Chimène Badi, Tim Dup, Arthur H: 2023'ün ilk albümleri

-
Aa
+
a
a
a

Bu haftaki programımızı, geride bıraktığımız birkaç ay içinde yayınlanan albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca Chimène Badi, Arthur H, Tim Dup, La Grande Sophie ve Michel Jonasz gibi sanatçıların yepyeni şarkılarını dinledik.

Chimène Badi

Programın açılışını Ezéchiel Pailhès’in "Melopée" adlı şarkısıyla yaptık. Elektronik müzik tarzındaki çalışmalarıyla tanınan 1976 doğumlu sanatçı, söz konusu parçayı piyasaya 2022 yılının son çeyreğinde, single olarak sürmüştü.

Fransız pop-rock ve folk müziğinin sevilen seslerinden Sophie Huriaux ya da sahne adıyla La Grande Sophie, onuncu stüdyo albümü La vie moderne'i 13 Ocak’ta yayınladı. Sanatçının bu çalışması; hayata dair dalgalı, duygusal ve melankolik bir övgü olarak niteleniyor. Albümün açılış şarkısı "Ensemble"ı (Birlikte), pandemi sırasında yaşanan kapanmaların ilk gününde, online olarak yayınlamıştı La Grande Sophie. Aradan geçen üç yılın ardından şarkıya yeni albümünün açılışında yer vermesinin sebebinin, insanlara yeniden cesaret aşılmak istemesi olduğunu belirtiyor sanatçı ve 2003 tarihli "Du courage" adlı şarkısına da atıfta bulunarak kendini etrafındakileri teselli eden ve onlara cesaret veren biri olarak tanımlıyor. 

1970’te Amiens’da dünyaya gelen Albin de la Simone, müzik kariyerine besteci ve caz piyanisti olarak başlamıştı. 1995-2000 yılları arasında Salif Keita ve Angélique Kidjo gibi Afrikalı müzisyenlerle birlikte bir dünya turnesine çıkan sanatçı, doksanlı yılların sonlarına doğru kendi şarkılarını da yazmaya başladı. Kanadalı şarkıcı Feist’ın yanı sıra ilham kaynakları arasında yer alan Alain Souchon’la yaptığı düetlere de yer verdiği ilk albümünü 2003’te Virgin etiketiyle yayınlayan Albin de la Simone, 2013’ten itibaren bağımsız müzik stüdyosu Tôt ou Tard ile çalışmaya başladı. Sanatçının yedinci stüdyo albümü Les cent prochaines années (Önümüzdeki yüz sene) de yaklaşık iki hafta önce piyasaya çıktı. Bu nostalji dolu çalışmasında, geçip giden zaman temasını işleyen parçalara yer vermiş sanatçı, albümdeki "Mireille 1972" ve "A jamais" gibi şarkıları yazarken de Rosa Bonheur, Manet ve Degas gibi ressamların eserlerinden ilham almış. 

Fransa’da dar gelirlilere yemek sağlamak amacıyla seksenli yıllarda komedyen Coluche tarafından kurulan Les restos du cœur – Gönül restoranları adlı organizasyondan daha önceki programlarda bahsetmiştik. Bu organizasyon yararına her yıl onlarca sanatçının Les Enfoirés adı altında bir araya geldiği bir konser düzenleniyor ve konserin ardından yayınlanan CD ve DVD’lerden elde edilen gelir de söz konusu organizasyona bağışlanıyor. Bu yılki konser 3 Mart akşamı TF1 kanalında yayınlandı. Konsere Amir, Amel Bent, Jean-Louis Aubert, Garou, Jane Birkin ve Zaz’ın da aralarında bulunduğu elli kadar sanatçı katıldı. Coluche’ün hayata veda etmesinin ardından Les restos du cœur’ün bir numaralı ismi konumuna gelen Jean-Jacques Goldman, son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da konsere katılmadı ancak tüm sanatçılar gecenin sonuna doğru onun en güzel şarkılarından biri olan "Des bouts de moi"yı seslendirdiler. 1987 tarihli parçasında, bir müzisyenin konser öncesinde, hayranlarıyla buluşmak üzereyken yaşadığı duygulardan bahsediyordu Goldman. 

Daha önce bir programımızı da ayırdığımız Arthur H, en son 2021’de, Wajdi Mouawad’la birlikte sahneye koyduğu Mort prématurée d’un chanteur populaire adlı oyundaki şarkıları içeren bir konsept albüm yayınlamıştı. Sanatçının on ikinci stüdyo albümü "La vie" ise, 17 Şubat’ta aldı müzik marketlerdeki yerini. Albümün en dikkat çeken şarkılarından biri "Le secret" (Sır) adını taşıyor. Arthur H söz konusu parçada, çocukluk yıllarında uzunca bir süre cinsel tacize maruz kalan babası Jacques Higelin’den bahsediyor. “Bu konuyla ilgili bir şarkı yazmayı hiç düşünmemiştim ama babamın biyografisini yazan Valérie Lehoux ile konuştuktan sonra kararımı değiştirdim” diyor sanatçı kendisiyle yapılan bir röportajda. Bu etkileyici şarkının dışında, Titanic, La vie, L’océan ve babasının yakın dostu Brigitte Fontaine’e ithafen yazdığı "Divin blasphème" gibi parçalar dikkat çekiyor Arthur H’ın bu yeni çalışmasında.

Kariyerine seksenli yılların ortasında başlayan Juliette, ilk kez 1997’de En İyi Çıkış Yapan Kadın Sanatçı dalında kazandığı Victoire de la Musique ödülüyle adını geniş kitlelere duyurmuştu. Sanatçı, onuncu stüdyo albümü Chansons de là où l'œil se pose'u 24 Şubat’ta piyasaya sürdü. Yaşam tiyatrosuna iğneleyici bir bakış attığı bu çalışmasında yine kelimeler ve notalarla oynayan Juliette, albümdeki şarkılarda kahkahayla gözyaşını, güneşle gölgeleri, insanlarla nesneleri adeta harmanlıyor. Albümde yer alan "Le seigneur des mouches" (Sineklerin Tanrısı) adlı parçada, çocukluk yıllarına ait bir zorbalık hikâyesini, William Golding’in ünlü eserine ithafta bulunarak anlatıyor sanatçı.

1994 doğumlu söz yazarı, besteci ve yorumcu Tim Dup, dördüncü stüdyo albümü Les immortels'i 3 Şubat’ta piyasaya sürdü. Oldukça kişisel şarkılardan oluşan bu albüm aracılığıyla genç sanatçının duygusal bir envanter çıkardığı belirtiliyor. Aşktan ölüme, ışıktan gölgeye birçok farklı temayı bir araya getiren bu çalışmasında, bundan beş yıl önce dikkatleri çekmesini sağlayan kişisel melankoliyi bir kez daha gözler önüne seriyor Tim Dup. Albümün isim şarkısı "Les immortels" (Ölümsüzler), sanatçıya yalnızca piyano tınılarının eşlik ettiği oldukça minimalist bir parça. Bunun yanı sıra ustaca yazılmış sözlerinde birçok metafor mevcut. 

Biraz da yakın dönemde yayınlanacak albümlere göz atarsak: pop, reggae ve soul tarzındaki şarkılarıyla tanınan Christophe Maé’nin yeni albümü C’est drôle la vie 17 Mart’ta piyasaya çıktı, yine aynı gün Kanada’nın en özel seslerinden biri olan Isabelle Boulay, Alain Bashung şarkılarını yorumladığı Les chevaux du plaisir adlı albümü piyasaya sürdü. Yine 17 Mart’ta bir süredir yorumculukta da bir hayli iddialı olduğunu ispatlayan aktör Daniel Auteuil’ün Si tu as peur, n’aie pas peur de l’amour adlı albümü aldı müzik marketlerdeki yerini. 24 Mart’ta ise Fransız rap-electro müziğinin son dönemdeki parlayan yıldızlarından Hervé’nin yeni albümü Intérieur vie'yi dinleme imkânına kavuşacağız. Yine 24 Mart’ta son dönemin gözde tenoru Vincent Niclo, geleneksel Kelt şarkılarını seslendirdiği albümü piyasaya sürecek. Nisan ve Mayıs aylarında da Martin Rappeneau ve Etienne Daho gibi tecrübeli isimlerin albümleri bizimle olacak.

Fransız müziğinin bir başka tecrübeli ismi; caz ve blues gibi türlerle şansonu buluşturan çalışmalarıyla tanınan Michel Jonasz ise on sekizinci stüdyo albümü Chanter le blues'u 27 Ocak’ta piyasaya sürdü. Mr. Swing lakaplı sanatçının kendi yazıp bestelediği on bir parçadan oluşan albümdeki düzenlemeler de Jean-Yves D’Angelo ve Manu Katché ikilisine ait. 

Günümüz Fransız popüler müziğinin en güçlü seslerinden biri olan Chimène Badi, bundan tam altmış yıl önce aramızdan ayrılan Edith Piaf’ın şarkılarını yorumladığı Chimène chante Piaf adlı albümü 20 Ocak’ta yayınladı. Kaldırım Serçesi lakaplı sanatçının "Hymne à l’amour", "La vie en rose" ve "Padam, padam" gibi klasikleşmiş on iki şarkısını oldukça güçlü düzenlemeler eşliğinde seslendirmiş Chimène bu albümde. Bu yıl aynı zamanda Olympia’da da sahne alan sanatçıyı bu konserlerden birinde izlemeye gelenler arasında Piaf’ın "Non, je ne regrette rien" ve "Mon Dieu" gibi dünyaca tanınan şarkılarının bestecisi Charles Dumont da yer almış. 

HK adıyla tanınan Cezayir asıllı Kaddour Hadadi, 2005’le 2009 arasında Ministère des affaires populaires adlı grupla iki albüm yayınlamış bunun ardından da 2009’da HK et Les Saltimbanks adlı grubu kurmuştu. Bu toplulukla birlikte altı stüdyo albümü çıkaran sanatçı, zaman zaman farklı müzisyenlerle de ortak projelere imza atıyor. Bunlardan biri olan Un autre rendez-vous adlı albümde, Senegal asıllı şarkıcı ve oyuncu Awa Ly’yle bir araya geldi Hadadi. Albümle aynı adı taşıyan parçada, “Çok ağır bir mirasın çocuklarıyız biz, Görevimiz dosdoğru ileriye / Çevirebilmek sayfayı nihayetinde” sözleriyle Fransa topraklarında yaşayan insanların, tarih boyunca yaşanan ayrışmalara karşın yeni bir başlangıç ve ortak bir gelecek adına bir araya gelmeleri gerektiği mesajı veriliyor. 

Sahne adı olarak Mickey’yi kullanan Michaël Furnon tarafından 1996’da kurulan Mickey 3D grubu, 2003’te piyasaya çıkan Tu vas pas mourir de rire adlı albümle büyük yankı uyandırmıştı. Grubun bu çalışması ertesi yıl En İyi Rock Müzik albümü dalında Victoire de la Musique ödülüne layık görülürken albümde yer alan çevre temalı "Respire" adlı parça da En İyi Şarkı ödülüne uzanmıştı. 2008’de yollarını ayırma kararı alan grup üyeleri ertesi yıl yeniden bir araya gelmiş ve en son 2016’da Sebolavy adlı albümü yayınlamıştı. Mickey 3D’nin yeni albümü Nous étions des humains ise bundan tam yedi yıl sonra, 13 Ocak 2023’te aldı müzik marketlerdeki yerini. Nostalji, kara mizah ve toplumsal eleştiriyi bir arada barındıran şarkıların yer aldığı bir albüm bu. Albümle aynı gün piyasaya çıkan single olan "N’achetez pas mon disque" de oldukça eğlenceli bir parça. İronik bir şekilde hayranlarına sesleniyor şarkıda Michaël Furnon ve “Albümümü almayın yoksa tonla para kazanırım, milyarlarımı saymaktan bıktım, artık genç kızlar idolleri olduğumu söylemek için beni aramasın” diyor. 

Bu haftanın kapanışını bu yıl Fransa’yı Eurovision şarkı yarışmasında temsil edecek parçayla yaptık. 13 Mayıs’ta Liverpool’da düzenlenecek yarışmaya bu yıl otuz yedi ülke katılacak. Fransa’da son birkaç yılda, ülkeyi Eurovision’da temsil edecek şarkı halk oylamasıyla belirleniyordu, belki de geçen sene yaşanan başarısızlık sebebiyle bu yıl böyle bir uygulama yapılmadı ve parça doğrudan yarışmanın yayıncısı olan France 2 televizyonu tarafından seçildi. Buna göre 1997, Kanada doğumlu La Zarra, "Evidemment" adlı parçayla temsil edecek bu yıl Fransa’yı Eurovision’da. Asıl adı Fatima Zahra Hafdi olan genç kadının ailesi Kuzey Afrika kökenli. 2021’de "Tu t’en iras" adlı parçasıyla büyük ses getiren sanatçı bunun ardından da ilk stüdyo albümünü yayınlamıştı.

Şarkıcı / YorumcuParça AdıAlbüm AdıSüre
Ezéchiel Pailhès Mélopée Mélopée 3:49
La Grande Sophie Ensemble La vie moderne 3:07
Albin de la Simone Les cent prochaines années Les cent prochaines années 3:11
Les Enfoirés Des bouts de moi Enfoirés un jour, toujours 4:36
Arthur H L'océan La vie 3:42
Juliette Le seigneur des mouches Chansons de là où l'œil se pose 3:53
Tim Dup Les immortels Les immortels 2:15
Michel Jonasz Chanter le blues Chanter le blues 3:13
Chimène Badi La foule Chimène chante Piaf 2:55
HK & Awa Ly Un autre rendez-vous Un autre rendez-vous 4:23
Mickey 3D N'achetez pas mon disque Nous étions des humains 3:10
La Zarra Évidemment Évidemment 3:01