"Kitaplara hâlâ ihtiyacımız var mı?"

-
Aa
+
a
a
a
""
Açık Radyo’nun koridorlarından

İnsan Çağı’nın getirdiği altıncı kitlesel yok oluşu geçmişten geleceğe irdelediğimiz Antroposen Sohbetler kuşağımızda Ağustos ayı boyunca dünyaya ve insanlığımıza başka bir pencereden baktık. Utku Perktaş’ın hazırlayıp sunduğu kuşağımızda konu kitaplardı! 

Prof. Dr. Suavi Aydın, Dr. Tuğrul Özkaracalar, gazeteci Selin Uğurtaş, emekli prodüktör Muzaffer Evci ve emekli bankacı Atıl Güngüt ile önce “Okumak değerli bir eylem, fakat hâlâ çok fazla kitaba ihtiyacımız var mı?” sorusuna yanıt arayıp, ardından “Neden kitapları seviyoruz?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Sahi sizce neden kitapları seviyoruz?

Serinin ikinci kısmında Perktaş, yazar Can Kozanoğlu’yla “Kitap nedir?” sorusunu ve kitapların geleceğini konuşurken, son bölümünde gazeteci ve yazar Murat Yetkin’e “Kitaplarla zamanın ötesine mi geçiyoruz?” sorusunu yöneltti. Kitap okumanın yerini tutmaz elbette ama söyleşilerin dökümlerine muhakkak göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Web sitesinden…

 • İklim İçin’de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez Muğla Çevre Platformu’ndan (MUÇEP) Neşe Tunçer ile Muğla’nın Milas ilçesi Çandır ve Kurudere Mahalleleri mevkiinde 'IV. Grup Boksit Ocağı' projesine karşı verilen dava sürecini değerlendirdi.,
   
 • Açık Gazete’de Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) örgütlenme uzmanı İlyas Coşkun’la Sputnik grevine, medyada son zamanlarda artan grevlerine ve medya çalışanlarının mücadelelerine yakından baktık.
   
 • Ekonomi Politik’te Ali Bilge'nin odağında Türkiye'nin faiz politikaları, IMF ile ilişkiler ve ülkenin ekonomik gündemleri yer aldı.
   
 • Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Van Kalesi'nin güney yamacında bulunan kadim Pers uygarlığının İran dışındaki tek duvar yazıtı olan Kserkses Yazıtı'nı Haluk Mimaroğlu’ndan dinledik.
   
 • Açık Dergi’de bu yıl yedinci kez düzenlenen Bozcaada Caz Festivali’ni konuştuk. Oyun temasıyla 8-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek etkinliği Gizem Gezenoğlu anlattı.
   
 • Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, konuğu Mustafa Taha’yla “sportswashing” konusunu farklı örneklerle detaylı olarak ele aldı.
   
 • Açık Yeşil'de Ömer Madra, Damian Carrington, Nina Lakhani, Oliver Milman, Adam Morton, Ajit Niranjan ve Jonathan Watts'ın kaleme aldığı İnsanlık iklimi nihayet bozdu mu? adlı yazıdan yola çıkarak iklim krizinin önemini bir kez daha vurguladı.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürüHaftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Patrick Chappatte'in çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın KitabıHaftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmazyazar J.M. Coetzee ile danışman klinik psikolog Arabella Kurtz arasındaki yazışmaları temel alan İyi Hikâye kitabından söz ediyor.

Dünyanın dört bir yanından kahveye yakışan müzikler

Her akşamüstü Didem Gençtürk’ün seçkisiyle kahve yanında iyi gidecek bir şarkı dinlediğimiz Kahve Keyfi programının çalma listesine kulak verdiniz mi?Haftanın sözü

Jane Barlow / PA Wire /AP Images

Dünya çapında çocuklar iklim değişikliğine karşı mücadelenin başını çekiyor; gezegeni ve geleceklerini korumak üzere hükümetlerini, şirketleri harekete geçmeye çağırıyor. — BM insan hakları ve çevre koruma özel raportörü David Boyd, iklim-biyoçeşitlilik-çevre kirlenmesi üçüz krizi karşısında çocukların haklarını vurgulayan sözleşmenin öneminden söz ediyor. (Common Dreams)

Açık Radyo podcast