Yaklaşık bin 200 ton ölü balık kıyıya vurdu

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Japon yetkililer, Hokkaido kıyı şeridinde tonlarca balığın ölümünü Fukuşima Daiichi nükleer santralinden boşaltılan arıtılmış suyla ilişkilendiren raporları reddetti.

Yaklaşık bin 200 ton ölü sardalya ve uskumrunun geçen hafta Hakodate kentinde kıyıya vurması ve kıyı şeridinin neredeyse bir kilometre uzunluğundaki bölümünü doldurması deniz bilimi uzmanlarını şaşkına çevirdi.

Hükümet yetkilileri, şehir yönetiminin ölü balıklarla ilgili düzinelerce soruşturmanın yanı sıra kalıntıların toplanması ve imha edilmesi için gönüllü olma talepleriyle dolup taştığını söyledi.

Tokyo hükümetinden henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, Britanya gazetesi Daily Mail'de yer alan bir haberde kuzey vilayetindeki balık ölümleri, kapatılan Fukuşima nükleer santralinden boşaltılan suyla ilişkilendirildi.

Daily Mail, nükleer santralden tartışmalı arıtılmış su salınımından üç ay sonra balıkların öldüğünü öne sürdü. Su Ürünleri Enstitüsü, "Asılsız bilgilerden endişe duyuyoruz" dedi. Enstitü'nün Balık Üretimini Arttırma ve Tanıtım Birimi şunları söyledi: Su izleme çalışmaları sonuçlarında herhangi bir anormallik tespit edilmemiştir. Bilimsel kanıtlara dayanmayan bilgilerin yayılmasından endişe duyuyoruz.

Hokkaido Araştırma Örgütü'nün Hakodate Su Ürünleri Deneme İstasyonu, muazzam sayıda balığın bazen bulundukları sularda ani sıcaklık değişimleri yaşandığında ya da yunuslar gibi yırtıcı hayvanlardan kaçarken kıyıya vurduğunu bildirdi.

Japon gazetesi Asahi Shimbun'un haberine göre istasyon, sahilde bulunan balıkların muhtemelen yılın bu döneminde güneye doğru göç eden bir sürünün parçası olduğunu söyledi.

Ölü balıkların ağır makineler kullanılarak kıyı şeridinden uzaklaştırıldığını belirten şehir yetkilileri, miktarın yoğunluğu göz önüne alındığında temizleme çalışmalarının aralık sonuna kadar süreceğini söyledi.

Bu yıl ağustosta Tokyo Elektrik enerji şirketi, Fukuşima nükleer santralinden binlerce ton arıtılmış su boşaltmıştı. Fumiyo Kişida yönetimi, erimiş yakıtın uzaklaştırılması da dahil Fukuşima Daiichi santralinin kapatılmasına yönelik kritik sürecin kilit adımının bir parçası olarak suyun boşaltılması gerektiğini söylemişti

Hükümet daha sonra zararlı su suçlamalarını reddetmiş ve boşaltılan suda hiçbir radyoaktif anomaliye rastlanmadığını söylemişti.

 

*Gökçe Uçak, Indepent Türkçe için çevirdi.