"Şiddetin temel nedeni baskı"

-
Aa
+
a
a
a

Amerikalı Yahudi platformu Jewish Voice for Peace'in 'The Root of Violence Is Oppression' adlı makalesinde Hamas saldırılarının yol açtığı şiddetin nedenine değiniyor.

""

Şu anda Filistinliler, İsrailliler ve ailesi bölgede olan hepimiz, sevdiklerimiz için dehşete düşmüş durumdayız. Hayatını kaybetmiş olanlar için yas tutuyor, her hayatın değerli görüldüğü ve insanların özgürlük ve güvenlik içinde yaşadığı bir geleceğe olan bağlılığımızı sürdürüyoruz.

İsrail'in 16 yıllık askeri ablukasının ardından Gazze'deki Filistinli savaşçılar, yüzlerce İsraillinin öldürüldüğü ve yaralandığı ve sivillerin kaçırıldığı, eşi benzeri görülmemiş bir saldırı başlattı. İsrail hükümeti savaş ilan ederek hava saldırıları başlattı ve yüzlerce Filistinliyi öldürdü, binlercesini yaraladı, konutları bombaladı ve Gazze'de abluka altındaki Filistinlilere karşı savaş suçu işleyeceğini söyledi. 

İsrail hükümeti yeni savaş ilan etmiş olabilir ancak Filistinlilere yönelik savaşı 75 yıl önce başladı. Tüm bu şiddetin kaynağı, İsrail apartheid’ı ve işgali - ve ABD'nin bu baskıya suç ortaklığı edişidir. Gerçeklik, saati ne zaman başlattığınıza göre şekillenir. 

Geçtiğimiz yıl boyunca, İsrail tarihinin en ırkçı, köktendinci ve aşırı sağcı hükümeti, sert ihraç uygulamaları, konut yıkımları, toplu katliamlar, mülteci kamplarına askeri baskınlar, amansız kuşatma ve bitmeyen aşağılamalarla, Yahudi üstünlüğü adına Filistinliler üzerindeki askeri işgalini acımasızca tırmandırdı. Geçtiğimiz haftalarda İsrail güçleri Kudüs'teki Müslümanların en kutsal mekânlarına defalarca saldırdı.

İsrail hükümeti 16 yıldır Gazze'deki Filistinlileri gaddarca hava, deniz ve kara askeri ablukası altında boğuyor, iki milyon insanı hapsediyor, aç bırakıyor ve tıbbi yardımdan mahrum bırakıyor. İsrail hükümeti, Gazze'deki Filistinlileri rutin olarak katletmekte; Gazze'de yaşayan on yaşındaki çocuklar, kısa yaşamları boyunca yedi büyük bombalama kampanyasıyla travma geçirdi bile. 

İsrail hükümeti, 75 yıldır Filistinliler üzerinde askeri işgal ve apartheid bir rejim sürdürmektedir. Filistinli çocuklar, İsrail askerlerinin şafak öncesi baskınlarıyla yataklarından sürükleniyor ve İsrail askeri hapishanelerinde suçsuz yere tutuluyorlar. Filistinlilerin evleri İsrailli yerleşimcilerden oluşan çeteler tarafından yakılıyor ya da İsrail ordusu tarafından yıkılıyor. Filistinli tüm köylüler, nesiller boyu ailelerine ait olan evlerini, meyve bahçelerini ve topraklarını terk ederek kaçmak zorunda bırakılıyor.

Bugün ve geçtiğimiz 75 yıl boyunca dökülen kanın kökeni doğrudan ABD'nin, İsrail'in askeri işgalinin neden olduğu baskı ve dehşetteki suç ortaklığına dayanmaktadır. ABD hükümeti, istikrarlı bir şekilde İsrail'in şiddetini mümkün kılmakta ve gelinen bu anın sorumluluğunu taşımaktadır. Kontrolsüz askeri finansman, diplomatik örtü ve ABD'den akan milyarlarca dolarlık özel sermaye İsrail'in apartheid rejimini mümkün kılmakta ve güçlendirmektedir. ABD'nin İsrail ordusuna 'demirden' destek olmasını talep etmeye devam edenler sadece daha fazla şiddete giden yolu açmaktadır.

ABD'de bu savaşın tarafıdır. Her neredeysek bu suç ortaklığını ortadan kaldıracağız: ABD hükümetinden İsrail'e sağladığı askeri fonları geri çekmesi ve İsrail hükümetini Filistinlilere karşı işlediği ağır insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarından sorumlu tutması için derhal adım atmasını talep ediyoruz. Şirketlerden ve özel vakıflardan İsrail savaş makinesine akan milyarları durdurmak için boykot, elden çıkarma ve yaptırım kampanyalarımızı arttırmaya hazırız.

Nerede olursa olsun ezilen insanlar kaçınılmaz surette özgürlüklerini arayacak ve kazanacaktır. Özgürlüğü, güvenliği ve eşitliği hepimiz hak ediyoruz. Buna ulaşmanın tek yolu, kendi hükümetimizin suç ortaklığından başlayarak şiddetin kaynaklarının kökünü kazımaktır.

Çeviren: Özge Atılgan

The Root of Violence Is Oppression