Açık Radyo’dan gündeme dair okuma önerileri - 22

Editörden
-
Aa
+
a
a
a

Ülke ve dünya gündemi üzerine yazılmış makale ve analizleri takipçilerimizle paylaşıyoruz.

Sürdürülebilir Ekonomi ve Finans Araştırmaları Derneği’nin (SEFİA) karbon yakalama teknolojilerine dair literatürdeki analizleri derlediği “CCUS/CCS Projeleri Gerçekten İklim Dostu mu?” başlıklı rapor, söz konusu teknolojilerin iklim dostu olmaktan ziyade daha fazla petrol ve gaz üretmek amacıyla kullanıldığını ortaya koyuyor.

Yeşil Gazete yazarı Pınar Demircan, Akkuyu Nükleer Santrali’ne yakıt getirilmesi ve tören düzenlenmesini analiz ediyor.

Common Dreams yazarı Stan Cox, ABD’de son yıllarda geride manifesto bırakarak katliam yapan aşırı sağcıların çevresel gerekçeler kullanmasını ekofaşizm başlıklı yazısında değerlendiriyor.

Alec Connon, şirketlerin ve bankaların küresel ısınma ile ilişkisini analiz ederek kapitalizme karşı öfke duymanın haklılığını ve harekete geçmek için gerekliliğini anlatıyor.

SIPRI 2022 için küresel askeri harcamalar raporunu yayınladı. Rapora göre 2022 yılında dünya rekor bir savunma harcaması gerçekleştirmiş durumda.

Dünya çapında skandala yol açan İsrail merkezli bir şirketin geliştirdiği Predator casusluk yazılımının Kuzey Makedonya gibi bu konudaki yasaların gevşek olduğu ülkelerde üretildiği ortaya çıktı.

Prof. Taner Akçam, Agos Gazetesi'nde Dersim katliamı tanığı Ali Öz’ün mektubunda anlattığı korkunç gerçekleri açıklıyor.

Gezi tutuklusu, sivil toplum ve insan hakları aktivisti Osman Kavala “sulh” kavramına atıf yaparak helalleşmeye dair yazı kaleme aldı

Yazar ve iklim aktivisti Bill McKibben, küresel ısıtmanın bir sonraki evresine ait uğursuz işaretlerin belirdiğini anlatıyor

Aram Goudsouzian, 96 yaşında hayata veda eden efsanevi müzisyen, oyuncu ve aktivist Harry Belafonte’nin en güzel performansının “Daha İyi Bir Dünya İçin Ömür Boyu Uğraşısı” olduğunu yazıyor