Kadınlar Ayakta!

-
Aa
+
a
a
a

8 Mart’ta kadınlar hakları, hayatları için sokakları ve meydanları doldurdu. Kadınlar hep ayakta; seslerini duymayan kalmayana kadar da oturmayacaklar. Biz de müziklerimizle bu sese katılıyoruz!

8 Mart'tan bir afiş

Lider, besteci, davulcu, vokalist, müthiş enerjik ve sempatik müzisyen Anna Paceo’nun çıkmak üzere olan albümü S.H.A.M.A.N.E.S.’ten yayınlanan ikinci single, programın açılış parçası. Tanıdığımız nadir kadın vibrafonculardan Sasha Berliner’in, post-bop’un altyapılarla, alternatif müziğin doğaçlamayla birleştiği ambient müziği ile devam ediyoruz ve ardından Shakespeare’e geçiyoruz! Avusturyalı aktrist Birgit Minichmayr, Shakespeare soneleri okuduğu pek güzel bir albüm yapmış. Can Yücel’in nefis çevirisi/söylemesi ile hatırladığımız 66. Soneyi dinleyeceğiz Minchmayr’den.

" "

 

 

Ardından, avant-garde cazın önemli isimlerinden, Amerikalı soprano saksofoncu ve besteci Jane Ira Bloom gelecek, Emily Dickinson’ın şiiri üzerine doğaçlamalar yaptığı 2017 tarihli albümünden bir parça ile. Modern fado şarkıcısı Christina Branco’nun alter-egosu Eva Haussman’a şarkılar söylettiği ve özgürlüğün ne olduğunu sorgulattığı albümden de bir parçamız var. Programın sonuna yaklaşırken, Fransa’da yaşayan Ermeni kökenli piyanist Macha Gharibian’ın içine soul ve folk kaçmış parçalarından birini duyacağız. Son olarak da yeni İngiliz cazının cevherlerinden saksofon sanatçısı ve besteci Chelsea Carmichael’ın Jamaika kökenlerini yansıttığı parçalarından birini dinleyip Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamak için yaptığımız Sosyal Müzik’i bitireceğiz.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Reste un Oiseau Anna Paceo S.H.A.M.A.N.E.S. (22) 3:16
Sasha Berliner A Heroine's Manifesto Azalea (19) 5:47
Bigdit Minichmayr, Quadro Nuevo, Bernd Lhitzky Tired with All These - Sonnet 66 As an Unperfect Actor (Nine Shakespeare Sonnets) (22) 3:13
Jane Ira Bloom Emily and Her Atoms Wild Lines, Improvising Emily Dickinson (17) 6:43
Christina Branco Prova de Esforço Eva (22) 3:20
Macha Garibian Georgian Mood Joy Ascension (20) 5:31
Chelsea Carmichael All We Know The River Doesn’t Like Strangers (21) 7:25