Artı Gerçek: "YK Enerji'nin ilanına sosyal medyadan tepki"

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Akbelen Ormanı'nda ağaç katliamına devam eden YK Enerji'nin gazetelere verdiği ilan tepki çekti: "Geçiştirilemeyecek çok büyük bir ahlaki sorun var"

30.07.2023 tarihinde Artı Gerçek'te yayımlanan, Akbelen direnişini merkeze alan yazıyı paylaşıyoruz.


Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı köylülerin direnişi yedi gündür devam ederken YK Enerji'nin Sözcü ve iktidara yakın gazetelere verdiği ilan tepki çekti.

Muğla İkizköy’deki kömür maden sahasının genişletilmesi çalışmalarına karşı vatandaşların iki yıldır sürdürdükleri doğa nöbeti bir haftayı geride bırakırken Limak Holding'in ağaç katliamı da sürüyor.

Öte yandan YK Enerji ise Sözcü ve iktidara yakınlığı ile bilinen Sabah, Takvim, Posta, Milliyet, Hürriyet, Türkiye gibi gazetelere çalışanları adına ilan verdi. İlanda, ormana sahip çıkmak için yapılan eylemlerin, YK Enerji’de çalışanlara yönelik olduğu izlenimi verilmeye çalışıldı. Şirketin ilanının Sözcü gazetesinde yayınlanması sosyal medyada tepki topladı.

GÖRGÜLÜ: GAZETE OLARAK YANILTICI REKLAM ALMAMAK SİZİN SORUMLULUĞUNUZDA

Gazeteci Güventürk Görgülü sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ilanı verenler ve yayınlayanlar hakkında çok ciddi etik sorunlar olduğunu belirtirken Gazete hakkında "Gazete olarak yanıltıcı reklam almamak sizin sorumluluğunuzda. Bu ilan metnini okuduğunuzda burada bir sorun görmüyorsanız, bitirdiğiniz okullara tekrar baştan başlayın" ifadelerini kullandı.

Görgülü'nün paylaşımı şöyle:

Eğer işçiler aralarında para toplayıp bu ilanı vermemişlerse buna ahlaksızlık denir. Hadi bu ilanı hazırlayan plaza insanlarının anlayacağı dilden ifade edeyim: Bu işte çok ciddi etik sorunlar var. Üstelik hem ilanı veren, hem de yayınlayanlar için... Birincisi, sen şirket olarak çalışanların adına konuşamazsın, bunun iletişimini yapamazsın. Çalışanlar malın değil, hür iradeli insanlar. İkincisi, metnin içinde "ülkemizin kaderini başkalarının belirlemesine izin vermeyeceğiz" diyerek yaptığın işi onaylamayan insanlar için "kökü dışarıda" iması yapamazsın. Üçüncüsü, kendi çalışanlarınla yöre halkını karşı karşıya getirip düşmanlaştıramazsın. Dördüncüsü, çalışanların emeğini, kendi şirket çıkarını perdelemek için malzeme olarak kullanamazsın. Şimdi gelelim ilanı yayınlayan Sözcü gazetesine...

Gazete olarak yanıltıcı reklam almamak sizin sorumluluğunuzda. Bu ilan metnini okuduğunuzda burada bir sorun görmüyorsanız, bitirdiğiniz okullara tekrar baştan başlayın. Eğer çalışanlar kendi aralarında para toplayıp, gazetenin kapısına gelip, "Biz bu ilanı vermek istiyoruz" demedilerse veya işçilerin üye olduğu sendika getirmemişse ilanı reddetmeniz gerekir. Yayınladığınız ilanın altında faturayı kestiğiniz şirketin adı varken, ilan metni çalışanların ağzından kaleme alınmış. Bu yanıltıcı bir iletişimdir. Zira şirket, çalışanların sahibi değildir!

GÜLER: "GİZLİ" REKLAMINI ALAN AHLAKSIZLIĞI DA UNUTMAYACAĞIZ!

Avukat Deman Güler ise sözcü hakkında "Manşetten #Akbelen direnişini savunurken arkaya tam sayfa maden şirketinin "gizli" reklamını alan ahlaksızlığı da unutmayacağız!" ifadelerini kullandı.

İlana verilen diğer tepkiler ise şöyle:

Söz konusu ilanda şu ifadeler yer aldı:

Bizler 35 yıldır, evlerimize ekmek götürmek ve ailelerimize bakmak için gece gündüz demeden çalışan enerji ve maden işçileriyiz. Milas'ta ülkemizin enerjisine enerji katmak için yer altı zenginliğimizi değere dönüştüren emekçileriz. Evleri, okulları, hastaneleri, turizm tesislerini, yolları; ülkemizin dört bir yanını aydınlatan eller bizde. Işığın yandığı her evde bizlerin emeği ve alın teri var. Maden sahalarını rehabilite eden, yeniden ormana, zeytinliğe dönüştüren, 3 milyon fidanı toprakla buluşturan, can suyunu veren bizleriz. Hem çocuklarımızın hem de ülkemizin geleceği olan santraller ile ilgili bizim de söyleyecek sözümüz var. Bu sese kulak verin! Ekmek teknemiz santrallere sahip çıkmaya tüm gücümüzle devam edeceğiz. Kendi geleceğimizi, ülkemizin kaderini başkalarının belirlemesine izin vermeyeceğiz. Bizler; Bu toprakların çocuklarıyız. Bu bölgenin insanlarıyız. İkizköy'ün, Çamköy'ün, Dereköy'ün, Türkevleri'nin, Milas'ın YK Enerji emekçileriyiz.