Gülçin Aksoy'un ardından

Duyuru
-
Aa
+
a
a
a

Sanatçı ve akademisyen Gülçin Aksoy, 59 yaşında aramızdan ayrıldı. Onu Açık Radyo'ya verdiği mülakatlarla anıyoruz.

""

Gülçin Aksoy, 1993 yılından ölümüne dek Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı, pek çok öğrencisinin bir nefes alanı olarak hatırladığı ‘Halı Atölyesi’ni yürüttü. Sanatsal üretimini eğitimci kimliğinden ayırmadan, birlikte öğrenmek ve üretmek üzerine konumladı. Kişisel üretimlerinin yanında ‘Atılkunst’ kolektifi gibi bir çok ortak çalışmada yer almıştı.

1965 doğumlu sanatçı ilk kişisel sergisini 1991 yılında sanatseverlere sunmuş ve sonraki üretimlerini ağırlıkla İstanbul’da gerçekleştirmişti. DAAD sanatçı ve akademisyen bursuyla Berlin’de bulunmuş, 2018 yılında Rum Okulu’nda Koro, 2017 yılında Zilberman Galeri de A ve Perşembe Pazarı’nda gerçekleştirdiği Sevdiğim Aile Mezarlığı gibi kişisel sergilerin yanı sıra birçok ulusal ve uluslararası sergide, bienal ve sanat etkinliğinde yer almıştı.

2016'da m-est için kaleme aldığı "‘Vasiyet im dir: Gülçin Aksoy" başlıklı denemede şunları yazmıştı:

El yazılı vasiyetname: (Tarih ve imza zorunlu.)
Yaptıklarım ve hayatım başka türlü bilinmeye…

Adım Gülçin Aksoy, kısaca GA. 

Bana sanatçı diyebilirsiniz. Sanat üreticisi de. Yaptıklarım suya yazılmadı: bir anlamları varsa toplanır, yoksa bırakın dağınık kalsın. Ölüm bizlerin sorunu. Metinlerse ölümün suskunluğundan sonra devreye giren garanti belgeleri... 

Gülçin hocayı biz de geriye kalan ses kayıtlarıyla anıyoruz.

2022 Eylül'ünde Bağımsızlar programımıza Ekmel Ertan'a meşhur Halı Atölyesi'ni anlatıyor.

Benzer bir konuyu "Türkiye’de dokuma akademisi ve pratiği" başlığıyla Modanın Bilinçdışı'nda Özge Kanlı'yla değerlendiriyor (bu Gülçin hocanın son radyo mülakatı)

2021 tarihli bu mülakatta ise Aksoy "balmumu müzeleri, şehir müzelerindeki canlandırmalar, maketler" üzerine Güven Güzeldere'nin sorularını cevaplıyor.