Her savaş insanlığımızı, vicdanımızı çürütür

-
Aa
+
a
a
a
""
Fotoğraf: Ibraheem Abu Mustafa/Reuters

Ortadoğu'da önce Hamas'ın İsrailli sivillere yönelik saldırısını, ardından da İsrail ordusunun başta Gazze Şeridi olmak üzere tüm Filistin coğrafyasına topyekûn savaş ilanını gözlemlemekteyiz. En temel insan haklarının çiğnendiği silahlı çatışmalar ve savaşlar toplumsal barışa zarar verir; savaş, adı ne olursa olsun, bir yıkım, bir ölümdür; insanlığımızı çürütür, vicdanımızı çürütür.

Amerikalı gazeteci, yazar ve aktivist Chris Hedges, 'Filistinliler İsrail'in onlara öğrettiği şiddet dilini konuşuyor' adlı makalesinde İsrail ile Hamas arasında gittikçe artan şiddet olaylarını değerlendirirken, Amerikalı Yahudi platformu Jewish Voice for Peace de 'Şiddetin Temel Nedeni Baskı' adlı makalesinde Hamas saldırılarının yol açtığı şiddetin nedeninin İsrail’in sürdürdüğü ve ABD’nin desteklediği işgal politikaları olduğunu dile getiriyor.

Web sitesinden

 • Ekonomi Politik’te Ali Bilge, Gazze'de yaşanan savaşa nedenleriyle değindi.
   
 • Ufuk Turu’nda Ahmet İnsel’in gündeminde İsrail ve Gazze’deki gelişmeler vardı.
   
 • İklim İçin'de Ömer Madra, Özdeş Özbay ve Yücel Sönmez, Türkiye'deki ve dünyadaki iklim krizi haberlerini değerlendirdi.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor'da Atlas Sarrafoğlu, Extinction Rebellion yani Yokoluş İsyanı’ndan Thomas Van der Steen ile gerçekleştirdiği röportajı paylaştı.
   
 • Açık Bilinç'te Güven Güzeldere, Güney Afrikalı ünlü arkeolog David Lewis-Williams'ın, Türkçe'ye "Mağaradaki Zihin" başlığıyla kazandırılmış olan "The Mind in the Cave" kitabından hareketle, insanlık tarihinde bilincin ve sanatın doğuşuna dair tezler hakkında bilgi verdi.
   
 • Kadim Anadolu Eserlerinden Seçmeler'de Haluk Mimaroğlu, Kos Tıp Okulu’nun kurucusu, hekimliğin atası Hippokrates’i tanıttı.
   
 • Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde Türkiye ve İtalya'nın ortaklaşa ev sahipliğinde gerçekleştirilecek EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ve futbolun jeopolitiğine değindik.
   
 • Bu hafta aramızdan ayrıldığını öğrendiğimiz fotoğraf sanatçısı Manuel Çıtak, DEPO İstanbul’da yer alan ilk kişisel sergisi ‘islomania’ için Serdar Darendeliler eşliğiyle Açık Dergi'ye konuk olmuştu. Onu, vefatının ardından saygıyla anıyoruz.

Savaş öldürür, Barış yaşatır

Tüm dünyaya etkisini olumsuz bir şekilde hissettiren savaşa, yıkıma ve acıya biz de Açık Radyo olarak barış şarkılarıyla cevap veriyor, tüm insanlığa bir an önce barış ve huzurun gelmesini temenni ediyoruz.

Geriye kalan izlerGalerist'te 28 Ekim'e kadar süren "Dostlar Arasında - Uzun Bir Hikayeden Kesitler" başlıklı 2007 yılında aramızdan ayrılan Hüseyin Bahri Alptekin’in sergisini küratör Pelin Uran ve belgesel yönetmeni Ayhan Hacıfazlıoğlu'yla Açık Dergi’de konuştuk.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürü

Açık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Emanuele Del Rosso'nun çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın Kitabı

Haftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, iki kardeşin hikâyesini anlatan Başar Başarır'ın yeni romanı Dünyanın Bütün Fıstıkları üzerine konuştu.

Haftanın sözü

Ben bunu bugün yazarken, artık buradan canlı çıkacağımıza inanmıyorum.” — Gazze'de yaşayan Filistinli gazeteci ve hikâye anlatıcısı Maram Humaid, kesintisiz İsrail bombardımanı altında gündelik hayatı anlatan günlüğündeki ilk yazısının ilk cümlesini böyle kuruyor. (Al Jazeera)

Açık Radyo podcast