Kaş kazandı

-
Aa
+
a
a
a

‘Kaş Yat Limanı'na Otel, Ticari Alanlar ve Spa İlavesi Projesine Hayır’ adlı imza kampanyası başarıya ulaştı.

Gezegenin Geleceği: 11 Ağustos 2023
 

Gezegenin Geleceği: 11 Ağustos 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

change.org/KasYatLimani adresinde yürütülen ‘Kaş Yat Limanı'na Otel, Ticari Alanlar ve Spa İlavesi Projesine Hayır’ başlıklı imza kampanyası başarıya ulaştı. Antalya’nın Kaş ilçesinde Marina’ya AVM, otel ve SPA merkezi eklemek için imar planı değişikliği hazırlanmış, Kaş Kültür ve Çevre Derneği ise projeye karşı imza kampanyası başlatmıştı. Toplanan 14 bini aşkın imza ve oluşan kamuoyu tepkisi etkili oldu. Antalya Büyükşehir Belediye Meclisi'nde yapılan oylamada imar değişikliği planı reddedildi. Kampanyaları başarıya ulaşan dernek, Kaş’ın doğasının ve kültürünün korunması için mücadelelerine devam edeceklerini belirterek, “Siyaset üstü bu konuyu doğru anlayarak oylamaya katılan ve vicdanının sesini dinleyerek ‘hayır’ oyu kullanan tüm meclis üyelerine, bu konunun anlatılmasına, anlaşılmasına destek veren değerli imzacılara, bizleri Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde yalnız bırakmayan medya mensuplarına, STK temsilcilerine, meslek odası temsilcilerine, sendika temsilcilerine, siyasi parti temsilcilerine ve tüm çevre gönüllülerine Kaş halkı adına teşekkür ediyor, şükranlarımızı sunuyoruz,” açıklamasında bulundu.

Akbelen’e dokunma!

8 Ağustos Salı günü, TBMM Genel Kurulu, CHP'nin önerisi üzerine Muğla'nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen Ormanı ağaç katliamı için olağanüstü toplandı. Sabah saatlerinde Ankara'ya ulaşan İkizköylüler, onlara destek veren meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları ile basın açıklaması yaptıktan sonra TBMM'ye geçti. change.org/AkbeleneDokunma adresinde topladıkları 160 bin imzayla Meclis'teki partileri ziyaret eden köylüler, gerçekleştirilen yıkımın insanlık ve çevre suçu olduğu belirtip Akbelen Ormanı'nı korumak için milletvekillerinden destek talep etti. CHP’nin genel görüşme talebi AKP - MHP oylarıyla reddedildi. Önergenin görüşülmesi için 244 kabul oyu kullanılırken, 281 ret oyu kullanıldı. İkizköy Çevre Komitesi Başkanı Necla Işık, karara ilişkin Yeşil Gazete’ye konuştu, “Böyle bir şey çıkacağı belliydi zaten. AKP çoğunlukta her zaman, biliyoruz; geldi buraya şirketi savundu. Son ana kadar o turuncu koltuklar bomboştu. Son anda geldiler, oylama yapmak için doldurdular ve oylamayı yaptılar. Belliydi yani bunun böyle olacağı.” İster istemez verilen karara üzüldüğünü aktaran Işık, “Ama şu yönden üzgün değilim; Bugün herkes buraya toplanıp gelmek zorunda kaldı, bütün vekiller. Oylama için de olsa geldiler. İsterdim ki dinlesinler. Sorunlarımızı dinlesinler. Israrla marjinal diyorlar. Köylüyüz yani, köylünün ne marjinalliği olacak? Köylü, köyünün derdinde, toprağının derdinde. Ne marjinalliği olacak? Kuşun kurdun yuvasının derdinde,” açıklamasında bulundu. İkizköylüler topraklarını ve ağaçlarını korumak için mücadelelerini sürdürüyor. Kampanya change.org/AkbeleneDokunma adresinde.

‘Karbon 0 – Dünya 1’

İklim kriziyle mücadele için Türkiye’de ‘İklim Acil Durumu İlan Edilsin’ talebiyle change.org/iklimacildurumu adresinde imza kampanyası yürüten genç iklim aktivistlerlerine, Dersim Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu tarafından yanıt ve destek geldi. Maçoğlu, “Karbonsuz bir yaşam için genç dostlarımızın ‘Karbon 0 – Dünya 1’ kampanyasını Dersim Belediyesi yönetimi olarak destekliyoruz. İklim krizi, bugün dünyanın en önemli sorunları arasında yer alıyor. Bu kriz insanlık tarihinin en derin krizi. Öyle ki dünyanın kaynakları tükenmek üzere ve böyle devam ederse çok yakın zamanda dünyanın kaynakları canlılığın sürdürülebilmesi için yetersiz hale gelecek. Ancak bu süreci tersine çevirebiliriz. Nitekim doğa tahribatının bu boyutlara ulaşmasının nedeni insan türünün özellikleri değil içinde yaşadığımız toplumsal formasyonun özellikleridir. Bu yapının değişmesi ve yaşamın yeniden kurulması için mücadele etmeye devam edeceğiz,” ifadelerini kullandı. 45 bin imzaya ulaşmak üzere olan kampanya change.org/iklimacildurumu adresinde.

'Edremit Körfezi ölüyor'

Edremit Körfezi’nde hiçbir koruyucu tedbir alınmadığı için deniz kirliliğinin had safhaya ulaştığını söyleyen Kubilay Saygın Öztürk, change.org/EdremitKorfeziOlmesin adresinde ‘Edremit Körfezi Ölüyor. Çevre Bakanı'nı Göreve Çağırıyoruz’ başlıklı imza kampanyası başlattı. Kampanyacı, “Bu bölgede yaşamını sürdüren yüz binlerce vatandaş, artık güne lağım kokusuyla başlamakta, çok kirli bir denizin kıyısında yaşamakta, bu denize girerse hasta olmakta ve geceleri de kokudan pencere bile açamamakta. Böyle bir durum kader olabilir mi? Ne yeni arıtma tesisleri yapılıyor, ne var olanların kapasite ve özellikleri geliştiriliyor, ne kanalizasyonsuz mahallelere hatlar döşeniyor ve ne de dereleri kirleten faktörleri tümüyle ortadan kaldıracak esaslı tedbirler alınıyor,” açıklamasında bulundu. “Dalyan’ı betonlaştırmaya uğraşmak bilim dışı bir proje. Üstelik dağlardan inen yer altı sularının sahillerde biriktiği akiferlerin tam da üzerine, kanalizasyon hattı dahi olmayan ve foseptikle oturulacak yazlık konutlar inşası doğru değil. Oradaki sular bizim geleceğimiz. Yer üstü suları, dereler büyük ölçüde kirletilmiş durumdayken, yer altı su depolarımızı da feda etmenin anlamı yoktur,” mesajlarını iletti. Edremit Körfezi’ni kurtarmak için Acil Eylem Planı hazırlanmasını talep eden kampanya change.org/EdremitKorfeziOlmesin adresinde.