80'ler ve cazın dönüşümü

-
Aa
+
a
a
a

80'lerde caz, önemli bir değişim geçirdi. ECM gibi plak şirketleri yeni şeyler denemek isteyen çağdaş cazcılara alan açarak önemli albümlerin yayınlanmasını sağladı. Bu gece Sosyal Müzik’te 80’lerin cazından parçalarla karşınızdayız.

Oscar Peterson

80’lerde caz, bir yanda fusion’dan vaz geçmeyenlerle free cazda ısrar edenlerin arasında kalmış, diğer yanda pop-cazın ticari cazibesinden kaçamaz bir durumdaydı. İkinci Dünya Savaşı’nın hemen ardından parlayan Oscar Peterson gibi büyük yıldızlarla, 70’lerde yaşadıkları gençlik çağlarından olgunluk dönemlerine geçmiş Michael Brecker, Jack DeJohnette, John Abercrombie gibi sanatçılar aynı sahnelerde buluşuyor ve NHØP gibi Avrupa’lı cazcılar büyük isimler arasında anılmaya başlıyordu…

Bununla birlikte, bu kalabalık ve karmaşıklık, müzikte yeni bir şeyler denemeye müsait bir ortam sağlamakta ve kayıt tekniklerindeki gelişmeler, yeni teknolojilerle daha da erişilebilir hale gelen synth ve ritim makinaları gibi elektronik enstrümanlar bu denemeler için yeni araçlar haline gelmekteydi. ECM gibi önemli plak şirketleri de olgunluk dönemindeki bu yaratıcı müzisyenlere alan açarak bugün hala hayranlıkla dinlediğimiz albümleri kaydeden şirketlerden olmuşlardı.

Albüm kapakları

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Oscar Peterson Trio Nigerian Marketplace Nigerian Marketplace 8:30
Claus Ogerman, Michael Brecker Habanera Cityscape 8:08
Dewey Redman Quartet Thren The Struggle Continues 7:52
John Abercrombie Sidekicks Getting There 5:17
Jack DeJohnette’s Special Edition New Orleans Strutt Album Album 6:42
Lester Bowie’s Brass Fantasy No Shit! Avant Pop 5:11