Her yıl daha çok yanıyoruz

-
Aa
+
a
a
a

‘Yangın sayısının günümüzde neden iki bin 700’e çıktığı sorgulanmalı’

Gezegenin Geleceği: 25 Ağustos 2023
 

Gezegenin Geleceği: 25 Ağustos 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

22 Ağustos Salı günü saat 11:30'da Çanakkale merkeze bağlı Kayadere Köyü’nde başlayan orman yangını hızla yayıldı ve rüzgârın etkisiyle büyüyen yangın, ancak 24 Ağustos Perşembe günü kontrol altına alındı. 11 köy boşaltıldı, alevler şehir merkezine çok yaklaştı. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, “Yangından etkilenen alanla ilgili bir çalışma yapıldı. 2 bin 650 hektarlık ormanlık alan olmak üzere 4 bin 80 hektarın etkilenmesi söz konusu,” açıklamasında bulundu. change.org/YineYanmayalim adresinde yangın çıkmadan harekete geçilmesine dair imza kampanyası yürüten Baran Örnek, “Karar alıcıların tedbir almakta geç kaldığı iklim krizi, günden güne büyürken ne yazık ki beraberinde yeni krizler doğuruyor. İklim krizinin şiddetlendirdiği afetlerden biri olan orman yangınları da her geçen yıl daha yıkıcı bir biçimde etkisini gösteriyor; ağaçlar, oradaki tüm canlılar ve yaşam alanları yok oluyor, can kayıpları yaşanıyor. Akbelen gibi ekolojik yıkımların çoğaldığı günümüzde, akciğerlerimiz olan ormanlarımızın önemi gittikçe artarken henüz Marmaris yangın felaketinden ders almadığımız apaçık ortada. Çanakkale'deki durumun vahameti bunu gözler önüne seriyor. Yangın çıkmadan alınması gereken önlemlerin yetersizliği ateşi harlıyor, sadece yangın değil tedbirsizlik öldürüyor,” ifadelerini kullandı. Tedbirlerin önemini vurgulayan Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “Önceliğimizin orman yangınlarının çıkmasını önlemek olmalı. 30 yıl kadar önce yılda ortalama bin 300 kadar olan yangın sayısının günümüzde neden iki bin 700’e çıktığı sorgulanmalı, yangın çıkış nedenleri analiz edilerek, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına odaklanılmalı, orman içinden geçen elektrik nakil hattı, trafolar ve yolların da yangınlara neden olduğu dikkate alınarak, bunların orman içinde yapılmasına izin verilmemeli, zaten yapılmış olanlarda ise yangınlara karşı önlem alınması sağlanmalı,” çağrısında bulundu. ‘Her yıl daha çok yanıyoruz. Artık önlemler eksiksiz alınsın’ başlıklı imza kampanyası change.org/YineYanmayalim adresinde.

'Meclis acilen orman yangınlarıyla ilgili toplansın'

Çanakkale yangını henüz kontrol altına alınmadan önce alevlerin hızla yayıldığını gören Ramazan Akgül, change.org/MemleketYanıyorVekilGeziyor adresinde meclisin acilen orman yangınlarıyla ilgili toplanması için imza kampanyası başlattı. “Çanakkale’de yaşanan büyük yangın, bu kez de önlemlerin tam alınmadığını gösteriyor. Aşırı sıcaklar ve iklim krizinin etkisinin artması nedeniyle her an her şehrimiz eskisinden de büyük bir risk altında. Bir şehir yanıyor, insanlar can derdinde ve Meclis 1 Ekim’e kadar tatil,” mesajlarını ileten kampanyacı, acilen meclisin toplanmasını gerektiğini söyleyerek taleplerini sıraladı, “Orman yangınlarının nedenleri araştırma komisyonu kurulsun ve bundan sonrası için alınacak tedbirler belirlensin; İtfaiyecilik Meslek Kanunu Meclis’e gelerek onaylansın, böylece itfaiyecilik meslek sayılsın ve itfaiyeciler haklarını alsın; yangınlara ayrılan bütçe artırılsın.” Kampanya change.org/MemleketYanıyorVekilGeziyor adresinde.

‘Validebağ Korusu ve aynı alandaki Haydarpaşa Lisesi tüm güzellikleriyle İstanbullulara nefes vermeye devam edecek’

Yıllardır yapılaşma tehdidi altında olan Validebağ Korusu’nu korumak için change.org/ValidebagKorusu adresinde yürütülen kampanyadan güzel haber geldi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Validebağ Korusu’nun devamı niteliğindeki alanın doğal sit statüsünü değiştirerek yapılaşmaya açmayı planıyordu. Bu karar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı dava sayesinde iptal edildi. Mahkeme kararını sosyal medya hesabından duyuran İBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Buğra Gökce, “Validebağ Korusu İstanbul Anadolu yakasının ikinci büyük yeşil alanı. 125 bitki, 119 kuş türüne ev sahipliği yapan, 400 yaşında anıt ağaçlara sahip ekolojik bir zenginlik. Haydarpaşa Lisesi de Validebağ korusunun devamı niteliğinde bir alanda yer alan mutlaka korunması gereken doğal bir sit alanı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, 7 Mart 2022 tarihli kararıyla bu alanın sit alanı statüsünü değiştirerek yapılaşmaya açtı,” dedi ve devam etti, “Sonuçta mahkeme alınan kararın planlama ilke ve tekniklerine uygun olmadığı gerekçesiyle itirazımızı kabul ederek planı iptal etti. Validebağ Korusu ve aynı alandaki Haydarpaşa Lisesi tüm güzellikleriyle İstanbullulara nefes vermeye devam edecek. Kamuoyuna mutlulukla duyururum.” Tehlikenin hiçbir zaman tamamen yok olmadığını söyleyen Validebağ Gönüllüleri, koruyu korumak için mücadeleye devam ediyor. Kampanya change.org/ValidebagKorusu adresinde.

'Akdeniz foklarının yanında olun, doğa katliamını durdurun!'

Karaburun Kent Konseyi Başkanı Tayyar Kırman’ın change.org/ayibaligikoyu adresinde yürüttüğü kampanyadan güzel haber gelmiş, yurttaşların en çok tercih ettiği koylardan biri olan ve Akdeniz foklarının yaşam alanı olan koyda kurulan kaçak iskelenin kaldırılması için işletmeye tebligat gönderilmiş ve 15 gün süre tanınmıştı. Tebligata rağmen kaçak iskelenin hala kaldırılmadığını gören kampanyacının çağrısıyla, yerel halk bir araya gelerek işletmeyi protesto etti. Kırman, halkın denize girebildiği yerlerin sayısının yıldan yıla azaltıldığını belirtti ve “Akdeniz foklarının artık bu sahile, kayalıklara gelmesi ihtimali çok az. Yaptıkları tamamen izinsiz, mevcut kanunlara ve Anayasa hükümlerine aykırı, 'Ben yaptım oldu' mantığı ile yapıldı," ifadelerini kullandı. Kampanya change.org/ayibaligikoyu adresinde.