Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 56

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi ve iklim krizi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

""

İklim ve çevre

Avrupa Birliği İklim Servisi Copernicus, 2023’ün sanayi öncesi döneme göre tüm yıl boyunca 1,5 derecenin üzerinde geçtiğini ve 2024’ün Ocak ayının da kaydedilen en sıcak Ocak ayı olduğunu duyuruyor.
 
Common Dreams yazarı Julia Conley, Avrupa’yı saran çiftçi eylemleri sonrası Avrupa Birliği’nin pestisit kullanımını sınırlayan yasa taslağını geri çekmesini yorumluyor.

George Monbiot, birçok Batı ülkesinde mahkemelerin aktivistlere barışçıl eylemlerinden dolayı verdikleri cezaları ve şirket medyasının nasıl aktivistlere savaş açtığını anlatıyor.
 
Filistin

Uluslararası kadın hakları örgütü MADRE yöneticisi Yifat Susskind ve Filistinli kadın hakları aktivisti Aisha Saifi, tüm anneler ve çocuk bakımı yapanlar için kaleme aldıkları mektupta Gazze’de acil ateşkes talep ediyorlar.

Gazze’de 100 kadar akrabasını kaybeden Filistinli Amerikalı lider Dr. Tarık Haddad, Democracy Now!’dan Nermeen Shaikh’e yaşadıklarını anlatıyor

İngiliz yayın organı Channel 4, İsrail’in UNRWA çalışanlarının Hamas’a destek verdiğine dair iddialarının yer aldığı istihbarat dosyasını ele geçirerek içerisinde tek bir kanıt dahi yer almadığını açıklıyor.
 
Independent Türkçe, İsrail’in Gazze’de açlığı bir savaş taktiği olarak kullanması üzerinden tarihte bir savaş taktiği olarak kıtlığı anlatıyor

Chris Hedges, Gazze’de Filistin nüfusunun toptan açlığa maruz bırakılmasının doğal bir felaket değil, İsrail’in masterplan’ı olduğunu anlatıyor.

Dünya

Vice News, ABD’de kendisine Tanrının Ordusu diyen paramiliter, aşırı sağcı ve faşist gruplar Texas Valisi’nin, ABD Yüksek Mahkemesi’nin sınırdaki göçmen karşıtı dikenli tellerin kaldırılması kararına uymamasına destek vermek için düzenledikleri konvoyu anlatıyor.

Tarihçi yazar Norman Solomon, ABD’nin nükleer silah yayılmacılığındaki gelişmelerle birlikte Küresel Titanik’in tam gaz (ful istim) batışa gittiğini anlatıyor.

Türkiye

6 Şubat depreminin yıldönümünde deprem bölgesini dolaşan Gökçer Tahincioğlu, Maraş’ı, Hatay’ı ve cezasızlığı anlatıyor.

Deprem bölgesini dolaşan gazeteci Fatma Yörür, Sağlık Bakanlığı’nın depremlerde engelli kalan yurttaşların verilerini bilmediğini açıklıyor.
 
Fatma Yörür ve Orhan Erkılıç, medyada göz ardı edilen ve depremlerden çok ciddi şekilde etkilenen göçmenlerin durumunu anlatıyor.

Hatay Depremzede Derneği, depremin birinci yıldönümünde çözülmeyen sorunları raporlaştırıyor.
 
Ekoloji örgütleri, depremlerin üzerinden geçen bir yılda bölgede yaşanan ekolojik sorunları raporlaştırıyor.