Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 62

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Carbon Majors Database, 2016’dan beri küresel düzeyde salınan sera gazlarının %80’inden 57 fosil yakıt şirketinin sorumlu olduğunu ortaya koyuyor.
 
Yağmur ormanlarında yapılmak istenen madencilik faaliyetleri, bonobolar, goriller ve şempanzelerin üçte birini tehdit ediyor.

Filistin

Chris Hedges, Gazze’deki soykırımın İsrail’in on yıllardır süren politikalarının son noktası olduğunu ve bu soykırıma başını çeviren ve destek olan dünyanın küresel krizlerin yaşandığı dönemde yeni soykırımlara sebep olacağını yazıyor.

Uydu görüntülerini inceleyen The Guardian muhabirleri, Gazze’de bir ekokırımın da yaşanmakta olduğunu belgeliyor.

Gazze’de bir ay kalarak hastanelerde gönüllü olarak çalışan Dr. Ghassan Abu-Sittah, Amy Goodman’a yaşadıklarını anlatıyor

Gazze hastanelerinde bir süre çalışmış olan doktorlar, The Guardian gazetesine sniperlar tarafından bilerek hedef alınmış çocuk hasta ve ölüleri anlatıyorlar.

İsrail’in Gazze’de kullandığı yeni yüksek teknoloji silahları tüm dünyada tartışılıyor. Nikkei Asia sitesi, Gazze işgalinde adını duyuran silah şirketlerini ve yeni ölümcül silahları anlatıyor. İsrailli ve Filistinlilerin ortak yayınları +972 Magazine ve Local Call da 'potansiyel' Hamas militanlarını tespit eden ve çok sayıda sivil ölümüne neden olan yapay zeka Lavender uygulaması anlatılıyor.

Juan Cole da Lavender ve diğer askeri yapay zeka uygulamalarının yarattığı ölümcül durumu analiz ediyor.

Haaretz gazetesine konuşan askeri kaynaklar, İsrail ordusunun yedi yardım çalışanı öldürdüğü hava saldırısının sahadaki komutanların disiplinsizliklerinin bir sonucu olduğunu açıklıyor.

Haaretz yazarı Gideon Levy, Gazze’de öldürülen yedi uluslararası yardım çalışanının hayatının neden Filistinlilerin yaşamından daha değerli olarak görüldüğünü sorguluyor.

Türkiye

31 Mart seçimlerinde birçok yerelde çevre, yaşam ve işçi hakları savunucuları yerel yönetimlere seçildi. Yeşil Gazete aktivizmden yönetime geçenleri listeliyor.

Bekir Ağırdır seçim sonuçlarını analiz ediyor.

Gökçer Tahincioğlu, Van Büyükşehir Belediye seçimleri sonrası Abdullah Zeydan’dan alınıp sonra geri verilen mazbata olayını yazıyor.

Berrin Sönmez, Van direnişi üzerinden demokrasi umudunu ve riskleri tartışıyor.