TOMA'ların önüne siper olmaya var mısınız?*

-
Aa
+
a
a
a
""
İkizköylü kadınlar, CHP’nin grup toplantısında. Fotoğraf: TBMM

Akbelen’de mücadele devam ediyor. Bu hafta Açık Gazete’de bölgeden gelişmeleri dinlemek için İkizköy Çevre Komitesi'nden, doğa aktivisti ve çevre mühendisi Deniz Gümüşel’le görüştük. Gümüşel, Akbelen gündemiyle Meclis'in olağanüstü toplanma kararı almasını, “Siyasi bir yaptırımı olamayacağının farkındayız. Ancak yurttaşın sesinin duyuluyor olması ve ekolojik bir meselenin Meclis’te bu kadar üst düzey bir görüşmeyle tartışılacak olması bile kazanç hanemize yazıldı” sözleriyle değerlendirdi.

600 milletvekilinin tamamına hem hukuki, hem de idari süreçleri, eylemlerini ve bölgedeki ekolojik yıkımı anlatan bir dosya gönderdiklerini ifade eden Gümüşel, siyasal anlamda bir tartışma alanı açılmasını umduklarını dile getirdi. Meclis’teki görüşmenin ardından yeniden Açık Gazete’ye bağlanan Gümüşel’le Meclis’teki partilerin ön görüşmelerini, Meclis Genel Kurulu’ndaki toplantıda yapılan oylamayı ve çıkan sonuçları değerlendirdik.

Akbelen direnişinden…

 • Açık Yeşil’de Ümit Şahin ve Ömer Madra, İkizköy Çevre Komitesi'nden Deniz Gümüşel’le Akbelen'deki gidişatı değerlendirdi.
   
 • Yeşil Bülten’de İkizköy’de süren direnişi ve Akbelen’den Ankara’ya taşınan mücadeleyi Esra Işık’la konuştuk.
   
 • İklim İçin’de TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç’la Akbelen mücadelesini ve paylaştıkları yeni raporu değerlendirmek üzere görüştük.

Web sitesinden… 

 • Dayanışma Kuşağı’nda İsmail Gezgin ile Samandağ'da çocuklar için organize edilen eğitim faaliyetlerini; Karaçay Koordinasyonu, Kolektif Koordinasyon ve gönüllü öğretmenlerle birlikte kurdukları Karaçay Tomruksuyu Eğitim Alanı’nı konuştuk.
   
 • Ekonomi Politik’te Ali Bilge'nin gündeminde Türkiye ekonomisine dair gelişmeler, gözden kaçanlar ve Putin'in Türkiye ziyaretine yönelik beklentiler vardı.
   
 • 5 Ağustos günü aramızda ayrılan Esat Cavit Başak'ı andık. 2011 yılında Noreplika Kolektif’in Yer6 Hafıza programına konuk olan Cavit, nam-ı diğer Nova Kozmikova, Türkiye'de ilk basılı fanzin kabul edilen Mondo Trasho'yu anlattı.
   
 • Antroposen Sohbetler’de “Hâlâ çok fazla kitaba ihtiyacımız var mı? Ve neden kitapları seviyoruz?” sorularına cevap aradık.
   
 • Yakınlarda aramızdan ayrılan şair ve yazar Roni Margulies'i üç yakın arkadaşı İrvin Schick, Şavkar Altınel ve Mustafa Arslantunalı Vakayiname’de farklı yönleriyle anlattı.
   
 • Açık Bilinç’te “bilinç nedir ve hangi canlılarda bulunur?” sorularına yanıt aradık.
   
 • Fransız Öpücüğü’nde 16 Temmuz'da hayata veda eden Jane Birkin’in kariyerinin ilk yirmi beş yılını mercek altına aldık.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor’’da Uluslararası Fridays For Future ekibinin 15 Eylül 2023’te yapılacak “Küresel İklim Grevi” için yaptığı açıklamaya kulak verdik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.Bu hafta, Rock müziğin efsanelerinden Erkin Koray aramızdan ayrıldı. Murat Meriç’in hazırlayıp sunduğu Harici Bellek programında andığımız Koray’ı, unutulmaz şarkılarından bir seçki ile uğurluyoruz. Gelecek hafta Didem Gençtürk’ün hazırlayıp sunduğu Sabahlık’ta, hafta boyunca Erkin Koray’dan şarkılara kulak vereceğiz.

Haftanın karikatürü

Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Glen Le Lievre'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın sözü (*)

Akbelen Ormanı'na gelerek TOMA'ların önüne siper olmaya var mısınız hepiniz? Ben bunun sözünü almak için buradayım. Dün bir duyuru yapılmış, "Marjinal gruplar orayı savunuyor" diye. Bu marjinal gruplar savunmaya devam edecek. — İkizköylü yaşam savunucusu Necla Işık, Akbelen gündemiyle olağanüstü toplantıya çağrılan TBMM Genel Kurulu görüşmesi öncesinde İkizköy heyeti ile birlikte CHP grup toplantısına katıldı ve bir konuşma yaparak milletvekillerine bu sözlerle seslendi. (Artı Gerçek)

CHP grup toplantısında Necla Işık, Fotoğraf: TBMM

Açık Radyo podcast