Oyun ve Caz: Gizem Gezenoğlu ile 7. Bozcaada Caz Festivali

Açık Dergi
-
Aa
+
a
a
a

Bozcaada Caz Festivali bu yıl yedinci kez düzenleniyor. Oyun temasıyla 8-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek etkinliği Gizem Gezenoğlu'ndan dinliyoruz.

Oyun ve Caz: Gizem Gezenoğlu ile 7. Bozcaada Caz Festivali
 

Oyun ve Caz: Gizem Gezenoğlu ile 7. Bozcaada Caz Festivali

podcast servisi: iTunes / RSS

Bu sene 3dots ve fermente tarafından yedincisi düzenlenecek olan Bozcaada Caz Festivali (BCF), T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla 8-9-10 Eylül 2023 tarihlerinde “oyun”un güç veren, özgürleştiren, yaratıcılığı artıran, başkalarıyla kurduğumuz bağı pekiştiren ve elbette neşelendiren yanını keşfetmeye olanak tanıyan bir etkinlik programı sunmaya hazırlanıyor. Üç gün boyunca atölye, panel, yürüyüş, tartışma, gösterim, pop-up konser gibi 40’ı aşkın etkinliğin yer aldığı BCF dünyanın farklı sahnelerinden caz müzisyenleri adaya taşıyacak. 

Sahnede kimler var?  

Festivalin ilk gününde Kürtçe Anadolu halk ve dağ türkülerini katıksız bir blues ruhuyla sahneye taşıyan Meral Polat Trio, Türkiye'de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman’ın “Autumn In New York” ve “Nommo” albümlerindeki beşli aranjmanlarına yer vereceği özel bir konser, “var olmayan bir adanın hikâyelerinden” beslendiğini söyleyerek yola çıkan Islandman ve son yılların en ilgi çekici saksafoncularından Nubya Garcia var.

Bozcaada Caz Festivali’nin ikinci gün sahnesinde ağırlayacağı isimlerden biri Lüksemburg’dan üç kişilik genç ve dev bir kadro: Dock in Absolute. Progresif caz ve neo cazı piyano, elektrik bas ve davulla harmanlayan grubun performansının hemen aradından sahneyi çok beğenilen #7 gösterisiyle Ferit Odman alacak. Aynı akşam, canlı tekno performansıyla Komfortrauschen ve peşi sıra Güney Fransa’dan Kazy Lambist gecenin ilerleyen saatlerinde dinleyici karşısına çıkacak.

Festivalin kapanış gününde ise Bova Sahne’de doğan özel bir proje var: Hissikablelvuku. "Eskinin pastoral yaklaşımı ve günümüz endüstrisinin imkânlarını bir arada deneyimlerken, makamsal ezgiler ve doğaçlamalar, rock, caz, etnocaz, elektronik, tekno, afrobeat, noise gibi türler eşliğinde sahnede o an cereyan eden bir icraya tanık olacaksınız". Anadolu müziğine kendi dokunuşunu katan Bozcaada Ensemble ise yalnızca Bozcaada Caz Festivali’nde izlenebilecek bir performansı aynı akşam sunacak. Festivalin bu seneki uluslararası yıldızlarından olan trompetçi Avishai Cohen’in "elektronika, ambient ve psikedelik dokunuşlarla kendine has bir sound yaratan" grubu Big Vicious’la festival yerini alırken; "progresif teknodan elektronikaya, tribal ritimlerden acid house esintilere uzanan eklektik setleriyle tanınan" yapımcı ve DJ Claptrap, namıdiğer Gaurav Narula,"Berlin ruhunu Bozcaada’ya taşıyor". 

bozcaada caz festivali etkinlik alanı

BCF Keşif “oyun”a davet ediyor

Festivalde, “oyun” temasının izini hem sahnede hem de BCF Keşif etkinliklerinde sürmek mümkün. Cazın doğaçlamadan beslenen ve bu anlamda oyunla yakın bir ilişki içinde olan doğasını yansıtan projeler dinleyiciyle buluşurken; adanın yerel ve kültürel tarihi, gastronomi, girişimcilik, sanat gibi pek çok farklı alana oyuncu bir anlayışla değinen BCF Keşif programı da Bozcaada Caz Festivaline yeni boyutlar katıyor. Ayrıntıları festivalin kurucu ortaklarından Gizem Gezenoğlu'ndan dinliyoruz.