Çeviri

-
Aa
+
a
a
a
13 Kasım 2023
İsrail'in, 160'ı çocuk olmak üzere her gün yüzlerce Filistinliyi katleden soykırım saldırıları, Gazze'de geri kalan hastaneleri de bombalamaya kadar genişledi.
""
09 Kasım 2023
Seni yüzüstü bıraktık. Taşıdığımız korkunç suçluluk duygusu işte bu. Biz denedik. Ama yeterince çabalamadık. Refah'a gideceğiz. Birçoğumuz. Muhabirler, gazeteciler. Protesto için Gazze sınırının dışında duracağız. Yazacağız ve filme çekeceğiz. Bu, bizim yaptığımız şey. Çok fazla bir şey değil. Ama bu da bir şeydir. Hikâyeni yeni baştan anlatacağız.
""
08 Kasım 2023
Japonya’dan yola çıkan Peace Boat (Barış Gemisi) birçok limana uğradıktan sonra 3-5 Kasım tarihlerinde de İstanbul Galataport’a yanaştı. “Gazze’de ölümleri durdurun” pankartı bulunan dev gemide yolculuk eden barış aktivisti Sumiko Hatakeyama ile Açık Radyo’dan Özdeş Özbay kısa bir söyleşi gerçekleştirdi.
""
07 Kasım 2023
Gazze'deki bazı ebeveynler, kendilerinin ya da çocuklarının öldürülmesi durumunda kimliklerinin tespit edilmesine yardımcı olmak için çocuklarının isimlerini bacaklarına yazmaya başladı.
""
07 Kasım 2023
Tanınmış doktor ve yazar Dr. Gabor Mate, İsrail'in kuşatma altındaki Gazze Şeridi'ndeki korkunç askeri operasyonuna ilişkin düşüncelerini sunmak için The Grayzone'a katılıyor.
""
06 Kasım 2023
Democracy Now!'da Amy Goodman İsrailli tarihçi Ilan Pappé ile İsrail'in Gazze'de her geçen gün büyüyen savaşının yanı sıra ülkenin İstihbarat Bakanlığı’ndan sızan ve tüm Gazze nüfusunun daimi olarak Mısır'ın Sina Çölü'ne sürgün edilmesinin önerildiği bir belge hakkında konuştuk.
""
06 Kasım 2023
Apartheid devleti İsrail'deki Yahudi aşırılık yanlıları, fanatik Siyonistler, dinci bağnazlar, aşırı milliyetçiler ve kripto-faşistler Gazze'yi yeryüzünden silmek istediklerini söylediklerinde onlara inanın.
""
03 Kasım 2023
Uzun yıllar Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi direktörü olarak görev yapan Craig Mokhiber, Gazze'de "ders kitaplarına geçecek bir soykırım" dediği gelişmeleri durdurmak için hiçbir şey yapamaz duruma gelen BM'den istifa etmesinin ardından tarihte eşine az rastlanır bir mektupla istifa nedenini ve kendi çözüm önerisini anlatıyor.
""
02 Kasım 2023
İsrail de dahil olmak üzere tüm yerleşimci sömürge projeleri, teslim olmayı reddeden yerli nüfusu yok etmek için toptan katliam ve soykırımı benimsedikleri bir noktaya ulaşıyor.
""
23 Ekim 2023
O kampların içinde neler olup bittiğini bilerek ya da şüphelenerek ya da sezerek nasıl normal bir hayat sürdürebilirdiniz?
Gazze Şeridi'nin kuzeyindeki Beyt Hanun'da 2014 yazında 50 gün süren savaş sırasında İsrail bombardımanıyla yıkıldığı söylenen bir evin kalıntıları üzerinde bir duvar resmi.
20 Ekim 2023
Yaptığı zulümlerden her zaman Filistinlileri sorumlu tutmaya çalışan İsrail, Gazze'deki hastanenin bombalanması konusunda en az güvenilir kaynaktır.
18 Ekim 2023
İsrail Gazze'de ne yaptığını açıkça ortaya koyuyor. Peki dünya neden kulak asmıyor?
Filistinliler 12 Ekim 2023'te Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah mülteci kampında İsrail'in düzenlediği hava saldırısının ardından hayatta kalanları arıyor.
17 Ekim 2023
Batılı politikacılar, Gazze'deki sivilleri aç bırakan ve yaklaşan İsrail kara işgalinden önce onları yumuşatmak için onları karanlığa sürükleyen İsrail'i desteklemek için sıraya girerken, bu noktaya nasıl ulaştığımızı ve bunun geleceğe dair neye işaret ettiğini anlamak önemli.
17 Ekim 2023
Adaleti ve barışı savunmanın bedeli olarak eleştirilerle başa çıkmaya hazır insanlara ihtiyacımız var.
""
17 Ekim 2023
Birbirimize değer vermeyi ve birbirimizle bağ kurmayı öğrenmeliyiz. Bu, yapmayı hayal edebileceğimiz en son şey bile olsa.
""
17 Ekim 2023
Fotoğraf albümleri, bebek maması, oyuncaklar ve kıyafetler - İsrail'in tahliye emrinden sonra Gazze'den ayrılırken yanımıza alabildiklerimizin hepsi bunlardı.
""
17 Ekim 2023
Birleşmiş Milletler Özel Raportörü Francesca Albanese, Gazze'de yaşanan soykırım suçu üzerine görüşlerini belirtiyor.
""
02 Eylül 2023
Önde gelen iklim bilimciler, aşırı hava olaylarının “yüzümüze tokat gibi çarptığı”nı ve daha kötüsünün geleceğini, ancak hâlâ “küçücük bir umut penceresi”nin olduğunu söylüyor.
Antarktik deniz buzunun artışındaki rekor azalma bilim insanlarını endişelendiriyor Fotoğraf: Nasa
17 Temmuz 2023
Son zamanlardaki rekor sıcaklıklar yine tam da bilim insanlarının öngördüğü gibi, dünya çapında bir dizi felakete yol açıyor. Bu konuya dikkat çeken Bill McKibben'ın 11 Temmuz tarihinde yayınlanan "Politikacıların harekete geçmesi için hava henüz yeterince sıcak değil mi?" adlı yazısını Özge Atılgan'ın çevirisiyle paylaşıyoruz.
""
17 Temmuz 2023
James Hansen, Makiko Sato ve Reto Ruedy tarafından iklim krizi alanındaki dezenformasyon üzerine kaleme alınan ve 13 Temmuz tarihinde yayınlanan yazıyı, Nil Sarrafoğlu çevirisiyle paylaşıyoruz.