Avustralya Açık’ta neler oluyor?

-
Aa
+
a
a
a

Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, devam eden Avustralya Açık'taki favorilere ve turnuvada olan bitenlere göz atıyor.

""
Avustralya Açık’ta neler oluyor?
 

Avustralya Açık’ta neler oluyor?

podcast servisi: iTunes / RSS

Avustralya Açık'ta 14 Ocak’ta Melbourne'de başladı. Novak Djokovic, rekor kıran 11. şampiyonluk mücadelesine başlarken, 2023'ün galibi Aryna Sabalenka ise sert kortta üstünlük sağlamak için dünyanın bir numarası Iga Świątek ile mücadele edecek. Turnuva 28 Ocak’ta sona erecek.

Iga Świątek

Alexander Zverev’in şiddet konusu, ATP ve basının tutumu, oyuncuların tepkisi

Tenis oyuncusu Alexander Zverev, 2020'de bir tartışma sırasında bir kadına fiziksel tacizde bulunmak ve ona zarar vermekle suçlanıyor. Zverev, günlük beş bin euro tutarında toplamda 450 bin euro para cezası aldı. Zverev ise suçlamayı reddetti. Kasım ayında ceza kararı çıkarıldığında yapılan açıklamada Zverev'in avukatları, Berlinli bir doktorun hazırladığı adli tıp raporuyla delillerin 'anlaşılmaz ve çelişkili' olduğu gerekçesiyle reddedildiğini söyledi.

Alexander Zverev'in Almanya'da karşı karşıya olduğu iddialardan haberdar olduğunu belirten Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP), devam eden yasal işlemleri gerekçe göstererek herhangi bir ek yorumda bulunmayı reddetti.

Alexander Zverev ve eski sevgilisi Olga Sharypova

Avustralya Açık’ta maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında Alexander Zverev’in ATP oyuncu konseyinde yer almasının uygun olup olmadığı sorusuna Zverev, 'Neden olmasın?' diye yanıt verdi.

Alexander Zverev ile birlikte oyuncu konseyinde yer alan Bulgar 13. seri başı Grigor Dimitrov da dahil olmak üzere dünyanın en iyi erkek oyuncularından birçoğu Salı günü bu konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Son gelişmelerden haberi olmadığını söyleyen Dimitrov, "Gerekirse oturup bu konuyu konuşabiliriz," dedi.

Yunan dünyasının yedi numarası Stefanos Tsitsipas, duruma 'tamamen yabancı' olduğunu dile getirirken İngiliz 19. seri başı Cameron Norrie, ne olduğu hakkında pek bir şey bilmediği için yorum yapmanın zor olduğunu belirtti.

Norveç'in dünya 11 numarası Casper Ruud, "Bunu düşünecek çok fazla zamanım olmadı," derken, "Buna nasıl tepki vereceğimi de tam olarak bilmiyorum," diye belirtti.

Iga Świątek ise "Verdiğim herhangi bir cevap yani buna verilecek iyi bir cevap yok. Bu ATP'nin meselesi. Böyle suçlamalarla karşı karşıya olan bir oyuncunun terfi etmesi ise kesinlikle iyi değil," açıklamasında bulundu

Sloane Stephens

Sloane Stephens ise yaptığı açıklamada, "Yani bu açıkçası zor bir durum, sporumuzda çok öne çıkan biri. Sanırım artık mahkemeye çıkacak ve karşılaştığı her şeyle yüzleşecek. Her ne olursa olsun, bir nevi bu durumu bir kenara bırakabilir. Çok fazla spekülasyon ve iddia olduğunu düşünüyorum. Bu noktada tur ve taraftarlar açısından bu işin bitirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Sanırım olacak olan da bu. Onun duruşması ne zaman olursa olsun insanlar istediklerini alacaklardır. Üç yıldır kimse bir şey yapmadı, bu yüzden ceza davasının açılmasını beş ay daha beklemenin değişeceğini sanmıyorum," dedi.

RafaelNadal’ın Suudi Arabistan sözleşmesi

Rafael Nadal, Salı günü Suudi Tenis Federasyonu ile tenis elçisi ortaklığı yapacağını duyurdu. Eski dünya bir numarası ve 22 kez Grand Slam Şampiyonu olan Nadal, yeni görevinde Krallıkta insanları tenise teşvik edecek ve orada Rafa Nadal Akademisi'ni açacak.

Rafael Nadal, yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan'da baktığınız her yerde büyüme ve ilerlemeyi görebilirsiniz ve bunun bir parçası olduğum için heyecanlıyım. Tenis oynamayı sevdiğim için oynamaya devam ediyorum ancak oynamanın ötesinde, sporun dünya çapında geniş çapta büyümesine de yardımcı olmak istiyorum ve Suudi Arabistan'da gerçek bir potansiyel var," dedi.

Sözlerine, "Bugün burada bulunan çocuklar geleceğe bakıyor ve tüm sporlara karşı gerçek bir tutkuya sahipler," diye devam eden Rafael Nadal, "Eğer onların bir raket almalarına ya da sadece forma giymelerine ve sağlıklı yaşamın faydalarından yararlanmalarına yardımcı olabilirsem, o zaman bir fark yarattığım için mutlu olacağım," diyerek görüşlerini belirtti.