Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 59

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Bilim insanları, Antarktika çevresindeki deniz buzu örtüsü üst üste üçüncü yılda da 2 milyon km karenin altına düştüğünü açıklıyor.

Almanya’da toplu taşımacı işçileri ile Fridays for Future hareketi #WirFahrenZusammen (Birlikte Sürüyoruz) isimli ortak kampanyada buluşuyor.

Birleşmiş Milletler özel raportörü, iklim aktivistlerine yönelik baskılara dair bir yıldır yaptıkları araştırmanın sonuçlarını anlatıyor.

Darya Tsymbalyuk, Ukrayna’nın Rusya işgaline karşı ekokırım ve çevre hakları üzerinden sürdüğü direnişi anlatıyor.

Filistin

Gazze’den bildiren Abdallah Aljamal, Gazze’deki korkunç kıtlığı ve çocukların rüyalarında ekmek gördüğünü anlatıyor.

Joseph Fahim, Middle East Eye’da çıkan yazısında Berlinale ödüllerine damgasını vuran Gazze protestolarını ve beraberindeki tartışmaları anlatıyor.

Jake Johnson, Uluslararası Adalet Divanı’nın İsrail’e verdiği bir aylık süre 26 Şubat’ta dolarken İsrail’in mahkemeyi tanımadığını anlatıyor.

Filistinli yazar ve şair Mosab Abu Toha, Democracy Now!’dan Amy Goodman’a Gazze’deki ailesinin açlıkla mücadelesini anlatıyor.

Jonathan Cook, Assange davası ile Gazze savaşı ve İsrail’in soykırım davası arasındaki benzerlikleri ve nasıl birbiriyle ilişkili olduklarını anlatıyor.

Masha Gessen, Gazze’deki soykırıma ortak olmadığını söyleyerek kendini ateşe veren Aaron Bushnell’i ve kendine yakma eylemleri tarihini 'politik bir umutsuzluk eylemi' olarak anlatıyor.

Dünya

Shaun Walker, Ukrayna'da cephe hattının yakınından Avrupa Birliği sınırına kadar 900 millik bir yol kat ettiği tren yolculuğu sırasında, üçüncü yılına giren savaşın gündelik hayata nasıl etki ettiğini askerler ve halkla yaptığı söyleşiler üzerinden anlatıyor.

Türkiye

Hayata Dönüş Operasyonu davasında tam 24 yıl sonra ifade veren Sadettin Tantan, ölüm oruçları başlamadan önce alınan operasyon kararının tutuklu ailelerini şikayetleri ve cezaevlerinde kontrolün devletin elinden çıkmış olması nedeniyle alındığını anlatıyor.