Birlikte Oyna: EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası

-
Aa
+
a
a
a

Burcu Biçer'le Spor Gündemi'nde Burcu Biçer, Türkiye ve İtalya'nın ortaklaşa ev sahipliğinde gerçekleştirilecek EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası'na değiniyor.

""
Birlikte Oyna: EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası
 

Birlikte Oyna: EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası

podcast servisi: iTunes / RSS

EURO 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası Türkiye ve İtalya ev sahipliği

Fotoğtaf: TRT Haber

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), Türkiye ve İtalya’nın 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası EURO 2032 için yaptığı ev sahipliği başvurusunu kabul etti. İki ülke turnuvayı ortaklaşa düzenleyecek.

Türkiye 2028 ve 2032 turnuvalarının ikisine birden aday olmuştu. Ancak Türkiye, İtalya ile EURO 2032 için ortaklıkta anlaştıktan sonra ve bu başvurunun değerlendirmeye alınmasıyla, EURO 2028 başvurusundan çekilmişti. Turnuvanın mottosu 'Play as One' (Birlikte Oyna) olarak açıklandı.

Ülkede sokakta, basında ve sosyal medyada yaygın hissiyat, bugün merkez soldaki Demokratik Parti’den milletvekilliği yapan, erkek milli voleybol takımının eski teknik direktörlerinden Mauro Berruto şöyle özetledi; "EURO 2032’nin İtalya'ya verilmesinden mutluyum. Bunu, insan haklarına saygı göstermeme konusunda öne çıkan, bu hakların spor alanında da tehdit altında olduğu Türkiye ile yapmak zorunda kaldığımız için mutlu değilim."

İtalya'nın en büyük gazetelerinden La Repubblica, haberi baş sayfasından, 'Futbol realpolitiği Erdoğan’dan daha güçlü' başlığıyla duyurdu.

Il Giornale de benzer şekilde, "UEFA, İtalya ve Türkiye'ye 'evet' dedi. Avrupa Şampiyonası ortaklaşa yapılacak. Kritik sorunlar: Bizim için beş stadyum, onlar için insan hakları,’’ ifadelerini kullandı.

Vakıfbank Şampiyonlar Kupası Şampiyonu

Fotoğtaf: TVF

Fenerbahçe Opet ile Vakıfbank, AXA Sigorta Şampiyonlar Kupası için karşılaştı. Maçı, karar seti sonunda 3-2 kazanan Vakıfbank, böylelikle Şampiyonlar Kupası’nı beşinci kez kazanmış oldu. Vakıfbank, daha önce kupayı 2013, 2014, 2017 ve 2021 yıllarında kaldırmıştı.

VakıfBank, maça Gabi (K), Cansu, Bahar, Zehra, Thompson ve Ayça (L) ile başlarken, Fenerbahçe Opet ise maça Eda (K), Drca, Meliha, Arina, Stysiak ve Gizem (L) ile başladı.

Fenerbahçe Opet, Şampiyonlar Kupası’nı ikinci sırada tamamladı. Fenerbahçe Opet'in yıldız ismi Melissa Vargas, son iki sezon olduğu gibi önümüzdeki sezon da Çin Ligi takımlarından Tianjin Bohai Bank'ta forma giyecek. Vargas, Çin'deki sezon bitiminin ardından yani 6 Şubat 2024 tarihinde Türkiye'ye dönerek Fenerbahçe Opet'te forma giyecek.

*Maçın En Değerli Oyuncusu, VakıfBank'tan Jordan Thompson seçildi.

Vakıfbank'tan Zehra Güneş, "İlk hedefimizi başarıyla tamamladık. Çok mutluyum. İki takım da birbirine alışmaya çalışıyor. Herkesi tebrik ediyorum, Fenerbahçe'yi de kutluyorum," açıklamasında bulunurken, Sırp antrenör Giovanni Guidetti ise, "Seyircilere teşekkür ediyorum. Kaç kupamız olduğunu bilmiyorum ama fark etmez. Yarından sonra sıfır kupa var, yarından sonra çalışmamız lazım," dedi.

Şampiyonluk anı ise kameralara böyle yansıdı

Simone Biles'ın tarihi başarısıAmerikalı Simone Biles, Belçika'nın Antwerp kentinde düzenlenen 2023 Dünya Artistik Jimnastik Şampiyonası'nda rekor kırdı ve altıncı dünya şampiyonluğunu kazandı. Biles, denge aletinde 14 bin 800 puanla, yer hareketlerinde de 14 bin 633 puanla dünya şampiyonu oldu.Tokyo Olimpiyatları'ndan bu yana yarışmayan Simone Biles, spora iki yıl ara vermişti ve bu aranın ardından çıktığı ilk turnuvada, Artistik Jimnastik Dünya Şampiyonası’nda genel tasnifte de altın madalya kazanmayı başardı. Sporcu, Dünya Şampiyonası'nda toplamda dört altın, bir gümüş madalya kazandı. Bu galibiyetlerle birlikte Simone Biles, Olimpiyatlar ve dünya şampiyonalarının toplamında 34 madalyanın sahibi olarak tarihe geçti. Ayrıca Biles, 'Yurchenko çift bükük salto hareketi'ni yapan ilk kadın jimnastikçi olmayı da başardı.