Bir bedenim var ama ruhu yok*

-
Aa
+
a
a
a
""
İsrail'in Gazze'ye düzenlediği hava saldırısının ardından yıkılan el-Rimal mahallesindeki molozların arasında bir Filistin bayrağı dalgalanıyor / EPA

Gazze’de internet yok, telefon yok, elektrik yok, su yok; şiddet var, acı var, soykırım var. İsrail'in 21. yüzyılın en ağır bombardımanlarından biri olarak nitelendirilen bombalama operasyonunda, Birleşmiş Milletler personelinin yanı sıra neredeyse yarısı çocuk 7 bin 300'den fazla Filistinli öldürüldü.

Savaş muhabiri Chris Hedges'in ‘Tüm Vahşileri Yok Edin’ adlı makalesinde, “İsrail'in hedefi sadece bir halkı değil, Filistin fikrini de silme girişimidir,” söylemine, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği New York Ofisi direktörü Craig Mokhiber de istifasını sunarak cevap veriyor ve “Gazze'de ‘ders kitaplarına geçecek bir soykırım’ yaşanıyor” diyor.

Web sitesinden…

 • Ekonomi Politik'te, Cumhuriyet’in 100. yılı ve İsrail-Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilere değindik.
   
 • Nereye Doğru’da, Birleşmiş Milletler’in geldiği son âtıl durum ile Yunanistan-Türkiye arasında son dönemde gerçekleşen gelişmelere göz attık.
   
 • İklim İçin'de, dünyadaki ve Türkiye'deki iklim haberlerini değerlendirmeye devam ettik.
   
 • Antroposen Sohbetler'de, doğayı koruma çabalarının önemini 'Full Circle' belgeseli örneğini göstererek, belgeselin yapımcılığını üstlenen Anne Via McCollough ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
   
 • Sağkalım'da, Nezih Başgelen ile Ebru Güzel yeni programları hakkında bilgi verdi.
   
 • Sakat Muhabbet'te, Çetin Ceviz'den Deniz Yazgan Şenay'ı konuk ettik ve kendisiyle hem Açık Radyo serüveni hem de otizm hakkında konuştuk.
   
 • İklim Kuşağı Konuşuyor'da, gençlerin iklim aktivizmine ilişkin çağdaş akademik literatürdeki metodolojik eğilimlerini ve ana temalarını inceleyen araştırma hakkında bilgi verdik.
   
 • Spor Gündemi'nde, geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Manchester United'ın efsanevi futbolcusu Bobby Charlton’ı andık.

İstanbul'un soluğu, radyoya vuran sesi, alternatif kent rehberi: Açık Dergi

 • İş Sanat yönetmeni Defne Turaç ile 2023-2024 sezonunda sahnede öne çıkanları konuştuk.
   
 • Bu yıl 10 günlük programıyla şehrin farklı noktalarına yayılan Beats By Girlz Türkiye Festivali’nin direktörü Beril Sarıaltun ve programlama sorumlusu Ezgi Karadayı ile bir araya geldik.
   
 • 16. yüzyılda inşa edilen Zeyrek Çinili Hamam, titizlikle gerçekleştirilen 13 yıllık restorasyon çalışmalarının ardından, hamam olarak kullanılmaya başlamadan önce ilk ve son kez kapılarını 'Kalıntıların Şifası' adını taşıyan özel bir güncel sanat sergisiyle açtı.
   
 • Uluslararası Bodrum Tiyatro Festivali'nin sanat yönetmenliğini üstlenen Övül Avkıran ve Mustafa Avkıran ile festivali değerlendirdik.

Açık Radyo’nun 58. yayın dönemi başladı!Açık Radyo’nun 28 Nisan 2024'e kadar devam edecek 58. yayın dönemi başladı. Yeni yayın döneminde 229 programcı tarafından hazırlanan 143 program var. 11 yeni program ve 20 yeni programcı aramıza katılırken, geçmiş yayın dönemlerinden tanıdığınız 7 programcı dostumuz yeniden Açık Radyo mikrofonlarında. Yeni programlarımızın ‘jingle’larında kullandığımız müzik parçalarını sizin için listeledik.

Öte yandan

Açık Gazete ekibinin gündem odaklı önerdiği makale ve analizlere ulaşmak için Açık Radyo’nun internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Haftanın karikatürüAçık Gazete'nin köşelerinden Haftanın Karikatürleri'nde İzel Rozental'in seçtiği ve anlattığı çizimler arasından Ohannes Şaşkal'ın çizimi haftanın karikatürü seçildi.

Haftanın KitabıHaftanın Kitabı'nda Ceyhan Usanmaz, dünyayı görme biçimimizin temel bir unsuru olarak fotoğrafı sorgulayan Susan Sontag'ın Başkalarının Acısına Bakmak adlı kitabı üzerine konuşuyor.

Haftanın sözü*

Stephanie Hegarty’nin İngiltere’de yaşayan Gazzeli Ahmed ile yaptığı röportajda, Ahmed ailesi ile her gün yaptığı telefon görüşmelerini ve mesajlaşmaları anlatıyor. İki çocuğu ve eşi bombardımanda ölen bir Filistinli, ailesinin ölüm haberini aldıktan sonra Ahmed’e bu sözleri söylüyor. (BBC Türkçe)

Açık Radyo podcast