Fransız Öpücüğü

-
Aa
+
a
a
a

60'lardan bugüne Fransız müziği.

 
15 günde 1 Salı 13.00’da
 
Kayıt Arşivi  ve Podcast  iTunes / RSS
 
Devrim Özkan
 
58. Yayın Dönemi: 30 Ekim 2023 - 28 Nisan 2024

Şansonların ötesinde çağdaş Fransızca müzik programı Fransız Öpücüğü bu yayın döneminde on beş günde bir, üstelik bir saatlik formatıyla Açık Dergi'de bizlerle. Devrim Özkan, özel profilleri ve muhtelif anekdotlarıyla güncel müziğin Fransızcasına bakmayı sürdürüyor.

Isabelle Adjani
22 Kasım 2023

Hemen her yıl olduğu gibi bu yıl da sonbaharla birlikte Fransız müzik piyasası hareketlendi ve özellikle de yeni yıl ve Noel öncesine denk gelen Kasım ayında, merakla beklenen birçok albüm müzik marketlerdeki yerini aldı. Biz de bu haftaki programımızı, sonbahar boyunca yayınlanan bu yeni albümlere ayırdık.

Maurane
07 Kasım 2023

Thierry Coljon’un La Grande Histoire Belge de la Chanson Française adlı kitabının rehberliğinde Belçikalı frankofon sanatçıları mercek altına aldığımız programların üçüncüsünde, şarkılarında işledikleri temalar ve söz yazım tarzları ile dikkat çeken Maurane, Philippe Lafontaine, Jeff Bodart ve Marc Morgan gibi isimlerden parçalar dinledik.

Vincent Niclo
23 Ekim 2023

Fransız Öpücüğü'nün bu haftaki bölümünü Fransızca tangolara ayırdık. Program boyunca hem tango müziğinin Fransa'daki yolculuğundan bahsettik hem de Guy Marchand, Sylvie Vartan, Julien Clerc ya da Vincent Niclo gibi sanatçıların bu tarzdaki parçalarını dinledik.

Casque d'or (1952) - Serge Reggiani & Simone Signoret
11 Ekim 2023

Tıpkı müzik dünyasında olduğu gibi sinemada da yeni sezon başladı. Merakla beklenen yapımlar yavaş yavaş vizyona giriyor, çeşitli festival ya da etkinlikler yepyeni filmleri sinemaseverlerle buluşturuyor. Biz de bu nedenle bu haftaki programımızı içinde "sinema" geçen başka bir deyişle "sinemadan bahseden" şarkılara ayırdık.

Clara Ysé
26 Eylül 2023

Fransız müzik piyasası yaz ayları boyunca oldukça durgun bir dönem geçirse de Eylül ayıyla birlikte uzun zamandır beklenen albümler birer birer yayınlanmaya başladı. Biz de bu haftaki programımızda; Pascal Obispo, Clara Ysé, Florent Pagny ve Jil Caplan gibi isimlerin bu yepyeni albümlerinden seçtiğimiz parçaları dinledik.

Toto Cutugno
21 Eylül 2023

22 Ağustos’ta aramızdan ayrılan İtalyan müzisyen Toto Cutugno, her ne kadar kendi seslendirdiği şarkılar sayesinde dünya çapında üne kavuşmuş da olsa, kariyerinin ilk döneminde, Fransız popüler müziğine damga vuran birçok şarkının bestesine de imza atmıştı. Biz de bu haftaki programımızda; Joe Dassin, Dalida ya da Johnny Hallyday gibi isimler tarafından seslendirilen bu parçalara kulak verdik.

Benjamin Biolay
29 Ağustos 2023

Fransız Öpücüğü’nde bu hafta, şarkılar aracılığıyla kısa bir Fransa turuna çıktık. Brest’te başlayıp Nice’te biten bu yolculuğumuz sırasında bize eşlik eden Miossec, Charles Aznavour ve Benjamin Biolay gibi isimler; ülkenin farklı şehirleri için yazılan parçaları seslendirdi.

Jane Birkin
16 Ağustos 2023

16 Temmuz’da hayata veda eden Jane Birkin’e ayırdığımız programların ikincisinde, sanatçının kariyerinin Gainsbourg sonrası dönemini gözden geçirdik.

Jane Birkin
08 Ağustos 2023

16 Temmuz'da hayata veda eden Jane Birkin'e ayırdığımız programların ilkinde, sinema ve müzik dünyasının bu ikonik isminin kariyerinin ilk yirmi beş yılını mercek altına aldık.

Philippe Lavil
18 Temmuz 2023

Yılın en sıcak günlerini yaşarken biraz olsun serinleyebilmek adına bu haftaki programımızı, Fransız popüler müziğindeki “deniz” temalı şarkılara ayırdık. Program boyunca 1940'lardan günümüze; denizi, denizcileri ve deniz tutkunlarını anlatan parçalara kulak verdik.

Zaho de Sagazan
04 Temmuz 2023

Bu haftaki programımızı 2023 yılının ilkbahar ve yaz aylarında yayınlanan albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca Coline Rio, Étienne Daho, Hervé, Zaho de Sagazan ve Pierre Perret gibi isimlerin yepyeni şarkılarına kulak verdik.

Georges Moustaki
22 Haziran 2023

Bundan on yıl önce aramızdan ayrılan Georges Moustaki’ye ayırdığımız programların ikincisinde, sanatçının 1974-2008 yılları arasında yayınladığı albümlerden seçtiğimiz parçaları dinledik.

Georges Moustaki
23 Mayıs 2023

Bundan tam on yıl önce, 23 Mayıs 2013’te aramızdan ayrılan Yunan asıllı besteci, söz yazarı ve yorumcu Georges Moustaki'ye ayırdığımız programların ilkinde, sanatçının 1969-1973 yılları arasında yayınladığı albümlerden parçalar dinledik.

Mike Brant
10 Mayıs 2023

Fransız Öpücüğü'nün beşinci yaş gününü kutladığımız bu haftaki programımızda, zamanı elli yıl geriye sardık ve 1973 yılının popüler parçaları ile bu parçaların arkasındaki birbirinden ilginç hikâyeleri keşfettik. Programda Michel Sardou ve Mike Brant'ın liste başı şarkılarının yanı sıra Marie Laforêt, Claude François ve Michel Delpech'e ait eserlere de yer verdik.

Camélia Jordana
26 Nisan 2023

Bu haftaki programımızı, yayınladığı albümler ve rol aldığı filmler kadar toplumsal konulara ait görüşleriyle de dikkat çeken Camélia Jordana’ya ayırdık. Program boyunca hem onun şu ana dek yayınladığı dört stüdyo albümünden parçalar dinledik, hem de zaman zaman polemiklere de neden olan çarpıcı açıklamalarından kesitler sunduk.

Molière l'Opéra Urbain
12 Nisan 2023

Bu haftaki programımızı, geçmişten günümüze Fransa'da büyük yankı uyandıran müzikallerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca; L'homme de la Mancha, Les Misérables ve Adam & Eve: La Seconde Chance gibi farklı dönemlerde izleyici karşısına çıkan eserlerde yer alan unutulmaz şarkıları dinledik.

Salvatore Adamo
20 Mart 2023

Bu haftaki programımızda konuğumuz Sezai Başar ile birlikte, 12 Nisan'da İstanbul'da bir konser verecek olan Salvatore Adamo'nun kariyerini mercek altına aldık. Program boyunca sanatçının klasikleşmiş parçalarının yanı sıra, yeni albümü "In French Please"'deki öne çıkan şarkıları da dinledik.

Chimène Badi
13 Mart 2023

Bu haftaki programımızı, geride bıraktığımız birkaç ay içinde yayınlanan albümlerden seçtiğimiz parçalara ayırdık. Program boyunca Chimène Badi, Arthur H, Tim Dup, La Grande Sophie ve Michel Jonasz gibi sanatçıların yepyeni şarkılarını dinledik.

Jacques, Emma Peters, Laury Thilleman, Pierre de Maere, Lujipeka, Mentissa, November Ultra, Tiakola
28 Şubat 2023

Fransa'nın Grammy'leri olarak adlandırabileceğimiz Les Victoires de la Musique ödül töreninin otuz sekizincisi, 10 Şubat Cuma akşamı gerçekleşti. Bu haftaki programımızı; Stromae, Angèle ve Orelsan'ın damga vurduğu bu törende ödül ya da adaylık alan sanatçıların seslendirdiği parçalara ayırdık.

Dalida ve Alain Delon
31 Ocak 2023

Bu haftaki programımızı, asıl mesleği oyunculuk olan ancak bunun yanında şansını müzik alanında da deneyen sanatçılara ayırdık. Program boyunca bu işin öncülerinden Jean Gabin ve Bourvil'in yanı sıra yakın dönemde yayınladıkları albümlerle ses getiren Daniel Auteuil ve François Morel gibi isimlerden şarkılar dinledik.