Güneş enerjisi uzay çiftliği

-
Aa
+
a
a
a

Dünya yörüngesine oturacak şekilde tasarlanan bir güneş enerjisi çiftliğinin 2035 yılına kadar faaliyete geçmesi planlanıyor.

Gezegenin Geleceği: 18 Ekim 2023
 

Gezegenin Geleceği: 18 Ekim 2023

podcast servisi: iTunes / RSS

Dünya yörüngesine oturacak şekilde tasarlanan bir güneş enerjisi çiftliğinin 2035’e kadar faaliyete geçmesi planlanıyor. İngiltere'de bir teknoloji firması, projenin gelecekte İngiltere'nin enerji arzına katkıda bulunabileceğini söylüyor. Güneş panellerinin birbirine eklenmesi ile 2 kilometre uzunluğa ulaşacak çiftlik, ürettiği enerjiyi Dünya’daki alıcılara cep telefonu sinyallerine benzer şekilde gönderecek. Güneş enerjisi uzay çiftliği, Dünya üzerinde yörüngede dönen dev güneş panellerinden oluşuyor. Uzayda, güneş ışınları Dünya’dakinden yaklaşık on kat daha güçlü ve sadece gündüz saatlerinde değil günün 24 saati yakalanabiliyor. Geçtiğimiz Ekim ayında Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya'nın 36 bin kilometre üzerinde dolaşacak bir güneş çiftliği planını açıkladı. ESA'dan yapılan açıklamada, “Bu proje, Avrupa'nın iklim değişikliğini hafifletmek için yüksek hacimli temiz enerji çözümlerine yönelik uluslararası yarışta kilit bir oyuncu ve potansiyel olarak lider olmasını sağlayacak," dendi.

“Müzakerelerin ön saflarında yer alacağız”

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin fosil yakıtlardan aşamalı çıkış için COP28’te baskı yapacağını onaylaması, 27 ülkeden oluşan bloğu, yaklaşık 200 ülkenin küresel ısınmayla mücadele çabalarını müzakere ettiği yıllık iklim zirvesinin en iddialı müzakerecilerden biri haline getiriyor. İspanya İklim Bakanı Teresa Ribera, “AB’nin yeşil geçişe olan güçlü bağlılığını göstermek ve ortaklarımızı bizim liderliğimizi takip etmeye teşvik etmek için müzakerelerin ön saflarında yer alacağız,” dedi. 30 Kasım’da Dubai’de başlayacak olan COP’ta, ülkelerin fosil yakıtlardan aşamalı çıkışı kabul edip etmeyecekleri temel tartışma alanı olacak. Kömür, petrol ve gazın yakılması, iklim değişikliğinin ana nedeni olan sera gazlarının oluşmasına neden oluyor. AB’nin 27 üye ülkesi, COP28’de karbon tutma teknolojisine sahip olmayan fosil yakıtlardan aşamalı çıkış için çağrı yapmayı oybirliğiyle kabul etti. Bu, ortaya çıkan emisyonları ‘azaltmak’ yani yakalamak için teknoloji kullanmaları halinde, ülkelerin kömür, gaz ve petrol yakmaya devam etmeleri için bir pencere bırakıyor. Ancak AB anlaşması, emisyonları yakalayan teknolojilerin ‘sınırlı ölçekte mevcut olduğunu ve esas olarak emisyon azaltımının zor olduğu sektörlerde kullanılacağını’ kaydetti. Reuters tarafından görülen anlaşmada, bu teknolojilerin kullanımının ‘iklim eylemini geciktirmek için kullanılmaması gerektiği’ de belirtildi. Aralarında Danimarka, Fransa, Almanya, İrlanda, Hollanda ve Slovenya’nın da bulunduğu yaklaşık 10 ülke, tüm fosil yakıtlardan aşamalı çıkışa yönelik daha güçlü bir anlaşma istiyordu. Ancak aralarında Bulgaristan, Macaristan, İtalya, Malta ve Polonya’nın da bulunduğu benzer sayıda ülke ise azaltım teknolojilerini savunuyor.

Kadıköy Barajı'ndaki su seviyesi 2,5 milyon metreküpe geriledi

Edirne’nin Keşan ilçesine içme suyu sağlayan Kadıköy Barajı'ndaki su seviyesi, 2,5 milyon metreküpe geriledi. Barajın ortasına kadar yürüyüp, tasarruf çağrısı yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Kuraklık had safhada, suyumuz bitme aşamasında,” dedi. Yaklaşık 65 bin nüfuslu Keşan'a içme suyu sağlayan ve 56 milyon metreküp kapasiteli barajın doluluk oranı kuraklık nedeniyle 2,5 milyon metreküpe kadar düştü. Su seviyesindeki düşüş nedeniyle barajın ortasına kadar yürüyen Helvacıoğlu, “Dört buçuk yıllık başkanlık hayatımda hiç barajın ortasına yürüyerek gelmemiştim. Kuraklık had safhada, suyumuz bitme aşamasında. Önlemler alıyoruz ama Kadıköy Barajı için üzgünüm. Bulunduğum yer, kıyı falan değil; şu an baraj gölünün ortasındayım. 56 milyon metreküp su kapasitesi olan Kadıköy Barajı, artık iki – üç milyon metreküpün altına düştü, %4 seviyesine geriledi," dedi. Helvacıoğlu, kuraklığın devam etmesi durumunda dip suyunu çekmek için platform kuracaklarını bildirdi. Çözüm üreterek ilçe halkını susuz bırakmayacaklarını dile getiren Helvacıoğlu, “Susuz kalmayacağız, çözüm bulacağız ama dikkat çekmek istiyorum. Suyu tasarruflu kullanmalıyız. Su, paradan kıymetli […] Suyu bulamayacağımız günler geliyor,” diye konuştu.

Mont Blanc'ın son iki yılda iki metreden fazla küçüldü

Araştırmacılar, Mont Blanc'ın son iki yılda iki metreden fazla küçüldüğünü söylüyor. Fransız araştırmacılar, Batı Avrupa'nın en yüksek zirvesinin Eylül 2023'te 4 bin 805,59 metre olarak ölçüldüğünü açıkladı. Yeni ölçüme göre zirvenin yüksekliği 2021'deki bir önceki ölçümden 2,22 metre daha düşük çıktı. Araştırma ekibinin lideri Jean des Garets, Chamonix'te düzenlenen basın brifinginde, bu yıl ölçülen farkın yaz aylarında daha az yağış olmasından kaynaklanabileceğini ve bunun geçmişte de gözlemlenen bir durum olduğunu belirtti. Kalın buz ve kar örtüsü, dağın yüksekliğinin rüzgar ve hava durumuna bağlı olarak yıldan yıla değiştiği anlamına geliyor. Garets, “Bu ölçüm kampanyalarından çok şey öğrendik; zirvenin rakım ve konum olarak beş metreye varan değişikliklerle sürekli değiştiğini biliyoruz," dedi. Bu nedenle Mont Blanc'ın iki yıl içinde yapılacak bir ölçümün farklı çıkabileceğinden ölçüm sonucunun kullanılmaması konusunda uyaran Garets, “Verileri gelecek nesiller için topluyoruz, onları yorumlamak için burada değiliz, bunu bilim insanlarına bırakıyoruz," diye konuştu. Son teknoloji ürünü aletler ve ilk kez bir insansız hava aracıyla donatılan yaklaşık 20 kişilik ekip sekiz gruba ayrıldı. Eylül ayı ortasında zirveye tırmanan ekip, birkaç gün boyunca Mont Blanc'ın nokta nokta ölçümlerini gerçekleştirdi.