Kuzey İtalya su altında

-
Aa
+
a
a
a

Fırtınalar ve şiddetli yağışlar, Kuzey İtalya'nın birçok bölgesini su altında bıraktı.

Fotoğraf: BBC
Gezegenin Geleceği: 20 Mayıs 2024
 

Gezegenin Geleceği: 20 Mayıs 2024

podcast servisi: iTunes / RSS

Fırtınalar ve şiddetli yağışlar, Kuzey İtalya'nın birçok bölgesini su altında bıraktı - özellikle Padova ve Vicenza şehirleri etkilendi. Acil durum ekipleri, insanları evlerinden kurtarmak için botlar kullanıyor ve sahneden gelen görüntülerde arabaların sokaklarda yüzdüğü görülüyor. Veneto bölgesinin Valisi, gece boyunca yaşanan hava durumunu ‘bir su bombası’ gibi tanımladı. Bu arada, İtalya'nın güneyi olağan dışı bir sıcak hava dalgası yaşıyor, Sicilya'da sıcaklıklar 35 dereceye kadar çıkıyor. Yerel gazete L'Unione Sarda'ya göre, su eksikliği nedeniyle normalin yarısı kadar hasat bekleniyor. Yazın ise ilerleyen saatlerinde bölgede su kısıtlamaları bekleniyor. Nisan ayında, Avrupa Birliği İklim Ajansı Copernicus ve Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından yayınlanan yeni bir iklim durumu raporu, sel savunmalarının ve iklim eyleminin aciliyetini vurguladı. İklim bilimcileri, 2023'te Avrupa'nın üçte birinin ‘yüksek’ sel eşiğini aştığını, %16'sının ise ‘ciddi’ işaretinin ötesine geçtiğini hesapladılar.

Okyanus sıcaklıkları rekor seviyede

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA), geçen ay dünyadaki mercan resiflerinin dördüncü kitlesel ağarma olayının eşiğinde olduğunu, iklim değişikliğinin El Niño hava olayıyla birleştiğinde okyanus sıcaklıklarını rekor seviyelere çıkardığını duyurdu. Ajans, dünyadaki resif alanının yaklaşık %60’ının etkilendiğini ve bu oranın artmaya devam ettiğini bildirdi. NOAA’nın Mercan Resiflerini İzleme koordinatörü Derek Manzello, aylık brifingde, “Dünyadaki mercan resiflerinin durumu hakkında çok endişeliyim. Şu anda aşırı okyanus sıcaklıklarının ortaya çıktığını görüyoruz,” dedi. Isı stresinin tetiklediği mercan ağarması, mercanlar dokularında yaşayan renkli algleri dışarı attığında meydana gelir. Bu yararlı algler olmadan mercanlar solgunlaşır ve açlık ve hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Bilim insanları en az 62 ülke ve bölgede kitlesel ağarmayı belgeledi; Hindistan ve Sri Lanka yakın zamanda etkileri bildirdi. Nisan 2024’te yayımlanan yeni bir değerlendirmede, Meksika Pasifik’teki Oaxaca, Huatulco’da mercan ölüm oranının %50 ila %93 arasında olduğu ortaya çıktı. Güney Karayipler’deki sıcaklık stresinin birikmesiyle, bu yaz durumun daha da kötüleşmesi bekleniyor. Bazı bölgelerde ağarmanın meydana gelmesi için ısı stresi eşiği çoktan aşıldı. Manzello’ya göre durum endişe verici çünkü daha önce hiç bahsi geçen eşik hiç bu kadar erken aşılmamıştı.

Yenilenebilir enerji kullanımını artırma çabaları

Yenilenebilir enerji kullanımını artırma çabaları doğrultusunda desteklenecek 1 milyar dolarlık program, Türkiye’nin önde gelen kamu ve özel sektör kalkınma bankaları tarafından uygulanacak. Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, söz konusu programın Ulusal Enerji Planını destekleme hedefi doğrultusunda, Türkiye’nin dağıtık güneş enerjisi piyasasının kurularak genişletilmesine ve bir batarya depolama programının pilot uygulamasının gerçekleştirilmesine yardımcı olması bekleniyor. AA’nın haberine göre, açıklamada hükümetin 2022 itibarıyla 9,5 gigavat olan güneş enerjisi kurulu gücünü 2035’e kadar 52,9 gigavata çıkarmayı hedeflediği belirtilerek, batarya depolama kapasitesi için hedefin 7,5 gigavat olduğu anımsatıldı. Kamuya ait Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) ve özel sektöre ait Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) paralel şekilde çalışarak, Türkiye’nin dağıtık enerji piyasasını iki aşama halinde geliştirecek. Açıklamaya göre, ilk olarak, ticari ve sınai müşteriler için çatı üzeri ve zemine monte edilen güneş enerjisi sistemlerini geliştiren özel sektör yatırımcılarına doğrudan finansman sağlanacak. İkinci olarak, güneş enerjisi yatırımcılarına benzer krediler sağlamaları için yerel ticari bankaları veya kiralama şirketlerini desteklenecek. Program böylece dağıtık güneş enerjisinin kullanımının arttırılması için giderek daha fazla çeşitlenen finansman kaynakları piyasası geliştirecek. Dünya Bankası finansmanı, Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (IBRD) sağlanacak 600 milyon avroluk (yaklaşık 657 milyon dolar) kredi ve Temiz Teknoloji Fonu’ndan (CTF) sağlanacak 30 milyon dolarlık kredinin yanında, Dünya Bankası’nın Enerji Sektörü Yönetim Yardım Programından (ESMAP) sağlanacak 3 milyon dolar tutarında hibe finansmanından oluşacak. Programın ayrıca 259 milyon dolar tutarında özel sermayeyi de harekete geçirmesi bekleniyor.

Türetim Ekonomisi Konferansı IPEC2024

Dünyada ilk kez Türkiye'de gerçekleşecek olan Türetim Ekonomisi Konferansı IPEC2024, 29 – 30 - 31 Mayıs 2024 tarihlerinde Kadir Has Üniversitesi’nde düzenlenecek. Konferans, Türetim Ekonomisi ve yeni bir sürdürülebilir ekonomik vizyona odaklanacak. Küresel ekolojik ve sosyal değişimin gerekliliği, hatta kaçınılmazlığı tartışılacak, çözüm önerileri sunulacak. Dünyanın dört bir yanından ve Türkiye’den birçok uzman isim konferansta bilgi ve deneyim paylaşımı yapacak. Geleceğin ekolojik ve sosyal açıdan adil ekonomik vizyonunu şekillendirmede rol oynayacak olan konferans katılımcılarını bekliyor. IPEC2024, alternatif bir ekonomik sistem ve sürdürülebilir gelecek üzerine odaklanacak ve Türetim Ekonomisi konusundaki yenilikçi düşüncelerin paylaşılmasına olanak sağlayacak. Konferansla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve ücretsiz katılım kaydı yaptırmak için https://2024.turetim.org sayfasını ziyaret edilebilirsiniz.