Kadın, yaşam, özgürlük!

-
Aa
+
a
a
a
""

Ülkemizde ve dünyada kadına yönelik şiddetin giderek arttığını, en temel insan hakkı olan yaşam hakkının vahşice ihlal edildiğini görüyor; ayrımcılığa, sömürüye, savaşa ve toplumsal cinsiyet kökenli şiddete karşı durmaya devam ediyoruz.

Hikâyenin Her Hâli'nde şiddetin her türünün birbiriyle olan ilişkisine; her türlü şiddete karşı cesaretle duran, şiddetsiz, savaşsız hayatlar hayal eden ve bunları hayata geçiren insanlara ve hikâyelerine kulak veriyoruz.

Vakayiname'de ise Özlem Altıok ile toplumsal cinsiyet ve kadına yönelik şiddeti konuşuyoruz.

Web sitesinden…

Antroposen Sohbetler'de, iklim krizi ve küresel ısınma terimlerini merkeze koyarak David Wallace-Wells'in Yaşanmaz Bir Dünya adlı kitabı üzerine konuştuk.

Sakat Muhabbet'te, Anna Maria Beylunioğlu ile bir araya gelerek dört yaşındaki trakeostomili hastası kızı Müjgan'ın doğumundan itibaren yaşadıklarına kulak verdik.

Doğa Sohbetleri'nde, 'yabani orkideler'in bilinmeyenlerini Ege Üniversitesi öğretim üyesi Volkan Eroğlu'ndan dinledik.

Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de, Arrianos'un İskender'in Seferi adlı kitabı hakkında bilgi edindik.

Açık Düşman

Açık Dergi'de bugünlerde yeniden hatırladığımız bir söyleşiyi arşivden çıkarttık. Jean Genet, özellikle Filistin meselesine ve Ortadoğu’ya bakışını dile getiriyor.

Bilge Karasu aramızda

2010 senesinde Bilge Karasu'yu ölümünün 15. yılında dostlarıyla andığımız Bilge Karasu Aramızda köşesi yeniden yayında.

Bize dayanışma, yaşam ve barış öğretmeye devam eden bütün kız kardeşlerimize sevgilerHikâyenin Her Hâli'nde, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü için dünyanın farklı yerlerinden şiddete karşı kadınların söylediği şarkılara yer verdik.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, Arka Pencere ve Kafkaokur dergilerindeki 'Alakasız Filmler' yazılarını bir araya getiren Hakan Bıçakcı'nın aynı adlı kitabı üzerine konuşuyor.

Açık Radyo podcast