyano üçlüsü, cazın en yaygın grup formu. Buna rağmen, yaratıcılığın, özgünlüğün hiç azalmadığı bir alan. Bu gece güncel piyano üçlülerinden parçalar seçtik (ama araya son derece istisnai bir de solo piyano yerleştirdik ;))

8 Mart'tan bir afiş
10 Mart 2022

8 Mart’ta kadınlar hakları, hayatları için sokakları ve meydanları doldurdu. Kadınlar hep ayakta; seslerini duymayan kalmayana kadar da oturmayacaklar. Biz de müziklerimizle bu sese katılıyoruz!

the phil collins big band
03 Mart 2022

Sosyal Müzik'te Joe Lovano, Charles Mingus, Dave Holland, John Scofield gibi büyük cazcıları Phil Collins ile yan yana getirmek bugüne kısmetmiş! Bu akşam uzun ve güzel parçalarını dinlemek, küçük hikayelerini duymak, üzerlerinde sohbet etmek çok keyifli olacak. 

24 Şubat 2022

Müzik ve özellikle de caz, bize günlük hayata devam, iniş çıkışlara tahammül edebilme gücü veriyor. Son günlerde dinleyip sizinle paylaşmak istediğimiz parçalardan seçtiklerimiz bu gece Sosyal Müzik’te.

rock orkestrası
17 Şubat 2022

Bu hafta elektrikli enstrümanların peşine takıldık. Haliyle kendimizi fusion, blues, rock dinlerken bulduk. Belki bu programla rock severlerin de caza ilgi göstermelerini sağlayabiliriz... 

film bandından sol anahtarı
10 Şubat 2022

Caz ve yedinci sanatın derin ve güzel bir ilişkisi vardır. Bu hafta ufak bir oyun oynadık. Program için seçtiğimiz parçalar birer filmden alınmış olsaydı diye hayal ettik… Müziğin yarattığı çağrışımla, her parça için senaryocuklar düşündük, onlar üzerine konuştuk.

03 Şubat 2022

İnsanların ilk ritüellerinin doğa olayları ve diğer canlılarla ilintili olduğunu, müziğin de bu ritüellerin bir parçası olarak ortaya çıktığını biliyoruz. Belki de bununla ilgilidir, müzik seçimlerimizin belli bir ‘mevsimsellik’ gösterdiğini farkettik. Mesela son haftalarda kış mevsiminin hissettirdiklerine kaptırdık gidiyoruz. Bu gece kuzey rüzgarlarını yanına katmış parçalar seçtik.

maskeyle trompet çalan bir kadın
27 Ocak 2022

Covid-19 nedeniyle neredeyse iki senedir radyo stüdyolarında program yapmadık. Her ne kadar evde teknik sorunlarımızı çözmüş ve neredeyse stüdyo kurmuş olsak da Açık Radyo'yu özledik. Son zamanlarda omikron varyantı o kadar yayıldı ki, delta'yı ortadan kaldırdı. Uzmanlar artık pandeminin bir endemiye dönüşmesini bekliyorlar. Yani kontrol altında tutulabilen bir bulaşıcı hastalık olacak Covid-19. Bu sayede artık hayat biraz daha normalleşecek, radyomuza kavuşabileceğiz diye umuyoruz. Anladığımız kadarıyla bu durum önümüzdeki aylarda gerçekleşecek gibi. Bu düşünceyle biraz neşelendik, keyifli ve değişik müzikler çalmaya karar verdik.

Kayak takımlarıyla müzisyenler
20 Ocak 2022

Soğuk ocak ayının en soğuk günlerinin verdiği ilhamla seçtiğimiz, biraz içimize dönüp kendimizi dinlememize, biraz da ısınmamıza yardım eden parçalar çalıyoruz bu gece.

Oscar Peterson
13 Ocak 2022

80'lerde caz, önemli bir değişim geçirdi. ECM gibi plak şirketleri yeni şeyler denemek isteyen çağdaş cazcılara alan açarak önemli albümlerin yayınlanmasını sağladı. Bu gece Sosyal Müzik’te 80’lerin cazından parçalarla karşınızdayız.

27 Ocak 2005
Mojave Çölü, 14 Ekim 2004. Sabahın erken saatlerinde büyükçe bir hangardan, garip görünüşlü bir uçak yüzlerce seyircinin önünde pistin başına ağır ağır taşınıyordu. Bu garip uçak, uzay yolculuğu tarihinde ilk kez yapılacak bir denemeye hazırlanıyordu.