Mevsim normali üstünde sıcaklıklar

-
Aa
+
a
a
a

İspanya'nın güney ve doğu kesimlerinde etkili olan sıcak hava dalgası, bazı bölgelerde sıcaklığın 30 dereceye kadar yükselmesine neden oldu.

Gezegenin Geleceği: 29 Ocak 2024
 

Gezegenin Geleceği: 29 Ocak 2024

podcast servisi: iTunes / RSS

İspanya'nın güney ve doğu kesimlerinde etkili olan sıcak hava dalgası, bazı bölgelerde Perşembe günü sıcaklığın 30 dereceye kadar yükselmesine neden oldu. Meteoroloji kurumu Aemet, sıcaklığın ülkenin doğusunda Akdeniz kıyısındaki Valencia'da 29,5, güneydoğudaki Murcia'da 28,5 ve güneyde Endülüs bölgesindeki Malaga kentinde 27,8 °C olarak ölçüldüğünü bildirdi. Ülkenin çeşitli noktalarında Ocak ayına dair sıcaklık rekorları kırıldığını ve kaydedilen değerlerin ‘anormal’ olduğunu belirten kurum, ölçüm yapılan yaklaşık 800 istasyondan neredeyse yarısında 20 °C’ye ulaşıldığını ya da 20 °C’nin üstüne çıkıldığını bildirdi. Akdeniz kaynaklı sıcak hava dalgasının Fransa'nın güneydoğu kesimlerinde de etkili olduğu belirtiliyor. İspanya, son dönemde sıklıkla mevsim normalleri üstündeki sıcaklıklara sahne oluyor. Malaga kentinde Aralık ayında da 29,9 °C’lık değerlere ulaşılmıştı. Bilim insanları, yerkürede özellikle fosil yakıt kullanımı kaynaklı ısınmanın sürdüğü ve giderek önceden daha zor kestirilebilen aşırı hava koşullarına yol açtığı uyarısında bulunuyor.

Toprak Dede ve Yaprak Dede özlemle anıldı

TEMA Vakfı, yaşamlarını doğal varlıkların korunmasına adayan TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanları Hayrettin Karaca’nın vefatının dördüncü ve A. Nihat Gökyiğit’in ise vefatının birinci yıl dönümü nedeniyle 20 - 25 Ocak tarihlerinde bir anma haftası düzenledi. TEMA Vakfı gönüllüleri hafta boyunca çeşitli etkinliklerle iki doğa bilgesini büyük bir özlemle anarken Toprak Dede ve Yaprak Dede’nin İstanbul’daki kabirlerine ziyarette bulunuldu. 20 Ocak 2020’de yaşamını yitiren, Toprak Dede, Hayrettin Karaca için vefatının dördünü yıl dönümünde İstanbul Edirnekapı Mezarlığı’ndaki kabri başında bir tören düzenlendi. 25 Ocak 2023’te aramızdan ayrılan Yaprak Dede, A. Nihat Gökyiğit de ölüm yıl dönümünde kabri başında anıldı. Her iki törene de aile üyelerinin yanı sıra TEMA Vakfı yöneticileri, gönüllüleri ve genel merkez çalışanları katıldı.

Basit önlemlerle su tasarrufu mümkün

Dünya genelinde kullanılabilir suyun azaldığını dile getiren uzmanlar, bilinçli su kullanımı kültürünün sürdürülebilirlik için önemli olduğunu söylüyor. Evlerde, iş yerlerinde ve tarımda alınacak basit önlemlerle su tasarrufunun mümkün olduğuna vurgu yapan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Toplumda suyun önemi ve su kullanımı konusunda eğitimler verilerek ailelerin ve gençlerin bilinçlenmesi sağlanmalı. Okullarda çocuklar için su kullanımıyla ilgili oyunlar hazırlanarak su tasarrufu öğretilebilir,” dedi. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdür Yardımcısı, Çevre Sağlığı Programı'ndan Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, bilinçli su kullanımı kültürü hakkında bilgi verdi. Yaşamın temel kaynağı olan suyun insan vücudunun önemli bir kısmını da oluşturduğunu kaydeden Dr. Öğr. Üyesi İnci Karakaş, “Su, insanların ihtiyaçlarını karşılamak, ekosistemin sağlığını korumak için gerekli. Ayrıca, dünyamızın 3/4 'ünü su oluşturuyor. Bu suların ancak %2,5'i kullanılabilir tatlı su; 1.4 milyar insan ise yeterli içme suyuna ulaşamıyor. 2050’de yeterli içme suyuna ulaşamayan insan sayısının 3.76 milyara yükselebileceği tahmin ediliyor. Bilinçsiz su kullanımıyla tüm canlılar için önemli olan su azalıyor. Hızlı nüfus artışı nedeniyle doğal su varlığı ve kişi başına düşen su miktarı azalıyor,” dedi. Ülkemizin de suyu doğru kullanması gereken ülkeler arasında yer aldığına vurgu yapan Karakaş, “Temiz suya ulaşmakta güçlük çekilecek. Temiz suya ulaşılamaması durumunda ise salgın hastalıklar oluşabilecek. Bu sorunu önlemenin yolu ise su tasarrufundan geçiyor. Su tasarrufuyla doğal su varlığı korunarak sürdürülebilirlik sağlanıyor. Dünya üzerinde kişi başına düşen tatlı suyun azalmasıyla, ekolojik sistem açısından da büyük risk oluşuyor ve sürdürülebilir su yönetimiyle korunabiliyor. Temiz çevre ve sağlıklı bir gelecek oluşabiliyor,” diye anlattı.

İkizköylüler yeniden ifadeye çağrıldı

Muğla Milas’a bağlı İkizköy’de bulunan Akbelen Ormanı’nda özel bir şirketin ağaçları kesmesine karşı köylülerin, bölge halkının ve desteğe gelen yurttaşların mücadelesi yıllardır sürüyor. Geçtiğimiz yıl yaz aylarında doğa için direnen İkizköylüler, çeşitli zamanlarda ifadeye çağrılmış, çeşitli nedenlerle de haklarında para cezası verilmişti. İkizköylüler, farklı nedenlerden dolayı yeniden ifadeye çağrıldı. İkizköylülerin bazılarının ifade dosyasının bulunamadığı, bazılarının daha önce verdikleri ifadenin kaybolduğu gerekçesiyle tekrar ifadeye çağrıldığı öğrenildi. İfade çıkışı söz alan İkizköylü kadınlardan biri şunları söyledi, “Arazilerimizi korumak suç mu dedim? Biz çok şeyler yaşadık. Jandarma bize ‘köylü’ diyerek böcek gibi ezdi. Biz toprağımızı savunduk. Biz suçluyuz onlar suçsuz mu? Biz mücadeleye devam edeceğiz.” İfade sonrası İkizköylüler adına konuşan Esra Işık, “Ormanımızı savunduk diye ifadeye çağrıldık. Üzerimize cezalar yağıyor. Her birimiz farklı günlerde ve saatlerde ifadeye çağrıldık ancak birlikte gelmeye karar verdik. Çünkü birliğiz ve bu mücadeleye devam edeceğiz,” dedi. Barışçıl protesto hakkını kullanan ve çevre için anayasal haklarını kullanan sıradan insanlara ceza kesilmesi durumu var ise bunun da gerekli hukuki merciler tarafından ele alınması gerekli.